Festival Fun Fatale opět předá hlavní roli ženám

Divadlo Kultura / 9.3.2015

Praha, Jihlava a Bratislava uvítají festival nového cirkusu, během kterého účinkují jen a pouze dámy.

Jaro již tradičně slibuje novocirkusové žně. Drobné ochutnávky se už akrobaciechtivým divákům dostalo, nyní po úspěšné premiéře inscenace FeRPLAY rozjíždí Cirkus Mlejn zábavu ve velkém. Již počtvrté pořádá festival Fun Fatale, během kterého je prostor na jevišti i nad ním vyhrazen jen příslušnicím něžného pohlaví. Ale nenechte se zmást, tyto dámy mohou působit jemně a zranitelně, ale jejich odvahu, sílu a ohebnost jim budete do pěti minut od začátku představení tuze závidět.

Fun Fatale můžete navštívit v pražském Klubu Mlejn ve dnech 11.-15. března 2015. Jihlava bude vybraná představení hostit 18.-19. března 2015. A Bratislava se své dávky napětí dočká 4. března 2015. 

Kdo nám zahraje?

Co se programu týče, bude nejjednodušší předat slovo dramaturgyni festivalu Elišce Brtnické. Ta je totiž tou nejpovolanější osobou a zároveň výbornou akrobatkou, která se jistě během festivalu nenechá zahanbit. A co nám o plánovaných vystoupeních prozradila?

Ukázka z umění Hege Eriksdatter.

„Letošní ročník se nese především v duchu vzdušné akrobacie. Za čtyři roky existence festivalu je zřejmé, že většina žen prostě ráda visí. Kromě již funfatácky zaběhnutých Collectif and then…, Jany Korb či Alice Allart letos zavisí také například Hege Eriksdatter z Norska, nebude to však ani šála, ani lano, ale zahradní hadice. Další zajímavou částí programu budou Purple Ladies s inscenací na pomezí fyzického divadla, masek a site-specific, během kterého se rovněž krátce zavěsí, tentokrát na lanový žebřík. Nejpestřejším večerem bude bezpochyby sobotní kabaret, kde si na své přijde každý. S ukázkou z představení Airground na něm vystoupí také akrobatky z Cirk La Putyka,“ zní její slova a my věříme, že se stejně jako my už nemůžete dočkat.

A bude se jenom viset?

Ačkoliv je akrobacie tuze zajímavá, je třeba také občas zůstat při zemi. Jakkoliv by se to na první pohled mohlo zdát velice nudné, nebojte se. O teorii cirkusu vám povypráví odborníci na slovo vzatí. Jmenujme si ctěné festivalové hosty ze zahraničí, kterými budou Anne Quentin, divadelní kritička z Francie, Marie-Andrée Robitaille ze švédské taneční a cirkusové akademie DOCH nebo Ivan Kralj, odborník na nový cirkus z Chorvatska.

A pokud už budete mít nových informací dost, můžete zavzpomínat na minulé ročníky. S rozpomínáním vám pomůže výstava fotek Vojtěcha Brtnického, který je dvorním fotografem všech místních vystoupení.

Můžu si to zkusit?

Chcete-li se do světa nového cirkusu ponořit zcela a úplně, využijte příležitosti a zúčastněte se jednoho ze tří kurzů, které jsou v rámci festivalu nabízeny. Letos si organizátoři připravili kurz s dvojitým prověšeným lanem, švédská akrobatka Kajsa Bohlin váš přiučí pozemní tanečně laděné akrobacii a Isabelle Schuster vám ukáže, jak se visí na šále.

Nenechte se lákat dvakrát. Prohlédněte si program na webu festivalu a vyrazte za zábavou. Té se vám zde jistě dostane mnoho!

Zdroj videa: YouTube, kanál Hege Eriksdatter

Zdroj perexové fotografie: Vojtěch Brtnický

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář