Svatby mladých lidí aneb opravdu se musíte brát?

Vztahy / 15.3.2015

Za dva měsíce se vdává moje kamarádka. Je jí 23 let. Zhruba za čtyři měsíce se budu vdávat já. Ve 20. Jsme vůbec normální? Je skutečně svatba pouhým přežitkem?

„A to se jako musíte brát?“ Měla jsem štěstí. S touto otázkou jsem se téměř nepotkala. Většině lidí, kterým jsem totiž tuto radostnou novinu oznámila, na tom nepřišlo nic divného. Jenže ona se i doba změnila a běžně se stává, že dítě již není oním pomyslným důvodem ke svatbě. Proč se lidé stále touží brát? A proč se někteří berou tak „nepochopitelně“ brzo? Co je k tomu vede?

Otázky víry netřeba zde velice rozebírat. Někdo zkrátka „něčemu nebo někomu, v něco“ věří, jiný se prohlašuje za ateistu, jinému je to celkem jedno… Přesto pro mě osobně zde hraje víra velkou roli. Je to jakýsi pomyslný hnací motor, který mne hodil do víru svatebních příprav a který nyní nelze zastavit. A že jsem mladá? Dovolím si ocitovat svoji kamarádku, která moudře prohlásila:

Kdy jindy chceš učinit důležitá rozhodnutí, která tě ovlivní na celý život, než když jsi mladá?

Někomu se možná bude zdát, že mezi životem v manželství (a zvláště pak v manželství v tak nízkém věku) a životem na „psí knížku“ neexistuje rozdíl. Není to úplná pravda. Jen si představte situaci, že se vašemu partnerovi něco stane a on se ocitne v nemocnici. Argument, že s ním již nějaký ten pátek bydlíte, vám moc nepomůže, nejste jeho rodinný příslušník.

Do vztahu dvou lidí patří zodpovědnost

Člověk občas slýchává od lidí, že milují svobodu, chtějí si užít života a nechtějí se přespříliš vázat jeden na druhého. Co kdyby mi to s ním náhodou nevyšlo, tvrdí.

Každý den můžeme vidět v televizi filmy nebo seriály o tom, jak je báječné někoho podvádět, jaké je to dobrodružství a ten, kdo to nikdy nezkusil, je hloupý.

…Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal…

Liška, Malý princ

Lidé často zapomínají na tuto jednoduchou pravdu. Ano, vztah vyžaduje naši zodpovědnost. Takovou zodpovědnost, kdy veřejně prohlásím, že se o druhého postarám, když bude nemocný, že ho budu milovat, i když přijde o práci, že si ho budu vážit, i když mě nazlobí.

Význam manželství v dnešní době (nezávisle na věku) vnímám jako důkaz toho, že se světem ještě není všechno špatně. Že existují lidé, kteří chtějí jít proti proudu, touží dělat věci jinak a nenechají si od televize nakukat, že láska vlastně neexistuje. Existuje, jen o ni musíme pečovat, a to vyžaduje značné úsilí.

Manželé před oltářem slibují, že budou při sobě ve zdraví i nemoci, ale pro některé to znamená pouze ve zdraví. Nebo pouze v bohatství, pouze když ten druhý bude mladý, prosperující… Láska často vyžaduje oběť, sebezapření, ale jedině pak může vzejít něco tak úžasného, jak nám o tom vypraví následující příběh.

Zdroj perexové fotografie: www.pixabay.com

Zdroj videa: www.youtube.com

Lucie Nedbalová

Zanechte komentářVaše názory

  • Petra

    Tak hodně štěstí! 🙂