Láska dokáže překonat cokoliv… i gravitaci

Film Kultura / 20.2.2013

Autor:

Pokud hledáte film s ohromující grafikou a příběhem o lásce dvou mladých lidí, pak je romantické sci-fi Upside down pro vás jako dělané.

UPSIDE DOWN / PARALELNÍ SVĚTY

Drama/Fantasy/Romantický/Sci-fi

Kanada/Francie 2012

Režie: Juan Solanas

Hrají: Jim Sturgess, Kirsten Dunst, Timothy Spall, Agnieshka Wnorowska, James Kidnie

Adam (Jim Sturgess – Oko bere, Atlas mraků) žije v Dolním světě – světě plném chudoby a útlaku. Ten je vyvíjen Horním světem, což je naprostý opak místa, kde žije hlavní hrdina – je to místo hlavně pro bohaté.

Protože Adam jako malý přišel při nehodě o oba rodiče, hodně času trávil u své tety Becky. Ta ho často posílala do hor, kde sbíral růžový pyl – přísadu, která později v jeho životě sehraje velmi důležitou roli. V horách však narazí na osobu, která mu již navždy změní život.

Nahoru, dolů nebo naopak?

Adam se seznámí s dívkou Eden (Kirsten Dunst – Spider-Man 1-3, Melancholia), která však pochází z Horního světa. Zamilují se do sebe, ale jednoho dne je spolu uvidí ostraha, která hlídá, aby neprobíhal žádný kontakt mezi lidmi z odlišných světů. A protože je toto jednání trestné, Adam se snaží poslat Eden rychle do jejího světa. Při útěku se ale dívka zraní a dvojice ztratí kontakt na 10 let. Jednoho dne ale Adam v televizi Eden spatří a rozhodne se ji za každou cenou kontaktovat.

bscap0035

Tak blízko, přesto tak daleko, zdroj: Martin Vrána

Film je naprosto úžasný po grafické stránce. To, jak byl vytvořen přelom mezi dvěma sousedícími světy a hrátky s gravitací, je naprosto úžasné. Právě gravitace je to, co dělá tento film tak jedinečným. Velmi zajímavé jsou také zákony, podle kterých fungují oba světy – např. přetažení hmoty z jednoho světa do druhého. Všechna tato plus málem zakryla to, že příběh místy lehce pokulhává, obsahuje několik zbytečných a nevysvětlených scén, ale ve výsledku se na ně divák stejně nesoustředí. Ústředním bodem filmu by měl být vztah Adama a Eden. Jenže mezi herci žádnou chemii neucítíte. Jim Sturgess sice dokázal povedeně zahrát zamilovaného mladíka, např. vystihnout roztomilou nervozitu, kdy se má po letech shledat se svoji láskou. Naproti tomu Kirsten Dunst ve své roli působí chladně. Přestože se snaží, divák ji zamilovanost do hlavního hrdiny prostě neuvěří.

bscap0052 Podaří se Adamovi přelstít gravitaci? – Jim Sturgess, zdroj: Martin Vrána

bscap0068Eden spatří Adama po několika dlouhých letech, ale jejich setkání nebude takové, jak si ho Adam představoval… – Kirsten Dunst, zdroj: Martin Vrána

Při sledování tohoto filmu vám může přijít na mysl podobnost se snímky jako In Time (rozdělení na bohaté a chudé) nebo Inception (grafická podoba). Hlavní myšlenkou je to, že ačkoli se zdá být naše budoucnost beznadějná, neměli bychom se smířit s tím, kde jsme, a musíme se pokusit ji změnit. Nikdy nesmíme přestat doufat v to, že najdeme a budeme se svou láskou, přestože se může zdát, že žijeme v naprosto odlišných světech. Snímek je jako dělaný na víkendové odpoledne, jednoduše u něj můžete vypnout a stojí za to si na něj do kina zajít, případně si počkat, až film vyjde na DVD.

Zdroj perexové fotografie: thesignaturemusings.files.wordpress.com Video: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář