Recenze: Evolve – lovcem, nebo monstrem

Technologie / 20.3.2015

Autor:

Zapojte se do války mezi lidskými lovci a mocnými monstry a rozhodněte, jestli kolonisté planety budou zachráněni, nebo skončí jako potrava.

Když uslyšíte Turtle Rock Studios, asi většinu z vás nenapadne, za čím toto studio stojí. Ale při slovech Left 4 Dead to bude asi jiné kafe. Vývojářské studio Turtle Rock se rozhodlo již opustit svoji nemrtvou vášeň, zamávali Velve a se svým nápadem napochodovali ke 2K, která vydala jejich nejnovější počin Evolve.

Vývojáři měli již velkou zkušenost z tvorby kooperativní střílečky, ale tentokrát se vrhli na vesmírnou kooperaci, kde se vás místo hromady zombíků bude snažit dostat trochu větší monstrum.

Tým připraven na akci. Zdroj: vydavatel hry

Tým připraven na akci. Zdroj: vydavatel hry

Nebezpečná planeta

Hra se odehrává na nově objevené planetě, kterou lidské pokolení začalo pitvat a zkoumat. Planeta je totiž plná nejrůznější fauny a flory. Proto se na planetě začaly stavět laboratoře, odchytová místa pro zvěř, která pobíhá po planetě a občas i kouše či prská.

Ale na planetě žijí i větší příšerky, kterým se to po čase přestalo líbit a začaly si dávat kolonisty k snídani. Na to lidstvo reagovalo vysláním lodě plné smrtelných lovců monster, kteří mají za úkol zachránit přeživší na planetě a přitom nakopat monstra. To je vlastně z příběhové stránky všechno. Občas na vás čeká nějaké to video, jež vám lépe nastíní situaci, cíl mise a poté následky jeho splnění či nesplnění.

Trochu přerostlá příšera. Zdroj: vydavatel hry

Trochu přerostlá příšera. Zdroj: vydavatel hry

Jsme čtyři, plus příšera

Hra je uzpůsobena pro pět hráčů, kdy čtyři hráči se chopí role lovců a jeden si vezme do paškálu roli monstra. I když se jedná o slušnou přesilu, tak se nemusíte bát, že by chudáček monstrum nějak trpělo samotou nebo mělo nějakou nevýhodu. Vyvážení je naopak velice dobré. Když se monstra chopí nějaký schopný hráč, tak pro lovce začínají krušné časy. Pokud nebudou spolupracovat, tak je čeká rychlá a bolestná smrt.

Hra obsahuje i režim pro jednoho hráče, kde se ostatních postav či příšer chopí umělá inteligence, ale kdo by zrovna tuhle hru hrál sám. Maximálně si hru osahat v tutoriálu a pak si dát jednu hru na rozehřátí a vžití ovládacích prvků.

Tenhle dá už pořádně zabrat. Zdroj: vydavatel hry

Tenhle dá už pořádně zabrat. Zdroj: vydavatel hry

Další možnost je, že se hráči chopí pouze lovců a monstra opět budou pod kontrolou umělé inteligence. I tato možnost má svoje výhody a nevýhody. Hra je asi akčnější, protože se objevuje více příšer, ale kvalitního živého protivníka nic nenahradí.

Herní módy

Lov – lovci se snaží ulovit monstrum dříve, než se vyvine do třetího stádia a zničí předem danou stavbu

Záchrana – lovci se snaží eskortovat přeživší kolonisty na místo, odkud budou přeneseni na loď

Hnízdo – lovci zde mají za úkol zabít monstrum, nebo zničit daný počet vajíček s nenarozenými monstrátky

Obrana – lovci se snaží ubránit generátory s obranými věžemi před návaly monster do té doby, než vesmírná loď natankuje a vyrazí z planety se zachráněnými kolonisty

Pak tu máme již zmíněnou klasiku čtyř lovců a jednoho monstra. Hra obsahuje několik herních módů, pokud nemáte moc času nebo si chcete dát jeden rychlý souboj, tak je tu možnost právě rychlého zápasu. Nebo se můžete vrhnout na takovou mini kampaň, která je rozdělena do pěti dnů. Každý den se boj odehrává na jiném místě a v jiném módu. Za vítězství vyhraná strana získá do dalšího kola nějakou výhodu (kolonisté jsou vybaveni zbraněmi, obranné věže mají posílenou zbroj, nebo příšeře dělají společnost malý kamarádi, výhod je opravdu spousta). První a poslední den má mód pevně daný, kdy první den jdou lovci ulovit příšerku a poslední den se musí lovci ubránit útokům monster do té doby, než bude vesmírná loď natankovaná a zachránění kolonisté budou moci z planety utéct.

Třída mediků. Zdroj: vydavatel hry

Třída mediků. Zdroj: vydavatel hry

 Herní třídy aneb lovci útočí

Herní třídy

Assault – tvrdý zabiják, který má hlavní cíl způsobit co nejvíce škody.

Support – podpora ostatních lovců, předání štítu, vyslání sondy, nebo poskytnutí neviditelnosti ostatním lovcům.

Medic – zachránce ostatních, ale také dobrý odstřelovač. Nenahraditelný člen týmu, kterého je si potřeba hlídat, protože vám nespočetněkrát zachrání…

Trapper – kvalitní průzkumník, který dokáže lépe objevit monstrum a následně ho udržet v dosahu lovců, aby hned nepláchlo.

Lovci jsou rozděleni do čtyř tříd a to na Assault, Support, Medic a Trapper, kdy každý má svoje vlastní vybavení, unikátní schopnosti a roli v týmu. V každé třídě jsou ještě tři postavy, které se odlišují svým vybavením. Například u třídy Assault má první postava jako zbraně nášlapné miny, útočnou pušku, a zbraň vystřelující elektrický paprsek. Druhá postava této třídy má místo min toxické granáty, místo pušky plamenomet a místo elektrické zbraně má rotační kulomet. Ale společná schopnost osobní štít zůstává stejná.

Takhle tomu je u všech postav, ale ostatní členy si musíte nejdříve odemknout. Na začátku hry máte přístupnou pouze jednu postavu u každé třídy. Dále se také samotným používáním zlepšují i zbraně a následně za zkušenostní body odemykají nové skiny.

Evoluční stádia Goliáše. Zdroj: vydavatel hry

Evoluční stádia Goliáše. Zdroj: vydavatel hry

Monstrum a jeho vývoj

U monster je podobná situace. Ze začátku máte pouze na výběr jedno monstrum a to Goliáše, což je obrovská příšera na steroidech, která umí plivat oheň, házet obrovské balvany a dále využívá rychlého výpadu vpřed, při kterém rozrazí vše, co stojí v cestě, a skoku s následným úderem do země, který způsobí tlakovou vlnu. Další monstra jsou Kraken a Wraith, kteří jsou již daleko zajímavějšími a hlavně pro lovce obtížnějšími soupeři.

Hlavně Wraith, který se dokáže teleportovat, nezviditelňovat. Oba oproti Goliášovi dokáží lovcům snáze utéct a pak si v klidu sníst pár dalších tvorů a tím si opět doplnit štíty a získat trochu síly. Třeba se dokonce dostat na vyšší vývojové stádium a vylepšit si tak svoje schopnosti. Každé monstrum se konzumací nepřátel může dostat až na třetí vývojové stádium, což už z něj dělá krvelačného zabijáka.

[tabs tab1=“Klady“ tab2=“Zápory“ tab3=“Informace“]

[tab id=1]

  • Zábavné souboje
  • Systém vylepšování
  • Důležitost spolupráce
  • Mini kampaň

[/tab]
[tab id=2]

  • Průměrná grafika
  • Zatím žádná pořádná DLC

[/tab]
[tab id=3]

Recenzovaná verze: Xbox One

Vychází na: PC, PS4, Xbox One

Vydavatel: 2K Games

Vydavatel v ČR: Cenega

Vývojáři: Turtle Rock Studios

[/tab]

[/tabs]

Verdikt

Evolve mě příjemně překvapilo. Od hry jsem neměl přílišná očekávání, protože mě v první fázi nijak nenadchla a do jejího vydání sem ji nějak nesledoval, ale po té, co se mi do rukou dostala již kompletní hra, tak můj zájem vzrostl. U hry jsem se dobře pobavil a hra splňuje to, co by se od ní mohlo očekávat. Nejedná se o žádnou super hru, která vás vcucne a pustí až po několika desítkách hodin, ale zábavná kooperativní střílečka to rozhodně je. Pokud vývojáři přidají nové mapy, módy a třeba i nějakou novou příšeru či postavu, tak by hra hráče mohla bavit ještě hodně dlouho.

Zdroj perexové fotografie: vydavatel hry

Mateu Pejsar

Mám rád knihy, filmy, hry, auta, hudbu, nejnovější technologie a dobré jídlo. To je také důvod, proč zrovna o některých těchto věcech píši.

Zanechte komentář