Proč v kině chroupeme zrovna popcorn?

Film / 1.2.2013

Stal se nepostradatelným společníkem všech filmových fajnšmekrů. Ale proč?   

Návštěva kina bez popcornu je pro mě nepředstavitelná a určitě v tom nejsem sama. Kdo a kdy vůbec popcorn „objevil“? Kdo si ho vzal jako první do kina? A proč dnes popcorn stojí skoro stejně jako samotný lístek?

První popcorn křupali už indiáni

Kdo by řekl, že se dějiny této bílé, křupavé pochoutky začaly psát už před pět tisíci lety? Za „vynálezce“ popcornu můžeme považovat severoamerické Indiány, pro něž byl popcorn důležitou součástí každodenní stravy. Indiány pukání fascinovalo, věřili, že uvnitř semínek přebývají duchové bohů. Proto při zahřívání kukuřičných zrnek tančili kolem ohně a vzdávali jim tak svou úctu.

Indiáni - objevitelé popcornu. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21.

Indiáni – objevitelé popcornu. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Všichni určitě známe pohádku o tom, jak Indiáni zachránili první evropské přistěhovalce před smrtí hladem. Indiáni je naučili pěstovat nejen obilí, ale i kukuřici, a dokonce je zasvětili do tajů výroby popcornu.

Při prvních společných oslavách Dne díkuvzdání se přistěhovalci seznámili ještě s jednou zajímavostí – se šperky vyrobenými z popcornu. Naučili se vyrábět stejné ozdoby jako Indiáni, například na vánoční stromek věšeli popcorn navlečený na niti a tato tradice přetrvala v mnoha amerických rodinách až dodnes.

Vánoční ozdoby Američanů - popcornový řetěz. Zdroj: photl.com.

Vánoční ozdoba Američanů – popcornový řetěz. Zdroj: photl.com

Druhá světová válka = zlatá éra popconu

V roce 1885 byl v Chicagu představen přístroj na výrobu popcornu. Lidé si už nemuseli vyrábět popcorn doma, ale mohli si ho pohodlně koupit u prodejce na ulici. Pravý boom však prodejci zaznamenali až během druhé světové války. Vojákům byl do zámoří posílán cukr, což znamenalo, že Američané neměli dostatek cukru na výrobu sladkostí. Brzy však našli za cukrovinky jinou náhradu, konzumace popcornu se tehdy ztrojnásobila.

Popcorn - nepostradatelný společník návštěvníka kina. Zdroj: foter.com.

Popcorn – nepostradatelný společník návštěvníka kina. Zdroj: foter.com

A teď se konečně dostáváme k oné otázce, kvůli které vznikl tento článek – Proč jsme zvyklí jíst v kině popcorn?

Už dost výčitek. Popcorn nám prospívá!

Není divu, že byli Indiáni tak zdraví a fit. Důležitou součástí jejich jídelníčku byl popcorn. Ten je mnohem zdravější než jiné pochoutky, třeba chipsy či oříšky. Má vysoký obsah vlákninymálo procent tuku. Také v něm nalezneme spoustu vitamínů, železodraslík.  Takže až vás bude příště honit mlsná, zkuste změnu a sáhněte raději po popcornu.

Všechno to začalo během dvacátých let minulého století, kde jinde než v Americe. Byla to doba všeobecného rozkvětu, filmový průmysl nezůstával pozadu. Ten, kdo nechodil do kina, jako by nebyl.

Před kiny často postávali pouliční prodejci popcornu, což se nelíbilo majitelům kin. Ti to považovali za rozptylování návštěvníků. Návštěvníkům to však vůbec nevadilo. Často odbíhali uprostřed filmu, aby si u prodejce zakoupili popcorn.

Majitelé si brzy uvědomili, že když budou popcorn, jehož výrobní náklady jsou minimální, prodávat sami, budou z toho mít ještě větší zisk. Realita je nakonec taková, že z prodeje popcornu, Coca-coly a dalších cukrovinek mají majitelé kin větší zisky než ze samotných lístků.

Zdroj perexové fotografie: foter.com.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentářVaše názory

  • filip

    Chyba, indiáni nežili před pět „tisíci“ lety 😀 tedy myslím

  • Karel

    V kině jí popcorn nebi chipsy akorát tak pako.