Brněnské hudební události zimy 2015

Jarní hudební události Brněnska 1. část

Hudba Kultura / 6.3.2015

Venku je počasí jak na houpačce, ale to nikoho neodradí od malé párty v srdci jižní Moravy. Pro všechny, kteří neví kam vyrazit, je tady pár tipů.

The Subways

Kdy: 7. 3. 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 490,- / na místě 550,-

Britské indie-rockové trio zvedne ze židle hlavně příznivce ostrých kytarových riffů a svižnějšího rock´n´rollu. Kapela přiveze do jihomoravské metropole svou novou desku a fanoušci se dočkají netradiční klubové atmosféry.

„Kapela přiveze na Flédu poslední studiovou desku s názvem The Subways. Album vyšlo před necelým měsícem, takže to bude česká premiéra nových materiálů. První ohlasy na desku jsou velmi pozitivní, není tedy pochyb o tom, že to na Flédě bude 7. března pořádně vřít,“ říká David Novotný, dramaturg klubu Fléda.

Záviš + Dan Vertígo

Kdy: 11. 3. 2015 19:30
Kde: Melodka
Vstupné: 90 korun

Kníže českého pornofolku Milan Smrčka, který si nebere servítky, co se týče textů a užívání sprostých slov. Jeho koncerty mají velmi přátelskou, alkoholem opojenou atmosféru. Mezi nejšílenější věci, které kdy provedl, bezesporu patří vystoupení v uherskohradišťském klubu Mír, kde celý svůj koncert odehrál nahý. Nechme se překvapit, s čím přijede na Melodku. Sekundovat mu bude Dan Vertígo z Brna, kterého můžete vidět hrát všude možně po ulicích a který žije řekněme na víc než volné noze.

Chiki liki tu-a

Kdy: 12. 3. 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 180–220 korun

Slovenský alternativní rock z Prešova. 15 roků na scéně, 11 projetých zemí a skoro 1000 koncertů na kontě. Na Slovensku se v žebříčku nejčastěji koncertujících kapel v zahraničí řadí na přední příčky. Jsou také známí svými drobnými úlety, co se týká parodování různých hudebních stylů. Tato kapela si připisuje autorství v rámci vytvoření terminologie „akrobatický rock’n’roll“. I když se kapela snaží vyhýbat jakékoliv komerci, byla televizí Musicbox vyhlášena jako druhá nejhranější slovenská kapela roku.

Nebe + Jelen

Kdy: 12. 3. 2015
Kde: Metro Music Bar
Vstupné: 150–190 korun

Nebe a Jelen tour 2015 je projekt, který vyprodává kluby. Po Olomouci a Praze se ukáží i v Brně. Hostem na celé šňůře je písničkářka Kateřina Marie Tichá. Tento projekt je pojat jako koncert dvou kapel, které si navzájem půjčují písničky. Žádná z nich přitom není předskokanem té druhé. Kapela Nebe je velmi ovlivněna kapelou Kryštof a to hlavně díky Richardu Krajčovi, který s nimi spolupracoval na první desce.

Archive

Kdy: 17. 3. 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 550–630 korun

Kapela, dle slov pořadatele, takového formátu doposud na Flédě nevystupovala. Koncertu bude předcházet promítání filmu Axiom a zazní zde písničky z posledního lednového alba Restriction. Jako další program večera je připravena interaktivní projekce Spilled Out od Jakuba Valtara. Projekce je inspirovaná tokem a mícháním kapalin a bude reagovat na pohyb návštěvníků v předsálí klubu.

Krucipüsk

Kdy: 19. 3 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 180–220 korun

Kapela Krucipüsk za celou dobu své existence vydala spoustu hitů, mezi které se řadí například songy Druide! a Láska je kurva. Nyní obráží prkna koncertních pódií s albem Boombay. Její frontman Tomáš Hajíček byl loni před koncertem kapely Kabát na pražském Vypichu uveden do Beatové síně slávy za celoživotní přínos rockové muzice.

B.S.P.

Kdy: 19. 3 2015 20:00
Kde: Sono Centrum
Vstupné: 390–450 korun

Nebo-li Baláž (klávesy), Střihavka (zpěv), Pavlíček (kytara). Toto trio, při svých koncertech doprovázeno ještě hostujícím bubeníkem,  za celou dobu své existence natočilo „jen“ 2 CD. Bohužel, díky vytíženosti těchto hudebních ikon české scény můžeme být rádi alespoň za něco. Mezi nejznámější hity patří písničky Holka čapni draka a Země vzdálená.

Rytmus + Separ + Ego + Strapo

Kdy: 20. 3 2015 20:00
Kde: Bobycentrum
Vstupné: 490–1490korun

Bobycentrum ovládnou hvězdy slovenské hiphopové a rapové scény. Tato čtyři jména slibují neskutečnou legendární party, která bude okořeněná audiovizuální projekcí na osmi obřích LED obrazovkách a skvělými výkony několika DJ. Vstupenky jsou k dostání kromě klasické varianty také jako VIP a VIP Gold s neomezenou konzumací alko i nealko nápojů a rautem! … a možná přijde i Ektor!

Arakain + Lucie Bílá

Kdy: 24. 3. 2015 19:00
Kde: KD Semilasso
Vstupné: 399 korun

Znovuspojení Arakainu a Lucie Bílé zabírá na fanoušky rock metalové sféry jako uzené na psa. Velký comeback byl nachystán už na rok 2012 pro festival Master of Rock a od té doby spolu česká rocková královna a stálice naší rockové scény táhnou za jeden provaz. Spoustě fanouškům se koncert ve Vizovicích líbil a vychvalovali je do nebe, někteří měli opačný názor. Slovy naší editorky: „Lucka se u první písničky oddělala a zbytek už neudýchala. Buď nebyla ve formě nebo se z ní po těch letech zlatých slavíků stala provařená popařka. Těšila jsem se na písničku Zimní královna, ale nevydržela jsem to a šla radši na pivo.“ Bude mít brněnský koncert ten původní energetický náboj jak tomu bylo dříve a napraví reputaci z Vizovic?

Apokalypsa 39 – Dark angels 

Kdy: 27. 3 2015
Kde: Bobycentrum
Vstupné: 490–1490korun

Už téměř tradiční brněnská techno party představí spoustu světových jmen jako Johannes Heil, Greg Notill, Jason Little, nebo Oscar Mulero. Za mixážní pult se postaví také někdejší česká Miss Míša Salačová, takže bude rozhodně na co koukat. Podívejte se na video z Apokalypsy 38.

Sacred Steel + Kryptor

Kdy: 30. 3. 2015 20:00
Kde: Melodka
Vstupné: 150-190 korun

Německé Sacred Steel lze zařadit někam na pomezí thrash a speed metalu, místy s prvky doomu. Jejich originální styl je doplněn texty o válce, ďáblu, smrti…  Kryptor je česká kapela hrající od roku 1989, která si v roce 1997 dala 5 let prázdnin a nyní opět hobluje prkna českých klubů. Mezi spřízněné kapely se řadí Törr, se kterou má odehráno několik úspěšných koncertů.

Elektrick Mann

Kdy: 8. 4. 2015 20:00
Kde: Melodka
Vstupné: 130 korun

Partička pocházející z Valmezu. Zaškatulkování do stylu je velmi složité, ale nazval bych to jako „alko elektro punk rap“. Texty většinou vycházejí z jejich velmi rozmanitého, až téměř bohémského života plného drog, alkoholu a sexu. Od roku 2010 se musel Elektrický Pán smířit s odchodem frontmana Ice-Bího, který dle slov kapely byl kamenem táhnoucím je ke dnu. Po dvou letech je ale Ice-B zpět a hodlá vše dohnat a fanouškům vynahradit ztracený čas. Koncerty Elektrick Mann jsou jedna velká show, kterou prostě musíte vidět!

Anathema

Kdy: 10. 4. 2015 19:00
Kde: Fléda
Vstupné: 590-650 korun

V polovině devadesátých let udávala Anathema tón doommetalové scéně a společně s kapelami jako My Dying Bride, nebo Paradise Lost  patřila k hlavním představitelům tohoto stylu. S vydáním alba „A Fine Day to Exit“ začala být srovnávána například s hvězdami britské alternativní rockové scény RADIOHEAD. V tomto období také dospěla a jasně stanovila, čemu se bude věnovat i nadále – co vám předvede na Flédě.

Tomáš Klus

Kdy: 13. 4. 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 450 korun

Jméno, které se stalo stálicí na české hudební scéně. Ten, kdo dokázal sesadit Karla Gotta. Navazuje na českou písničkářskou tradici a svou tvorbu a interpretaci neomezuje hudebními žánry. Díky spojení se spoluhráčem Jiřím Kučerovským, který má na starost aranžmá a výrazný kytarový doprovod, a díky originálním textům a přátelskému přístupu, dokáže udržet pozornost diváků klidně i 3 hodiny.

Vlasta Redl

Kdy: 16. 4. 2015 19:00
Kde: Mahenovo divadlo
Vstupné: 130 korun

Moravský písničkář, multiinstrumentalista, aranžér, studiový hráč a producent, který se podílel na více než padesátce studiových alb, z nichž mnohé byly kritiky pozitivně přijaty. Má za sebou spolupráci s Fleretem, Hradišťanem, Radekem Pastrňákem a Richardem Kroczekem ml. (oba později založili kapelu Buty). Přijďte si do Mahenova divadla poslechnout písničky, které znáte nejen od táboráku.

Hradišťan

Kdy: 19. 4. 2015 18:00
Kde: Katedrála sv. Petra a Pavla
Vstupné: 200-450 korun

Hradišťan v čele s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou, je neodmyslitelnou ikonou slovácké kultury. Díky vysoké umělecké i interpretační úrovni, nezvykle širokému žánrovému záběru a netradičnímu repertoáru, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice, se dá považovat Hradišťan za živoucí legendu. Výtěžek z koncertu je určen na podporu projektu „Přístavba bezbariérové terasy a zateplení domova se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou chorobou“ v Domě NADĚJE Brno-Vinohrady.

Wovenhand + Marriages

Kdy: 20. 4. 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 300-400 korun

Coloradský poltergeist Wovenhand hrající neofolk, alternative country, post-rock, punk, industrial a folkrock se za celou dobu své existence vyšvihl až na hudební festivaly jako jsou Roadburn nebo Hellfest. V klubu Fléda představí Wovenhand loňskou desku Refractory Obdurate. Marriages je vedlejším projektem post-metalové bandy Red Sparowes. Díky vlivům indie, psychedelie, post-punku a trochy noise ambientu, si razí cestu spíše k mladšímu publiku.

Bonnie Tyler

Kdy: 22. 4. 2015
Kde: Bobycentrum
Vstupné: 1090-2490 korun

Narozena jako Gaynor Hopkins, je velšská zpěvačka známá svým charakteristickým chraplavým hlasem. Do Brna s sebou přiveze songy jako Total Eclipse Of The Heart, nebo Islands. V ČR má naplánovány pouze dva další koncerty.

Dymytry + Modesta & Pride + Unholy Ones

Kdy: 22. 4. 2015 19:00
Kde: KD Semilasso
Vstupné: 220-250 korun

Česko-ruská kapela z Prahy, predátorské masky, mohutné kytarové riffy, melodické refrény sugestivní zpěv, psy-core, těmito slovy lze charakterizovat kapelu Dymytry. Do podvědomí se dostali převážně díky kapele Arakain, která je s sebou vzala na turné po České republice. K vidění byly jak na českém Metalfestu, Benátské noci, Noci plné hvězd, nebo Masters of Rock, tak i na Basinfirefestu i na německém Wackenu.

Luno, Calm Season, Vees, Tichonov

Kdy: 23. 4. 2015 20:00
Kde: Fléda
Vstupné: 140 korun v předprodeji, 190 korun na místě

Koncert rovnou čtyř kapel se chystá 23. dubna na Flédě. Svoji novou akustickou placku Close to Silence zde pokřtí psychedelic-popoví Luno, a to v sestavě Ema Brabcová (zpěv), Šmity (basa), Honza Janečka (bicí), Martyn Starý (kytara) a Franta Bořík (klavír). Spolu s Luno na Flédě vystoupí také indie-folkové duo Calm Season, indie-rock’n’rollové trio z Českých Budějovic Vees a do třetice pro změnu opět indies banda, folk-popoví Tichonov, kteří nedávno vydali debut s názvem Overnight. Navíc se můžete těšit i na speciálního hosta, kterým bude Lenka Dusilová. Vskutku nabitý program!

Doga + Komunální odpad

Kdy: 24. 4. 2015 19:30
Kde: Melodka
Vstupné: 200-230 korun

Hard rocková banda z Karviné přiveze do Brna nové CD Detox, které zde bude i křtít. Název alba je poměrně příhodný, protože Doga je, víc než čím jiným, známá svými alkoholovými delirii. Za svou minulost se však nestydí a hrdě tvrdí, že zažili 25 let chlastu. Namátkově můžeme vyčíst několik „větších akcí“: rozbitá auta, polámaná motorkářská těla pod koly náklaďáků, výtržnosti při zastavení dopravy na Nuseláku a podobně. Je až udivující, že vše přežili ve zdraví a hlavně s čistým trestním rejstříkem.

Ponk

Kdy: 29. 4. 2015
Kde: Music Lab
Vstupné: bude upřesněno

Postfolklor? Co to je? Je to běs, ale perfektní! Měl jsem možnost se zúčastnit pár koncertů a velmi mě tato hudba okouzlila. Je to něco úplně nového, i když moravské trio hraje na tradiční nástroje (housle, basa, cimbál). Nyní je čeká další meta v cimbálové revoluci a to křest alba Postfolklor. Kmotrem desky nebude nikdo jiný než Jiří Pavlica z Hradišťanu.

Zdroj: webové stránky brněnských klubů

Zdroj videí: www.youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Michal Tomešek

Michal Tomešek

Michal Tomešek

Jsem tak trochu blázen do muziky, do mašin a sem tam něco i vyfotím. Momentálně pracuji na seriálu Na mašine za hudbou. Veškeré fotky z akcí jsou k dispozici: http://showie.rajce.idnes.cz/

Zanechte komentář