transformers: zánik, dvd transformers, transformers 4

Transformers: Zánik – labutí píseň Autobotů na DVD

Film Kultura / 19.3.2015

Autor:

Než přijde definitivně jaro, určitě stihneme ještě pár filmů na dlouhé večery. Pokud hledáte něco oddechového, sáhněte po posledních Transformerech.

Ačkoliv se Michael Bay zaříkal, že další Transformers točit nebude, stalo se. Jeho poslední autobotí počin máme možnost si pořídit na DVD, které nabízí více možností než kino. No jo, ale stojí to za to? Má příběh Optima Prima a jeho přátel ještě co nabídnout? Po bitvě v Chicagu v předchozím díle se příběh hezky uzavřel. Vše potřebné, zdá se, bylo řečeno. S čím může přijít čtvrtý díl série?

Typická Bay(k)ovina

Jak film dokazuje, potenciál na příběh se najde vždycky, zvlášť u komiksovek. Transformers: Zánik nás zavede do doby po bitvě v Chicagu, kdy lidstvo žije v obavách před Autoboty. Všichni emzáčtí roboti jsou na indexu – vyhledáváni, likvidováni. Vědci zatím experimentují s výrobou vlastních transformerů. Netuší však, že materiál, který berou ze zničených Decepticonů, v sobě nese zárodek zla – Megatrona. Když se noví Autoboti začnou vymykat kontrole, musí jim čelit hrstka statečných – Optimus Prime a jeho parta.

Příběhově nejde o nic jiného než o tradiční boj dobra se zlem. Což o to, to by ještě divák snesl. Co už se snáší hůře, je prvoplánovitost příběhu a jeho naprostá černobílost. Od začátku víte, kdo jsou ti zlí, kdo ti hodní a jak to dopadne. Takže jde pouze o to, čím se vyplní zbylé dvě a půl hodiny stopáže. Tady přichází na řadu Michael Bay. Oproti předchozím dílům si režisér evidentně šňupnul kakao, které mu maminka přinesla až do postele. A rozjel to ve velkém.

Pokud jste zvyklí na to, že v Bayových filmech vybuchnou všichni a všechno, ve čtvrtých Transformerech se posunete na ještě vyšší úroveň. Pozitivní je, že film rychle ubíhá a má spád. Akce střídá akci, neustále se něco děje. Demolicím se meze nekladou a pokud jste ještě neviděli sto a jeden způsobů, jak zničit město, má vám film co nabídnout. Otázkou zůstává, jak dlouho vás to bude bavit.

Blockbuster jak z McDonalds

Termín blockbuster označuje film určený k masové spotřebě, o jehož kvalitách se dá pochybovat. Poslední díl Transformers tohle splňuje dokonale. Ačkoliv má film spád, oproti předchozím dílům jej sráží k zemi absence hloubky, stejně jako burgrům od Maca chybí cokoliv zdravého. Hrdinové jdou z akce do akce, řeší problém za problémem, jako by se nechumelilo. Situace se zostřují, soudě dle počtu výbuchů. Podle hereckých výkonů totiž nárůst dramatu nepoznáte.

transformers: zánik, dvd transformers, transformers 4, bumblebee

Bumblebee versus Stinger – na tuhle scénu se budete těšit.

Když k tomu přidáme nevýrazný český dabing á la Helmut, opravář komínů, dostáváme průměr. Sledujete děj, zasmějete se vtipům, ale nepohltí vás to. O to víc ale dokážete ocenit některé scény, které naruší jednolitou strukturu. Například když se Bumblebee předvádí před svým konkurentem – Stingerem, anebo některé opravdu povedené hlášky Autobotů. Film má rozhodně i světlé momenty, škoda jen, že jsou to jen momenty.

Aha, a proč by mě to mělo zajímat?

Dinoboti. Co se tvůrcům opravdu podařilo, je inovace pomocí prehistorických dinobotů, které si přivolá Optimus Prime na pomoc. Vítejte v Jurském parku. Jenže tenhle T-Rex nebude stát a čekat, až se pohnete. Namísto toho rozebere dva městské bloky na hromádku cihel a zničí při tom pár desítek Decepticonů. Jako oživení to bylo skvělé a dodalo to filmu zase jinou tvář. Stejně jako lovec Lockdown, který v roli záporáka dokonce upozadil Megatrona.

transformers: zánik, transformers dvd, transformers 4

Dinoboti vás budou bavit. Slibujeme.

Není to málo? Pro běžného diváka možná ano, pro fandu komiksovek ne. Jste-li fanoušek Transformers, pak budete u vytržení. Výčet robotických potvor tím ale zdaleka nekončí. Tvůrci nám nabídnou rovněž lovecké psy a další bestie. Každá pasáž filmu vás tak udržuje v napětí, která nová postava se objeví na scéně. A když dlouho žádná nepřichází, můžete se bavit osobnostmi starých známých – přemoudřelého samuraje Drifta (pozor, umí se změnit v helikoptéru!), puberťáka Bumblebee a amerického Mirka Dušína v podobě Optima Prima.

Co nabízí DVD navíc?

Tak. Je tu zklamání číslo dvě. Pokud jste se těšili na bonusové scény a komentáře režiséra a protagonistů, budete zklamáni. Z těchto materiálů nenajdete na DVD nic. Čtete správně. Nic. Jedinými možnostmi, které placka nabízí, jsou formátování obrazu, jazyková verze a velký výběr titulků. Zejména jazykové verze oceníte – doporučuji pustit si film v originálu s titulky, protože tím stoupne výrazně na kvalitě. Ačkoliv českému dabingu obecně fandím, tady nepadl na úrodnou půdu.

Pokud byste se nudili nebo chtěli vyzkoušet něco netradičního, můžete si film pustit třeba v maďarštině s hebrejskými titulky. Fantazii se meze nekladou. Je škoda, že sérii, která už má čtyři díly a velkou fanouškovskou základnu, zakončil Michael Bay takovýmto nešťastným způsobem. Film nedokázal z mého pohledu překročit průměr, přestože potenciál má obrovský. Absence jakýchkoliv bonusů pro fanoušky je tak posledním tónem labutí písně pro Autoboty.

[toggle title=“Transformers: Zánik (Transformers: Age of Extinction), DVD“]

transformers: zánik, transformers dvd, transformers 4Vydalo: Paramount Pictures, 2014

Režie: Michael Bay

Žánr: akční

Hrají: Mark Wahlberg, Jack Reynor, Nicola Peltz

Délka: 158 min.

K recenzi poskytl: MagicBox

[/toggle]

Fotografie včetně perexu: Jan Markel, Generace 21

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář