Zimu zakončí Žižkovská noc a nejen ona

Divadlo Kultura / 5.3.2015

Užijete si březen ve velkém stylu Žižkovské noci nebo spíše budete vyčkávat jaro v komorní atmosféře?

Co nás zaujalo v uplynulém měsíci

Barboře Sklenářové se líbila premiéra Městského divadla Brno Skleněný pokoj, jehož recenze na našem portálu pochází z pera (klávesnice) Silvie Kostovské.

Jana Šajtarová: Dny už se sice pomalu prodlužují a přibývá světla, přesto bylo nejlepší studené únorové dny trávit v pohodlí divadel. Zašla jsem si na představení souboru Spitfire Company – v jeden večer uváděli hudebně-dramatickou inscenaci Krevety á la indigo, barevnou ulítlou show, a hned poté pantomimické Antiwords na motivy Havlovy Audience. Pátráte-li po něčem, co jste ještě neviděli a nezažili, po bizarní a trochu kruté komedii, Antiwords můžu jedině doporučit! Navštívila jsem i inscenaci Příhody z bezprostředního neskutečna v podání Chemického divadla, v němž exceluje výborná Tereza Dočkalová (která nedávno ukončila stálé angažmá v ostravské Aréně).

Silvie Kostovská: V únoru jsem navštívila brněnské Městské divadlo a Redutu. V MdB jsem zhlédla inscenaci Skleněný pokoj, ze které jsem bohužel nebyla tak unesená, jak jsem myslela, že budu. Daleko větším zážitkem pro mě byla možnost udělat rozhovor s autorem knižní předlohy, britským spisovatelem žijícím v Itálii, Simonem Mawerem, který se na představení přijel podívat. V Redutě jsem byla na nové inscenaci Braňa Holička Černá labuť. To, zda se mi představení líbilo, nebo ne, prozrazovat nebudu, protože chystám recenzi.

Barbora Švarcová: V únoru se mi poštěstilo navštívit klasickou činohru, nový cirkus i taneční představení. Bylo nás pět Městských divadel pražských mě, přiznám se, tolik nezaujalo. Ve snaze postihnout celou knihu se kamsi ztratila většina veselých klukovin. Cirkus Mlejn mě potěšil novinkou FeRPLAY, hravým představením s líbivou hudbou. A Collective Loss of Memory uváděné v Ponci je ukázkou krásného tanečního umění a zároveň smutným odrazem naší civilizace plné násilí.

Akce měsíce – Žižkovská noc

Už tradiční akce, která přišla s myšlenkou kulturního propojení pražského Žižkova během jednoho večera. Letošní ročník Žižkovské noci se odehraje 13. a 14. března snad ve všech žižkovských klubech. Jedná se zejména o hudební událost s širokým výběrem hudebních stylů, nicméně pátek 13. je plný i netradičních divadelních představení. Vyberte si mezi autorským čtením v Pracovně nebo několika inscenacemi v Panoptikonu Barikáda nebo v prostoru H2O – a co třeba pokusit se za jeden večer stihnout několik akcí? Na stránkách Žižkovské noci naleznete podrobný program.

Březnové premiéry

Kazimír a Karolína

Divadlo Petra Bezruče

Na začátku své hry Kazimir und Karoline píše dramatik Ödön von Horváth, že se „odehrává na mnichovském Oktoberfestu, a to v současnosti“. Napsal ji v roce 1932. Možná by ho překvapilo, jak nadčasová ta zmínka o současnosti je. A tak je možné, že příběh jedné divoké noci prožívají Kazimír a Karolína na Stodolní ulici v Ostravě. Rychlá a zběsilá jízda na horské dráze, mladý pár a velká láska, sladká pomsta, nebo hořké slzy?

Premiéra: 6. 3. 2015

Režie: Štěpán Pácl

Hrají v hlavních rolích: Michal Sedláček a Pavla Gajdošíková

MUTUS LIBER

Handa Gote Research & Development, divadlo Alfred ve dvoře

Mutus Liber (Němá kniha, 1677) je alchymistická kniha beze slov, popisující návod na zhotovení kamene mudrců. Představení Handa Gote Research & Development je inspirováno němým jazykem knihy popisující složitými obrazy jednotlivé fáze práce na „velikém díle“. Umělecká skupina Handa Gote research & development pracuje od roku 2005 na pomezí divadla, současného tance, vizuálního umění, hudby, performance a konceptuálního umění. Věnují se experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí divadla. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu zároveň se zpochybňováním uměleckých a divadelních disciplín.

Premiéra: 7. 3. 2015, Alfred ve dvoře

Autorský tým: Švábová, Procházka, Smolík, Dörner, Hybler

Host: Michael Pospíšil

Mučedník

HaDivadlo

Co by se stalo, kdyby západoevropský křesťan hlásal svou víru tak naléhavě a radikálně jako řada podobně uvědomělých stoupenců islámu? Páchal by atentáty a prolil svou krev ve jménu víry? Hra německého dramatika Maria von Mayenburga se odehrává v prostředí české školy, kde se jeden z žáků rozhodne doslovně následovat Bibli, vyhlásit svatou válku nemravnosti a stát se mučedníkem v současném světě. Kde je hranice mezi entusiasmem víry a mesiášským fanatismem, mezi rebelstvím adolescenta a teroristickým šílenstvím?

Premiéra: 14. 3. 2015

Režie: Marián Amsler

Lidská tragikomedie

Divadlo v Dlouhé

Lidská tragikomedie je nejvýznamnější a také nejzábavnější divadelní hrou originálního, ve své době nedoceněného českého filozofa a spisovatele Ladislava Klímy. Groteskní filozofické drama, ve kterém se pět spolužáků setkává na oslavě maturity, poté po třiceti a znovu po pětadvaceti letech, je satiricko-ironickým podobenstvím o ztroskotání velkolepých mladických snů v přízemní šedi života. Přes všechen hořce groteskní a osvobodivý smích, který nade vším burácí, je Lidská tragikomedie i hrou až jímavě vypovídající o křehkosti člověka a jeho údělu.

Premiéra: 21. 3. 2015

Režie: Hana Burešová

Hrají: Marek Němec, Jan Vondráček, Martin Matejka, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš, Vlastimil Zavřel, Veronika Lazorčáková, Magdalena Zimová, Jan Meduna, Tomáš Turek

Na co se těšíme my

Barbora Sklenářová: Těším se na JménoJohnnyho Blua (vše Městské divadlo Brno) a také jsem zvědavá na Mýdlového prince a dále třeba na Evitu!

Jana Šajtarová: Jsem zvědavá na Slyšení v Komorní scéně Aréna v Ostravě. Tereza Durdilová s Magdou Stojowskou znovu uvádí svůj divadelní dokument 4. svět, tentokrát ve Studiu Alta v pražských Holešovicích 21. března. Pokud mi zbude čas, ráda bych se podívala do Strašnického divadla na soubor X10, jehož repertoár bych chtěla hlouběji poznat. Mrzí mě, že nestihnu navštívit nějakou ze zajímavých divadelních akcí Žižkovské noci – z programu bych si určitě vybrala.

Silvie Kostovská: Chystám se na představení Divadelního studia Marta Pláňka, které vzniklo na motivy díla španělského dramatika Federica Garcíi Lorcy, dále na francouzskou konverzační komedii Jméno v Městském divadle a v neposlední řadě taky do Divadla Bolka Polívky na představení se Simonou Stašovou (Filumena Marturano) a Karlem Rodenem (Sex pro pokročilé).

Barbora Švarcová: Ráda bych zašla na novinku souboru 3D Company jménem Smích zakázán. A co se zbytkem měsíce? Uvidím, co mi studijní povinnosti dovolí, kéž by toho divadelního odpočinku bylo víc!

Zdroj perexové fotografie: Facebook Žižkovské noci

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář