Recenze: FarCry 4 – zvol si svou cestu

Technologie / 2.3.2015

Autor:

Cesta válečníka je sice nevyzpytatelná, ale cesta revolucionáře a bojovníka za svobodu je celkem jasná. Vítejte v krásném Kyratu.

Značka FarCry si na herní scéně vydobyla místo opravdového velikána. Zasloužil se o to hlavně velice povedený třetí díl, který nás bavil strhujícím příběhem, parádní hratelností a desítkami hodin zábavy. Nesmíme zapomenout ani na díl druhý, který se také velice vydařil. Jen nehostinná Afrika nebyla na pohled tak přitažlivá a stále se opakující mise a nepříliš povedený příběh hru neposlal do výšin, jako tomu je u dvou následných dílů.

Tohohle krasavce si můžete osedlat. Zdroj: vydavatel hry

Tohohle krasavce si můžete osedlat. Zdroj: vydavatel hry

Vývojáři zase o kousek zvedli laťku a naservírovali nám Himalájský klenot v plné kráse. Osobně jsem zastáncem toho, že když něco funguje, tak není třeba to výrazně měnit. Jak je o Ubisoftu známé, tak se tímto heslem řídí také. Proto vzala vše dobré z předchozího dílu a vložila to do toho nového. Samozřejmě s drobnou úpravou, vylepšením a hlavně změnou příběhu a prostředí.

Luk byla moje oblíbená zbraň. Zdroj: printscreen, Mateu Pejsar, Generace 21

Luk byla moje oblíbená zbraň. Zdroj: printscreen, Mateu Pejsar, Generace 21

Vzhůru do Himalájí, nebo Kyratu?

tropických ostrovů míříme do horských oblastí inspirovaných Nepálem, kde herní plochu uzavírají mohutné Himaláje, které samy o sobě přinášejí velké nebezpečí. Prostředí se opravdu povedlo, ze začátku hry jsem jím byl naprosto pohlcen a uchvácen.

Dost času jsem trávil pozorováním krajiny a pořizováním screenů pomocí share buttonu. Samozřejmě po nějakých dvaceti hodinách se prostředí již trochu okouká a to je vlastně i jediný problém celé hry. Během prvních hodin jste hrou naprosto okouzleni, ale postupem času kouzlo vyprchá.

Hlavní hrdina, Amita a Sabal. Zdroj: vydavatel hry

Hlavní hrdinové, Amita a Sabal. Zdroj: vydavatel hry

Záporák a přátelé, to vše patří ke kvalitnímu příběhu

Do rukou se vám dostává mladý Ajay Ghale, který plní poslední přání své matky a to rozprášit její popel na jednom místě v severním Kyratu. Vše se samozřejmě zvrtne a vy se potkáte s hlavním záporákem Paganem Minem, který je, jak už to tak ke zlým mužům Far Cry patří, trošku na hlavu, ale díky vaší matce k vám cítí sympatie, a proto vás hned nezabije, ale snaží se vás přetáhnout na vlastní stranu.

Mýtická Šangri-La

Na svém průzkumu se dostanete také do mýtického světa Šangri-La, kde prožijete příběh legendárního válečníka Kalinaga. Tento mýtický a nádherný svět musíte zachránit za pomocí dýky, luku a bílého tygra tím, že osvobodíte magické zvony. Jedná se o zábavnou vsuvku, která zpestří občanskou válku v Kyratu.

V Kyratu totiž zuří občanská válka mezi královstvím Pagana a obyvateli Kyratu, kteří si říkají Zlatá stezka. Tato skupina byla založena otcem našeho hlavního hrdiny. Příběh se podobně jako v předchozím díle docela vydařil, dokonce vám dá hra občas na vybranou, koho podpoříte a komu pomůžete. V čele Zlaté stezky jsou totiž dva vůdci a každý chce vést válku a celou zemi trochu jinak.

Škoda jen, že těch rozhodnutí není více a následky nejsou příliš viditelné do samotného konce. Trošku jsem si posteskl, že když se docela povedly postavy, které vám dávají úkoly, proč těch úkolů nevytvořili vývojáři víc, cutscén se mi zdálo také pomálu. A tím vším by do hry trochu napumpovali emoce, což je vlastně to jediné, co mi opravdu chybělo.

Trocha kooperace. Zdroj: vydavatel hry

Trocha kooperace. Zdroj: vydavatel hry

Práce nikdy nepočká

Multiplayer

Stejně jako ve třetím díle, tak ani zde nechybí hra pro více hráčů. Zápasí zde dvě frakce, kdy každá má jiné schopnosti a vybavení. Jedna využívá luku, divokých zvířat a ta druhá různých zbraní a výbušnin. K dispozici jsou tři módy.  V Outpost musejí rebelové ubránit svou základnu před útoky Rakshasa. V Demon Mask se snaží každá frakce získat masku a donést ji do svatyně a třetí mód je propaganda, kdy se rebelové snaží zničit zařízení na propagaci Pagana Mina.

Jak jsem již řekl, hlavních úkolů pro Zlatou stezku není příliš a těch pár misí pro ostatní NPC to příliš nezachrání, ale většinu času budete trávit na vedlejších misích. Mapu a úkoly si odemykáte opět lezením na věže, respektive zvonice, a ničíte dosah rádia království a do okolí pouštíte svobodné rádio Kyrat. Opět obsazujete stanoviště, což je zatím stále zábavné a tím si odemykáte další mise, jako jsou závody, záchrany rukojmích, lovení zvěře, obrana základen, likvidace důstojníků a mnoho dalšího.

Dále na vás čekají náhodné karmické mise, které potkáváte ve svém putování, většinou se opět jedná o záchranu nějakého vězně, pomoc bratrům a sestrám ve zbrani v nějakém střetu, zajištění nějaké výbušniny, záchranu civilisty od útoku divokého zvířete.

[tabs tab1=“Story Trailer“ tab2=“Cinematic Trailer“ tab3=“Launch Trailer“]
[tab id=1]

[/tab]

[tab id=2]

[/tab]

[tab id=3]

[/tab]

[/tabs]

K tomu všemu můžete prozkoumávat Kyrat, sbírat bedny s pokladem, deníky otce našeho hrdiny, strhávat plakáty s propagandou Paga Mina, hledat masky masového vraha, lovit zvěř a vytvářet si nové komponenty (na nošení více zbraní, peněz, munice, injekcí).

Mezi zajímavé novinky patří zvelebování si vlastního domu, za tučný obnos samozřejmě. O peníze se moc strachovat nemusíte, přibližně v polovině hry už nebudete vědět, co s nimi dělat. Další zajímavou novinkou jsou souboje v aréně, kdy musíte přežít několik vln útoků různých vojáků a zvěře. Aréna nabízí i nekonečnou hru, kdy se můžete s kamarády předhánět, kdo déle přežije, nebo plnit arénu pouze s jednou předem danou zbraní.

Souboj více hráčů. Zdroj: vydavatel hry

Souboj více hráčů. Zdroj: vydavatel hry

Další novinkou, která stojí za zmínku, je dobývání pevností. Dobývání pevností je zábavné, ještě když si k tomu osedláte slona a způsobíte pořádný zmatek, ale také dosti obtížné, takže buď si vezmete parťáka na pomoc, nebo pevnost předem oslabíte zabitím vůdce pevnosti.

[tabs tab1=“Klady“ tab2=“Zápory“ tab3=“Informace“]

[tab id=1]

  • Otevřený svět
  • Nádherné prostředí Kyratu
  • Povedené postavy
  • Velké množství aktivit
  • Nádherné grafické zpracování

[/tab]
[tab id=2]

  • Příchod stereotypu
  • Velké možnosti dalšího vylepšení
  • Poměrně brzo se dá dostat k tomu nejlepšímu vybavení

[/tab]
[tab id=3]

Recenzovaná verze: PS4

Vychází na: PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360

Vydavatel: Ubisoft

Vydavatel v ČR: Playman

Vývojáři: Ubisoft Montreal

[/tab]

[/tabs]

Verdikt

FarCry 4 je opravdu skvostnou hrou a hlavně na jejím začátku vás naprosto pohltí, po nějakém čase ale zjistíte, že rozdíl mezi čtvrtým a třetím dílem není zas tak markantní a vedlejších aktivit už možná budete mít lehce po krk. Kdyby celou hru doprovázelo více hlavních úkolů, více rozhodování a více cutscén, tak by celé nadšení vydrželo až do konce. Ale stále se jedná o výbornou hru, kterou by žádný nadšenec neměl oželet. Snad nám toho v dalším díle vývojáři předvedou ještě víc.

 

Zdroj videí: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: Vydavatel hry

Mateu Pejsar

Mám rád knihy, filmy, hry, auta, hudbu, nejnovější technologie a dobré jídlo. To je také důvod, proč zrovna o některých těchto věcech píši.

Zanechte komentář