Seriály tehdy a dnes

Film Kultura / 16.3.2015

Znáte ten pocit, když dokoukáte jeden seriál a hledáte další, kterým byste zaplnili díru ve svém srdci? Máme pro vás několik tipů!

Možná jste někdy dokoukali nějaký skvělý seriál a při posledním díle jste zamáčkli slzičku. V takovém případě nastává fáze hledání něčeho podobného – což vás občas přivede na stopu dalšího geniálního seriálu, a tak jde koloběh pořád dál a dál. My jsme si pro vás připravili několik seriálů, jež někteří z vás pravděpodobně sledovali před deseti lety i více, ve srovnání se sériemi novějšími. Doufáme, že vám alespoň trochu pomůžeme s výběrem!

Přátelé x Jak jsem poznal vaši matku

Jedním z nezapomenutelných sitcomů, který pravděpodobně nikdy nezestárne, jsou Přátelé. Ať už se jedná o mladší nebo starší generaci, znají je všichni. Nejspíš je zbytečné psát, o čem Přátelé jsou, a tak můžeme přejít k jádru věci.

Za novodobé Přátele bychom mohli považovat několik seriálů, ale žádný z nich se neuchytil tolik, jako Jak jsem poznal vaši matku. Pokud se jedná o počet hlavních postav, v Přátelích jich máme 6, v HIMYM pak o jednu méně, avšak spousta lidí by se nejspíš shodla, že Barney vydá za dvě. Ten drží seriál pohromadě a vnáší do něj originalitu i absurditu. A u Přátel? Mohli bychom spekulovat, zda jde o Phoebe nebo Joeyho – zbytek postav je však na sitcom přespříliš normálních. Při srovnání obou sitcomů se nám vyjeví podobně: zápletka je o partě přátel zažívajících radosti i trable, ale nedá se říct, že by se novější sitcom snažil o napodobení Přátel. Spíše bychom to mohli nazvat „novodobým ztvárněním“.

Hlavní pětice v Jak jsem poznal vaši matku. Zdroj: csfd.cz

Hlavní pětice v Jak jsem poznal vaši matku. Zdroj: youtube.com

Beverly Hills 90210 x Super drbna

Beverly Hills nejsou pro dnešní generaci pojmem, protože děj tohoto seriálu absolutně kopíruje nová adaptace nazvaná 90210: Nová generace. Nejedná se sice o pokračování, ale příběh zůstává zachován. Rodina přijíždí z průměrného amerického městečka do prostředí bohaté smetánky, kde se lidé chovají naprosto jinak, což pocítí zejména jejich náctileté děti.

Paralelou k oběma seriálům by mohla být Super drbna, odkud na nás prostředí luxusu dýchá ze všech stran. Sledujeme osudy šestice lidí, z nichž čtyři se narodili pro život přepychových večírků na Upper East Side. Zbylí dva se snaží začlenit do života na soukromé škole, kam se dostali díky stipendiu, a poznávají intriky mocného světa luxusu a jeho dětí.

Náročný propletenec přátelských i nepřátelských vztahů navíc neustále komplikuje takzvaná Super drbna, dnem i nocí sledující život smetánky. Oba dva seriály mají mimo téma také společnou upadající kvalitu s přibývajícími řadami, ale přesto zabaví. Navíc, kdo by nechtěl nahlédnout pod pokličku života smetánky?

Luxusní večírky jsou v Super drbně časté.

Luxusní večírky jsou v Super drbně časté. Zdroj: facebook seriálu

Buffy, přemožitelka upírů x Upíří deníky

Upíří seriály zažily boom teprve v posledních letech. Dříve byli upíři považováni za něco děsivého a vyskytovali se jen v hororech, dnes jsou však spíše než postrachem vysněným ideálem pubertálních dívek. Pokud bychom však měli porovnat nejsledovanější upíří seriál dnes a „tehdy“ – což vlastně nebylo tak dávno, možná bychom došli k názoru, že upíři procházeli vývojem nejen v posledních letech, ale i dřív.

Pravděpodobně jste to už uhodli, dnešním „in“ seriálem jsou Upíří deníky a na druhé straně máme Sarah Michelle Gellar v roli Buffy, přemožitelky upírů. V tom prvním se dva upíří bratři zamilují do smrtelné dívky Eleny, v tom druhém má Buffy za úkol zlé krvesaje zabíjet, ale i zde se odehraje romantická linka. V Upířích denících se děj s každou sérií komplikuje a počtem postav se pomalu blíží k turecké telenovele, ale ani Buffyin příběh nekončí jednou sérií.

Tři z hlavních postav v Upířích denících. Zdroj: csfd.cz

Tři z hlavních postav v Upířích denících. Zdroj: oficiální facebook seriálu

Gilmorova děvčata x Bunheads

Gilmorova děvčata se pro spoustu lidí stala srdcovkou, a to zejména díky sršícímu vtipu, originalitě, ale přesto docela uvěřitelnému prostředí. Nejzajímavějším prvkem jsou pravděpodobně dialogy postav, které probíhají tak rychle, že je zatěžko je sledovat. Také se můžeme setkat s názory, že Gilmorova děvčata obsahují spoustu dialogů postavených na znalosti amerických celebrit a kultovních filmů, a tak nepříliš vhodné pro cizojazyčné publikum. Což je sice pravda, ale spousta takových celebrit je celosvětově známá a navíc na nich seriál rozhodně nestojí.

Pokud se máme zamyslet nad společnými prvky v obou seriálech, i nepozornému divákovi neujdou nápadně rychlé dialogy v Bunheads. Za scénářem Bunheads stojí Amy Sherman, která rovněž napsala scénář pro Gilmorova děvčata, tak se ani nemůžeme divit, že nám rychlé dialogy něco připomínají. Navíc v Bunheads hraje jednu z hlavních rolí Kelly Bishop, která hrála Emily v Gilmorových děvčatech.

Znáte ještě nějakou podobnou seriálovou dvojici? Neváhejte a podělte se v komentářích!

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář