Transbikers, Gibraltar

Můžete s námi projet celou cestu až na Gibraltar, říká Marek Liška za Transbikers

Cestování / 16.3.2015

Na kole až na Gibraltar. Že je to nemožné? Cyklističtí nadšenci Transbikers Gibraltar zdolali a rovnou natočili zajímavý seriál! Co dalšího prozradili?

Nějaký ten rok už uběhl od doby, kdy jsme vám představovali dva mladé cyklisty, jejich první výpravu a další plány do budoucna. Jak to s nimi bylo dál? Nevzdali se. Mají za sebou další úspěšnou cestu, připravují seriál a chystají další výpravy i nový film. Co další nám Marek Liška za Transbikers prozradil?

Marek LiškaMarek Liška

Narozen v Ostravě roku 1995. Je to milovník šlapacích strojů, cestování, filmů i počítačové a video techniky.

AdamAdam Myslikovjan

Pochází taktéž z Ostravy jako Marek, narozen v roce 1994. Zajímá se o východní kulturu, věnuje se bojovým uměním, videohrám a kinematografii.

OndřejOndřej Procházka

Narodil se v Prostějově v roce 1990. Jedná se o průzkumníka na poli přírodních věd – od fyziky přes biologii až po geografii.

Jak vás napadla cesta na Gibraltar, co bylo prvotním spouštěčem?

Prvotním spouštěčem u mě byla první zkušenost s dálkovou cestou na kole. Probudila ve mně velkou touhu vyrazit někam daleko. Původně jsme měli jet pouze do Amsterdamu. Nakonec, jak plynuly dny, protáhli jsme trasu až na Gibraltar. Španělsko, to už jsme si říkali, že tam to pro nás bude jiný svět. A pro nezcestovalého člověka to opravdu jiný svět byl.

Nicméně abych nelhal, tak celou trasu jsme na kole neujeli. Když bych to spojil v jeden celek, tak cestu tam jsme jeli na kolech a cestu zpět jsme jeli veřejnou dopravou. I když doopravdy jsme to během cesty střídali. Pár kilometrů na kole, pár veřejnou dopravou.

Kolik vás na cestě bylo? Gibraltar jste zdolali ve třech?

Ano, Gibraltar jsme jeli ve třech. A právě ten jeden byl kluk, kterého jsme poznali na internetu a potkali jej až na cestě. (První cestu zdolali Transbikers ve dvou. pozn. red.)

Osobně jste se tedy před cestou neviděli?

Ondra nám napsal prvně přes internet, ale jelikož bydlel na druhé straně republiky, tak jsme se osobně viděli až na samotné cestě. Samozřejmě jsme si před cestou dopisovali a řešili organizační záležitosti.

Transbiker, Gibraltar

Odlet Adama z letiště. Holt spěchal domů.

Kolik kilometrů celá cesta měla?

Úplně přesně z hlavy celkovou vzdálenost nevím. Trasa měla asi přes 8 000 km. Nám se podařilo na kole ujet téměř 4 000 km. Měli jsme v plánu dojet až zpět do Ostravy, ale skončili jsme již před Monakem. Adam musel do práce a mně došly finance. Byli jsme natolik naivní, že jsme si mysleli, že celou trasu – krom Německa, které jsme chtěli přejet vlakem – ujedeme na kole. Holt jsme zelenáči.

I tak si myslím, že to byl velký úspěch. Jak dlouho jste byli na cestě?

Na cestě jsme strávili krásných 48 dní plných dobrodružství. Pokud by vás zajímala finanční náročnost, tak o té jsem se rozepsal na našem blogu.

Co máte v plánu nyní? Sedíte již nad mapami a rozmýšlíte nad další cestou?

Jelikož Adam i já již pracujeme, ubylo nám dosti volného času a letos žádný přejezd kontinentu neplánujeme. Nicméně nechceme sedět ani doma na zadku. To není náš styl. Museli jsme vybrat nějakou kratší, ale o nic méně pestrou trasu, než byla ta v roce 2014 na Gibraltar.

Nemáme ještě pevně stanovené plány, ale nahodili jsme pobaltské státy – Lotyšsko a Estonsko, malinkou část Ruska a také malou část země tisíců jezer – Finsko. Uvidíme tedy, co se z toho ve finále vyklube.

Veškerou energii ještě teď dáváme do dokončení našeho seriálu, takže všechno je to tak nějak v  „plenkách“.

Transbiker, Gibraltar

Již krásné letní ráno na francouzském venkově.

Seriál je tedy teď vaší prioritou. Prozraďte, na co se můžeme těšit? Jaká je vaše celková představa?

Ano, seriál je pro nás velmi důležitý. Vzali jsme si ho do hlavy už úplně na počátku projektu. Původně to měl být mini film. Nakonec jsme točili více, než jsem předpokládal. A co více, natočený obsah je na naše poměry i poměrně kvalitní. Nechybí na něm záznamy nejrůznějších nepříjemných situací, kdy normálně člověk má co dělat sám se sebou, natož se otravovat s kamerou. Obsahuje také podrobnosti o tom, jak se stravujeme, spíme apod.

Troufám si říci, že na poli české cyklistiky nic podobného nenajdete a jedná se o zcela výjimečný seriál. Doufáme tedy, že bude mít vesměs kladné ohlasy a my se s chutí pustíme do natáčení dalšího filmu/seriálu.

Kde seriál bude k vidění a kolik bude dílů, máte již o tom představu či dokonce jasno?

Seriál bude k vidění na našich facebookových stránkách, a to zcela zdarma. Samozřejmě jelikož seriál vychází již tuto neděli, tak počet dílů je již znám. Celkem se tedy můžete těšit na 11 epizod. Každý díl je unikátní a nabízí vždy něco víc než ten předchozí.

Budete s námi cestovat od samého začátku až do cíle na Gibraltar, který rozděluje Evropu a Afriku. Troufám si říct, že je to opravdu jedinečný video projekt na poli české dálkové cyklistiky. Pokud bych jej měl k něčemu přiřadit, tak se lehce podobá známému seriálu Trabantem Jižní Amerikou. Doufáme tedy, že se bude divákům líbit.

Transbiker, Gibraltar

Tohle místo bylo prokleté. Několikrát jsme zde měli defekt a hlavně stále bloudili v kruhu.

To zní opravdu skvěle. Máte v plánu pokusit se dostat seriál například do televize?

Tento seriál rozhodně do televize nepůjde. Nedosahuje takových kvalit po audiovizuální stránce, které televize požadují. Holt jsme natáčeli s rozpočtem, co většina autorů má jen na propagaci, možná ani to ne. Tudíž jsme se rozhodli seriál pustit na svobodné platformě YouTube. Chceme ukázat lidem, že to, co si vezmeme do hlavy, jsme schopni dotáhnout do konce.

Případné finance bychom chtěli získat na www.startovač.cz, kde v průběhu seriálu spustíme náš nový projekt. Chtěli bychom vybrat nějaké peníze na nový film. Pouze čistě na něj. Dokoupit druhou kameru, externí mikrofony a další příslušenství, které by nás posunulo o minimálně stupeň výše.

Zde bychom potom už uvažovali i o televizi. Ale jak jsme zjistili, financovat vše z vlastní kapsy nejde. Už čistě seriál nás vyšel téměř na dvacet tisí,c a to nepočítáme stovky hodin, které jsme u toho proseděli. Měl jsem někdy tendenci se na tvorbu seriálu vykašlat, ale nakonec to vše dobře dopadlo.

Neplánujete v tomto případě i přednášky na známých cestovatelských festivalech, aby se o vás dozvědělo více lidí?

Přednášky bychom chtěli realizovat v druhé polovině tohoto roku. Po naší cestě jsme uvažovali o týdenní tour po ČR se serií přednášek ve vybraných městech. Uvidíme, co z toho tedy nakonec vzejde.

Zní to jako skvělé plány. Nový film by byl z vaší plánované cesty, předpokládám?

Přesně tak. Již letos bychom chtěli natočit další film. A to právě o naší nové cestě, o které padlo pár slov na začátku tohoto rozhovoru. Myslím si, že se nám podařilo zrovna pěkně nakopnout naše Facebook stránky, a proto by byla velká škoda nechat je umřít. A jak jinak je oživit, než novou cestou. Novým filmem.

Všechno teď bude záležet na ohlasech na náš seriál. Pokud to bude propadák, tak asi nebude mít smysl v těchto vyšlapaných kolejích pokračovat. Především jsme to točili pro veřejnost, ne pro sebe.

Tomu rozumím. Další cestu byste tedy chtěli stihnout ještě letos?

Ano. Termín odjezdu jsme si stanovili před letními prázdninami. Pokud se nic nepokazí, tak odjíždíme 1. 6. autobusem z Prahy do Rigy – hlavního města Lotyšska. Trasu ještě nemáme přesně stanovenou. Musíme nejprve koupit turistické průvodce a strávit nad nimi pár krásných večerů.

Transbiker, Gibraltar

Vyhlížíme nejlepší možnou cestu. Na dálnice nemůžeme a malé cesty tady moc nevedou.

Jak dlouho byste chtěli na této cestě strávit?

Jsou dvě varianty. Adam již pracuje u policie a asi nedostane tolik volna, kolik by bylo potřeba. Tudíž buď skončíme s ním – po zhruba 25 dnech jízdy. Nebo druhá možnost je, že se od nás odpojí a pojede domů sám autobusem. A my si ještě dle chuti trasu prodloužíme o pár dní. Nicméně rozhodně to bude maximálně měsíc, či měsíc a týden navíc. S takovou časovou vyhlídkou vyrážíme.

Zaměstnavatel je překážkou, to je pravda. Kolik se vás tedy na výpravu vydá, když mluvíte o tom, že se od vás Adam odpojí?

Asi nejspíše pojedeme čtyři. Novou tváří bude Kuba Lang, který se mnou jel mou první cestu do Budapešti. A pro nás osobně novou tváří by měl být kluk, co nám napsal přes internet. Variantě jet s někým cizím se nebráním. Už na Gibraltar jsme jeli s Ondrou, kterého jsme poznali první den na cestě. Zároveň platí, že čím více lidí pro film, tím lépe. Co se týče organizace a plánování, tak zase platí pravidlo opačné. Ale i o tomhle by měl být náš nový film. O nových setkáních a navazování přátelství.

Všechno to zní jako velké plány do budoucna. Budeme vám tedy držet palce! Všechny díly seriálu a nové informace můžete sledovat na facebookových stránkách Transbikers.cz.

Zdroj všech fotografií: Flickr.com, Marek_Liška

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář