Dřív než půjdu spát: Co když je váš život jedna velká lež?

Film Kultura / 4.3.2015

Psychologické drama, v němž nic není tak, jak se na první pohled zdá, a nikdo není tím, kým se zdá. Komu v takové chvíli můžete věřit?

Before I Go to Sleep

mysteriózní/thriller

USA/VB/Francie/Švédsko, 2014, 88 min.

Režie: Rowan Joffe

Hrají: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong a další

Nicole Kidman měla vloni dobrý rok. Alespoň co se týče množství opravdu detailních záběrů její tváře. Po Grace, kněžně monacké je tu další film, v němž se budete hodinu a půl opravdu zblízka dívat na její obličej. Tady to však narozdíl od Grace mělo své opodstatnění.

Důvěřuj, ale prověřuj

Hlavní hrdinkou filmu je Christine (Nicole Kidman), čtyřicetiletá žena, která měla před lety vážnou nehodu a od té doby si nic nepamatuje déle než jeden den. V noci totiž její mozek „vymaže“ všechno, co se během dne dozvěděla, a vrátí ji do doby, kdy jí bylo dvacet. Tápat v hlubinách zapomenuté minulosti jí den co den pomáhá manžel Ben (Colin Firth), ale také psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s nímž se Christine tajně schází.

Ten jí poradí, aby si nahrávala události každého dne na video, což také udělá. Jaké je její překvapení, když díky videodeníku zjistí, že jí její manžel neříká tak úplně pravdu? A co když to ani není její manžel? Co když žije s úplně cizím člověkem? Kdo je vlastně Ben?

Nedělní snídaňová idylka... nebo ne? Zdroj fotografie: oficiální facebooková stránka filmu

Nedělní snídaňová idylka… nebo ne? Zdroj fotografie: oficiální facebooková stránka filmu

Od pana Darcyho k chladnému psychopatovi

A jak se se svými rolemi popasovali sami herci? Nicole Kidman odvedla skvělou práci, její Christine je nedůvěřivá i důvěřivá, rozkolísaná i jistá a především dostatečně mazaná, aby si z mozaiky vzpomínek nakonec sestavila celý obraz.

Ještě víc než výkon Nicole Kidman mě však zaujaly výkony hlavních mužských protagonistů. Poslední dobou mám štěstí (nebo možná smůlu, čert ví), že své oblíbené herce vídám v rolích pro ně netypických, v polohách, v nichž jsem je dosud neviděla (a občas bych u toho nevidění ráda zůstala).

A to je přesně případ Colina Firtha. Nevím, kam se Bridget Jonesové zatoulal pan Darcy, jeho svetr se sobem a úhledně poskládané trenýrky. Nevím, kam se poděl zkrachovalý spisovatel, který se kvůli své portugalské Lásce nebeské začal učit cizí jazyk. A už vůbec nevím, jak to dopadlo s Bertiem alias Jiřím VI., který se nakonec vykoktal a byla to nejlepší Králova řeč, jakou dějiny britské kinematografie zažily. Jedno ale vím jistě. Colin Firth je herec mnoha tváří a tvář psychopatického milence-manžela mu přistála jak… víte-co na hrnec. Stejně jako Christine mě přitahoval, ale zároveň odpuzoval, mrazilo mě z něj, ale zároveň jsem si nemohla neříkat, že s vařečkou v ruce vypadá skoro nevinně.

Hlavní mužské role ztvárnili Colin Firth a Mark Strong. Zdroj fotografie: oficiální facebooková stránka filmu

Hlavní mužské role ztvárnili Colin Firth a Mark Strong. Zdroj fotografie: oficiální facebooková stránka filmu

Obdobné pocity jsem měla i u Marka Stronga, který ve filmu představoval maličký ostrov uprostřed rozbouřeného oceánu, záblesk jistoty v moři nejistoty. Anebo taky ne. Protože to je to, na čem Dřív než půjdu spát stojí. Nikdy nic nevíte jistě.

Atmosféru dotváří i scéna a soundtrack

Mrazivou atmosféru dokresluje i vhodně vybraná hudba, o kterou se postaral Ed Shearmur, a perfektně zvolené interiéry a exteriéry. Skvělou volbou byly zejména dům, v němž bydlí Christine s Benem a který vypadá, že leží úplně na samotě, a molo, na kterém honí psychiatr Christine.

DVD k recenzi poskytl Bontonfilm a objednat si ho můžete v e-shopu.

Film si můžete pustit česky nebo anglicky, titulky na DVD najdete pouze české (i ve verzi pro neslyšící). Na DVD nejsou žádné bonusy.

Minule jsem kritizovala chyby v českých titulcích (kdy se konečně lidi naučí rozlišovat rozdíl mezi zhlédnout a shlédnout?), tentokrát to zašlo ještě dál – v obsahu filmu, který je na přebalu DVD, mě na první pohled udeřily do očí dvě opravdu hrubé gramatické chyby – dennodenně pouze s jedním n a varuje ji s dlouhým i, což jako studentka bohemistiky samozřejmě nemůžu jen tak přehlédnout.

Co říkáte na Dřív než půjdu spát vy?

Zdroj perexové fotografie: Bontonfilm

Silvie Kostovská

Silvie Kostovská

Studentka bohemistiky a hispanistiky, nelítostný grammar nazi, nenapravitelný shopaholik, kavárenský povaleč, blázen do kultury, vášnivý pisálek s fetiší na očuchávání knížek, Brňák duší, cestovatel tělem a milovník dobrého jídla (zejména sladkého), toť moje maličkost. Na Generaci 21 zastávám post editorky sekce Na talíři. Kromě Generace píšu ještě blog Twenties girl (twentiesgirl.wix.com/twentiesgirl).

Zanechte komentář