Islám v České republice nechceme, a co Island?

V obraze / 29.3.2015

Jsou muslimové pro naši zemi či dokonce pro naši civilizaci rizikem, nebo jen podléháme dezinterpretaci?

Komu dát like?

Uživatelé Facebooku se během posledního roku rozdělily do několika kategorii. Jedna se přidala ke skupině „Islám v České republice nechceme“ další do „Islám v České republice chceme“.

Někteří zatím nejsou ani v jedné skupině a těmto bych radil, aby neváhali a přidali se mezi nás, tedy ty, kteří dali palec nahoru skupině „Island v České republice nechceme“, odtajňující šokující zprávy o tom, jak nebezpečný je tento ostrov u polárního kruhu, jak záludní jsou jeho obyvatelé a nebojí se tak poukázat na skutečnou hrozbu pro naši zemi.

Party zabedněnců nebo intelektuálové?

Ale konec hádanek. Půjdu k věci a odhalím karty. Samozřejmě tady nejde o to, že by snad Island byl nebezpečný pro Českou republiku. To, co je skutečným nebezpečím nejen pro náš národ, ale pro všechny národy světa, je absence kritického uvažování.

Na Islandu to občas také vře.

Na Islandu to občas také vře. Zdroj: Wikimedia Commons, Arni Frioriksson

Jedněm nedělá problém dát rovnítko mezi slova „muslim“ a „extremista“ a vidí v podstatě jediné východisko naší civilizace ve svaté válce, která rozpráší všechny, kteří vyznávají zločineckou víru, mající za cíl podrobit si celý svět a zavést v něm kruté uplatňování práva šaría. Těmto lidem se sem tam mihne hlavou myšlenka, že by vlastně nebylo úplně od věci rozprášit i všechny Romy a nakonec vlastně všechny, kteří jsou tak nějak odlišní.

Ti na opačné straně barikády naopak mají pocit, že není úžasnější věci na světě než postavit v každé větší vesnici mešitu, dát dotace všem halal restauracím a vydat se občas třeba do Sýrie a ptát se místních jestli by se jim třeba nechtělo k nám přijet, že tady máme dostatek jídla, blahobyt a jsme takoví všichni hezky sluníčkoví.

Z Facebooku „Island v ČR nechceme“:

„Evropa bohužel není jedinou obětí islandizace, podle našich ověřených, amerických zdrojů se tamější skupina radikálních islandistů pokouší o odpálení supervulkánu pod národním parkem Yellowstone.“

Ano, opět nadsázka, ale ne až tak velká. Lidí, zejména na té „nahnědlejší“, a podle mě také mnohem nebezpečnější straně, stále přibývá. A nejsou mezi nimi jen voliči Dělnické strany. Vím to, protože bohužel musím konstatovat, že jde v některých případech i o mé přátele, kterých si jinak vážím a myslím si o nich, že jsou to jinak  inteligentní osoby.

Jak se k tomu postavit?

Připouštím, že hrozba islámského terorismu je objektivní a je potřeba jí čelit. Muslimů je více než půldruhé miliardy a pokud by každý z nich byl terorista, asi bychom už dávno naživu nebyli. Většina Mohamedových vyznavačů se bojí fundamentalismu ještě mnohem více než my a má pro to relevantní důvod. Naprostá většina obětí islamistů jsou totiž sami muslimové.

Na druhé je třeba říci, že naše civilizační východiska jsou poněkud odlišná. Islám zkrátka má jiný způsob myšlení než křesťanství nebo ateismus a zvláště k tomu druhému se příliš přátelsky nestaví.

Extrémismus je nebezpečný v každé podobě.

Extrémismus je nebezpečný v každé podobě. Zdroj: Wikimedia Commons, Marek Peters

Jako u mnoha jiných problémů, i zde je třeba volit zlatou středních cestu, nenechat se zviklat demagogy na jedné ani na druhé straně a zaujmout stanovisko jediné správné – nadhled. Každá situace se musí posuzovat individuálně, všechna vše řešící východiska jsou od základů špatná, proto jsem také žádná nenabídl, jenom jsem si trochu rýpl do tohoto světa.  A to taky, myslím si, není na škodu.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Kimse

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář