Muzeum loutek aneb Začátek loutkářství v Plzni

Cestování / 10.3.2015

Autor:

Loutky. Pohybující se postavičky na nitích, které vede loutkoherec. „Samy“ mluví i chodí. Chcete se na ně podívat?

Muzeum loutek v Plzni vzniklo díky samotnému městu a Plzeňskému kraji. Nebýt této úžasné spolupráce, nemohli bychom vidět loutky pocházející z 19. století. Tyto loutky patřily kočovným loutkářům, kteří přijeli do Plzně a bavili místní obyvatele. Kromě samotných loutek můžete vidět i postup loutkářského umění. Přesněji řečeno od vzniku prvního loutkového divadla – Škodovo divadlo – až po rodinná divadélka.

V této budově můžete vidět vývoj loutkářského umění zdroj: Wikipedia Commons, autor: Fil.Zaj2002

V této budově můžete vidět vývoj loutkářského umění.
Zdroj: Wikimedia Commons, Fil.Zaj2002

Spejbl a Hurvínek v muzeu

Kromě jiných loutek můžete v muzeu vidět i nejznámější české loutky – Spejbla a Hurvínka. Při pohledu na tyto dvě postavičky se snad každému vybaví dětství, kdy poslouchal Spejbla a Hurvínka nebo se díval na jejich pohádky a užíval si s nimi legraci.

Muzeum loutek jako školní výlet

Do Muzea loutek v Plzni se mohou podívat i žáci/studenti škol. I pro ně má muzeum připravené výukové programy. Po domluvě s muzeem lze upravit výukový program podle věku žáků/studentů. Ti tak mohou nahlédnout do zákulisí, dozví se něco z historie a navíc obohatí svou kreativitu.

Jen chvílí být loutkohercem

Nejen děti, ale i dospělí si mohou v Muzeu loutek vyzkoušet, co obnáší loutkoherectví. Přesně takový zážitek vám umožní Divadlo Alfa, které spolupracuje s muzeem.

Jak na to?

Stačí jen chytnout loutku za vahadlo, které díky drátu a nitím drží loutku (marionetu) pohromadě. Pak stačí pomocí vahadla pohybovat loutkou směrem dopředu. Nitěmi můžete ovládat ruce a nohy. S loutkou lze dělat všechno možné – chodit do schodů, ležet, sedět, tancovat… Jednoduše vše, co vás napadne.

Nejznámější česká loutka zdroj: pixabay.com, autor: SeifenBlase

Nejznámější česká loutka.
Zdroj: pixabay.com, SeifenBlase

Praktické informace

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Muzea loutek v Plzni, je dobré si předem promyslet den návštěvy. Muzeum má otevřeno denně kromě pondělí, a to od 10:00 do 18:00. Kdybyste náhodou v tuto dobu nemohli, nabízí muzeum (po domluvě) otevření i mimo pracovní dobu

A kolik vlastně zaplatíte? Základní vstupné po jednotlivce je 60 Kč a za děti zaplatíte poloviční cenu. Jestliže půjdete jako rodina, zaplatíte takzvané rodinné vstupné, které stojí 130 Kč.

Muzea loutek jsou i v jiných městech

Další takové muzeum můžete najít i v BrněMuzeum loutek Divadla Radost. Toto muzeum se bude líbit především dětem. Celý objekt je ve tvaru lodi a v ní je expozice. Návštěvníci se tak mohou projít lodí a vidět výtvory loutkářského umění. Dále si můžete projít historii divadla v elektronické podobě, včetně tvůrců či druhy loutek. To vše na vás čeká v Brně na ulici Cejl číslo 29.

Je to stále pro vás daleko? Jste na dovolené poblíž Českého Krumlova? I tady na vás čeká Muzeum loutek a Pohádkový dům. Tak neváhejte a zajeďte se podívat do Muzea loutek. Vždyť být aspoň na chvíli loutkohercem a užívat si legraci stojí za to.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář