MODEL rufolfinum

Přehlídka MODELů tak, jak je neznáte

Design / 4.3.2015

Výstava v nejkrásnější galerii Prahy, kde se představují umělci z různých koutů světa. Podívejte se, zda stojí za to jít do Rudolfina za uměním. 

MODEL

29. 1. – 3. 5. 2015
Galerie Rudolfinum

Od konce ledna můžete v pražském Rudolfinu vidět zajímavou výstavu s názvem MODEL, kde se představuje jedenáct umělců. Ti se věnují fenoménu modelu a modelování – vytvářejí modely samotné nebo je používají k tvorbě fotografií.

Jejich jména si lehce dohledáte, ale vyzdvihneme aspoň ta česká. První je Pavla Sceranková, která je známa pro své osobité plastiky. Na této výstavě předvedla opravdu zajímavou podívanou. Pro nás to byl jeden z nejzajímavějších kousků celé expozice. Je to socha z polystyrenu, která má na sobě dřevěný vzor a jejíž malé kousky jsou poskládané do úžasné kompozice.

MODEL Rudolfinum Exhibition

Zleva Antony Gormley, Tom Sachs a Pavla Sceranková.

Druhý český umělec, který se předvedl na výstavě, je Jaroslav Róna. Je to muž mnoha tváří a zvládá opravdu vše. V Rudolfinu ale představil svoji plastiku. Nese název Spalovna a musíme říct, že je na ni přesně ten krásný i ošklivý pohled zároveň. Vyznačuje totiž období koncentračních táborů a celou jejich hrůzu. Model je z oceli a má čestné místo mezi ostatními kousky známých umělců.

Rudolfinum MODEL exhibition

Spalovna od Jaroslava Róna.

Ostatních 8 umělců pochází převážně z Německa, ale také z Anglie, Ameriky a Holandska. Je zde vystaveno spoustu zajímavých děl. Edwin Zwakman například vystavuje fotografie obyčejných prostorů. Dálnic, měst a lesů. Jenže ve skutečnosti jsou to vše vyfocené modely v ateliéru, které nerozeznáte od reality.

MODEL Rudolfinum exhibition

There Is Always Something More Important od Mariele Neudecker.

Velice zajímavá je také Mariele Neudecker, která používá akvárium s vodou. Ovšem nejzajímavější z celé galerie pro nás je Antony Gormley. Je pro něj vyhrazena poslední místnost galerie, a to z dobrého důvodu. Na stěnách nic není a na stropu také ne. Ovšem na zemi je velká spousta malých železných mužíčků, kteří jsou přímo mezi vámi. Každý je v jiné pozici a když se nad vším pozorně zamyslíte, přejede vám ze všech těch pocitů mráz po zádech. Už jen kvůli těmto originálům stojí navštívit Galerii Rudolfinum. Výstava potrvá do 3. 5. 2015. 

Zdroj všech fotografií: galerierudolfinum.cz

Zuzana Soudská

Zuzana Soudská

Bývalá studentka umělecké školy v centru Prahy, která se nyní pokouší postavit na vlastní nohy. Pokračuje ve studiu angličtiny a zajímá se o design a umění v Praze.

Zanechte komentář