Počítačové zobrazovací technologie blízké budoucnosti (1/3): Monitory

Technologie / 18.3.2015

Připravili jsme pro vás třídílný přehled zobrazovacích technologií blízké budoucnosti, s nimiž se v nějaké podobě nejspíše všichni setkáme. 

I za deset let pro nás budou hlavními zobrazovacími prostředky monitory, přece jenom jsou tu s námi v nějaké podobě už od sedmdesátých let. Od počátku měly a stále toho ještě mají mnoho společného s televizory – například využívají stejné zobrazovací technologie a v současnosti často i stejná rozlišení.

Také v budoucnu můžeme očekávat, že jejich vývoj půjde ruku v ruce. Není výjimkou, že dnes někdo používá monitor místo televize, ať už s internetovým vysíláním nebo díky některému z přijímačů digitálního televizního signálu, nebo naopak televizi místo monitoru. Ať už si vybereme monitor, či televizi, zařízení tohoto typu i nadále zůstane téměř povinným vybavením našich domovů. Proč?

Důvodů je několik. Předně je používání monitoru pohodlné – při dobrém umístění je na něj vidět z mnoha úhlů a vzdáleností, dále je ergonomické a nenáročné na velikost či uspořádání místnosti. Nakonec jsou monitory v porovnání s jinými zařízeními také nejlevnější, protože jsou stále nejpoužívanější.

Jak budou vypadat

Rozměry monitorů již příliš neporostou, protože kdo bude chtít větší zobrazovací plochu, pořídí si televizi nebo další monitor do vícemonitorové sestavy. Jejich velikosti také samozřejmě zůstanou i nadále omezeny volným místem na našich stolech. Rámečky se budou dále ztenčovat, jelikož není nic, co by tomuto trendu bránilo. Otázkou je úspěch či neúspěch zakřivených širokoúhlých monitorů. Osobně v jejich úspěch nevěřím, protože zákazníci jsou v této oblasti hodně konzervativní.

Lze očekávat, že nastane určité prolínání monitorů a projekčních technologií. Již více než deset let je na trhu televizorů technologie Philips Ambilight, pro monitory pak Ambiglow, či jejich DIY (Do It Yourself – udělej si sám) varianty jako například Amblone, které rozšiřují zážitek z obrazu promítáním převládajících barev na pozadí. O tom se více dočtete ve druhém dílu série.

Technologie Philips Ambilight. Zdroj: Stephan Legachev, Wikimedia Commons

Technologie Philips Ambilight. Zdroj: Stephan Legachev, Wikimedia Commons

Problémem mohou být také nároky na hardware, které se zvyšujícím se rozlišením rychle rostou zejména ve 3D aplikacích, ale i vysoce komprimované video při nich dosahuje obřích datových toků. Možná ale k nějakému posunu přece jenom dojde, jelikož už dnes nejsou v mobilních zařízeních výjimkou ani displeje s hodnotou PPI přesahující 400. Na vrcholu tedy i za deset let pro běžné smrtelníky v počítačových monitorech zůstanou rozlišení 4K. Standardem bude nejspíše rozlišení WQHD (2560 x 1440), které nahradí dnešní Full HD (1920 x 1080).

Technologie

Co nám monitory v budoucnu nabídnou po technické stránce? TN technologie nás do deseti let jistě opustí a půjde do zaslouženého důchodu. Jejími devizami jsou v současnosti zejména cena a rychlá obnovovací frekvence, avšak to dnes již například IPS pomalu dohání. V levnějších segmentech trhu budou kralovat varianty VA a IPS panely, v dražších segmentech trhu pak již bude běžná OLED technologie. Obnovovací frekvence monitorů se příliš měnit nebude, jelikož tento parametr má význam pouze pro hráče počítačových her a pro trojrozměrné zobrazování. Konektorová výbava také projde jen mírnou evolucí: na monitorech jistě nalezneme budoucí verze HDMI a DisplayPort konektorů, s čímž souvisí také podpora AMD FreeSync, což ještě zpříjemní hraní her díky minimalizaci tearingu.

Tearing

Tearing je artefakt na obrazovce způsobený vykreslením dvou nebo více obrazů na displej zobrazovacím zařízením v rámci jednoho vykreslovacího cyklu obrazovky.

Co se týče technologie stereoskopického 3D zobrazování v monitorech, zdá se, že ta nemá budoucnost. V oblasti televizorů se nezájem o 3D zobrazování projevil už na prodejích v roce 2013 – neexistuje dostatek obsahu, není snadné jej produkovat a navíc není ani pohodlné tento obsah na monitorech či televizích konzumovat. Ani Nvidia se svou 3D Vision soupravou představenou již v roce 2008 dosud nijak neprorazila.

Zdroj perexové fotografie: Samsung.com

Miroslav Pilař

Miroslav Pilař

Zanechte komentář