Lidé z branže: Karel Vránek

Design / 23.3.2015

Autor:

Karel Vránek, mistr obalového designu i modelář karosérií malých elektrických aut. Podívejte se na jeho práci a změníte svůj pohled na jakýkoli obal.

Soutěž Young Package – výhry, úspěchy a další

Rok 2005 byl pro Karla Vránka opravdu úspěšným. I když ve výročním 10. ročníku soutěže pro mladé designéry nezískal hlavní cenu, obdržel místo ní hned dvě. Celkově obsadil třetí místo a k tomu získal ještě cenu časopisu IN-Store Marketing.

V rozhovoru pro CZECHDESIGN zavzpomínal:

Vzpomínám si, jak se na mě vrhli novináři a na všechno se mě ptali. Byl to můj první úspěch, který mě nadchl a motivoval k účasti v jiných soutěžích.

3. místo. Zdroj: archiv Karla Vránka

3. místo v soutěži Young Package 2005. Zdroj: Oto Nepilý

Od doby co vyhrál, sleduje vítězné práce každý rok. Tyto soutěže jsou podle něj velice prospěšné. Jedním z důvodů je i to, že člověk obal používá neustále. Proto by ho zklamalo, kdyby se toto odvětví designu dál nevyvíjelo. Mladí designéři pomáhají přinášet naprosto nevšední inovace. Jen je škoda, že zatím mnoho firem nenašlo odvahu do těchto prací investovat a využít je na svých produktech.

Návrh od Kateřiny Hrubé. Zdroj: CZECHDESIGN

Návrh od Kateřiny Hrubé. Zdroj: CZECHDESIGN

Obal podle Karla Vránka

Karel Vránek říká, že ideální obal by měl být zmražen, něco jako kostka ledu, ze které bychom pili. Pak obal klidně odhodíme do trávy a on jednoduše roztaje. Jednorázový, ekologický, šetrný.

A kdyby měl uvést příklad? Jednoznačně soutěžní práce od Kateřiny Hrubé z minulého ročníku Young Package. Když si koupíte boty, zbude vám krabice. Karlovi se líbí, že ji můžete snadno využít.

Karel Vránek má jasnou představu o tom, co má dokonalý obal splňovat. Možná taky proto bude jedním z porotců letošního 20. ročníku Young Package.

A čím se zabývá teď?

V Mladé Boleslavi se už půl roku věnuje karosériím aut. Není to tak, že by je navrhoval. On je spíše modeluje. To mu umožnilo pracovat s tím nejluxusnějším softwarem, s kterým vytváří libovolné tvary ve výrobní kvalitě.

Elektromobil podle Karla Vránka. Zdroj: archiv Karla Vránka

Elektromobil podle Karla Vránka. Zdroj: archiv Karla Vránka

Kdybyste se ho ale zeptali na nějaké specifikace jeho nynějšího oboru, odpověděl by vám trošku překvapivě. Sám se smíchem říká, že tento obor pořád ještě nepochopil. Stále se diví, co za auta se vyrábí a co si lidé kupují. Zvláště je pro něho zajímavá debata s někým, kdo se designem vůbec nezabývá. Například jak takový člověk dokáže ocenit to, co jemu samotnému připadá naprosto nevkusné. Sám ale říká, že to nemůže odsoudit, lidem se to líbí a prodává se to. V takových situacích se proto snaží aspoň pochopit jejich úhel pohledu.

Tvorba Karla Vránka v obrazech

Zdroj perexové fotografie a fotogalerie: archiv Karla Vránka

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář