Moře v Brně: nový ráj ryb

Na talíři / 9.3.2015

Věděli jste, že Brno má své vlastí moře? Ovšem plavky vám budou nejspíš k ničemu. Na své si přijdou milovníci ryb, zejména mořských.

Je to tak, Česká republika má své historicky první moře. Že by byly dlouhé modlitby k vlně z Baltu vyslyšeny? Ačkoliv to může znít líbivě, tak nikoliv. Moře v Brně je recirkulační akvakulturní systém (zkráceně RAS) pod záštitou společnosti Ichthys Aqua System.

Co to znamená? Prostě a jednoduše nekupujete zmraženou rybu ze supermarketu, u které si netroufáte odhadnout, jak dlouho tam leží. Podle zakaleného oka to nepoznáte, ona totiž pro jistotu žádné nemá. Tato společnost vám naopak nabízí věc nedocenitelnou, ryby sladkovodní i mořské z vlastních farem, živé tak dlouho, jak jen budete chtít. Ano, i takový luxus vám Brno nabízí.

Venkovní sádky / zdroj: myfood.cz

Venkovní sádky. Zdroj: myfood.cz

V jakých podmínkách zde ryby žijí?

RAS je unikátní způsob faremního chovu ryb, ve kterém se až 99 % vody recykluje pomocí soustavy biofiltrů. Pročištěná voda se vrací zpět do nádrží s rybami, zatímco vyprodukované kaly jsou ze systému odváděny a dále využity jako hnojivo nebo palivo do bioplynových elektráren.

– uvádí oficiální stránka Moře v Brně

Kde se prodejna ryb nachází?
V areálu bývalé úpravny vody BVK, a.s. na rohu ulic Pisárecká a Žabovřeská v Brně.

Společnost zaručuje, že všechny ryby jimi poskytovány jsou výhradně z chovů, kde čištění probíhá na bázi biologického odbourávání. Zároveň upozorňují, že nikdy nepoužívají antibiotika ani jiné chemické látky, které narušují biologickou rovnováhu systému i funkčnost biofiltru. Ryby byly do Brna přivezeny z dánských in-landových farem a u nás jsou chovány ve venkovních sádkách v prostorách bývalé úpravny vod v Brně v Pisárkách.

Vnitřní sádky / zdroj: myfood.cz

Vnitřní sádky. Zdroj: myfood.cz

Co vám Moře v Brně nabízí?

Facebook: Moře v Brně

Pstruha mořského, lososa atlantského, kapra obecného, lína obecného a z mořských plodů pak ústřice a tapesku křížovou, krevety ad. Máte možnost si ryby zakoupit přímo v sádkách v městské části Brno – Pisárky, nebo si vytvořit objednávku přes internet a nechat si ryby připravit na smluvené datum a čas. Další možností je, učinit objednávku přes společnost MY FOOD, kde je vám nabídnut rozvoz zdarma pro Brno a okolí. Čerstvost je zaručena.

Produkty, které moře v Brně nabízí / zdroj: morevbrne.cz

Produkty, které moře v Brně nabízí. Zdroj: morevbrne.cz

K čemu tato paráda?

Cílem RASu je nabídnout obyvatelům Brna a blízkého okolí nejčerstvější, tzn. živou mořskou rybu, plody moře, ale i sladkovodní ryby z vlastních nádrží.

Pokud vás tato rybí farma zaujala, rozhodně si udělejte chvíli a zajeďte si do „Pisárek“, kde tato farma sídlí. A jestli na vás tento projekt zapůsobil natolik, že si chcete jednu takovou farmu také založit, máte příležitost. I to je součástí nabídky Ichthys Aqua Systému.

Zdroj perexové fotografie: morevbrne.cz

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

Věčný snílek, částečná workoholička a absolutní milovnice jídla.

Zanechte komentář