Vliv Pretty Little Liars na obyčejného smrtelníka

Film Kultura / 3.3.2015

Řadíte se mezi fandy seriálu Pretty Little Liars, česky Prolhané krásky? Pak vás možná vzkaz podepsaný –A vyděsí a vy si budete připadat jako jedna z hlavních postav. 

Jste jen paranoidní, nebo vám píše nějaký anonym? V hlavě vám to začne šrotovat a vy si uvědomíte, že obyčejný vzkaz „nezapomeň koupit máslo“ se dá vyložit tisíci různými způsoby. Třeba to byla jen vaše spolubydlící Aneta… ale člověk musí být vždy na pozoru.

Tento článek je primárně věnován těm, kteří jsou s dějovou linkou tohoto seriálu obeznámeni, ale pokud se tu náhodou nachomýtl někdo, kdo o seriálu nikdy neslyšel, pokusím se děj jednoduše nastínit.

Hlavními hrdinkami jsou Aria, Emily, Hanna a Spencer, parta děvčat, která ztratila svou vůdkyni Alison. Alison byla typickým prototypem středoškolské královny s věrnými nohsledy, což zapříčinilo spoustu nenávisti k její osobě. Jednoho dne je však nalezena mrtvá a zde příběh jejích čtyř kamarádek začíná: v následujících pěti sériích se snaží odhalit, kdo je jejím vrahem – ale vše se nakonec ukáže být ještě komplikovanější, než se kdy mohlo zdát.

Brzy všechny čtyři začínají dostávat výhružné esemesky od anonyma podepsaného –A. A vražd přibývá… Na mysteriózní atmosféru v městečku Rosewood si rychle navyknete a budete netrpělivě čekat na každý díl.

Zleva Hanna, Spencer, Aria a Emily. Zdroj: csfd.cz

Zleva Hanna, Spencer, Aria a Emily. Zdroj: ABC Family

A jak to tak bývá, každý seriál či film vás v něčem ovlivní. V Pretty Little Liars je takových věcí spousta. Uvést můžu například děsivé hračky: co si pod tím představit? Pokud patříte mezi zapřisáhlé odpůrce klaunů, pravděpodobně vám nic vysvětlovat nemusím. Možná si někteří z vás dokonce vzpomenou na to, jak vás rodiče ani za nic nemohli zatáhnout do McDonaldu, kde sídlí ten ošklivý červený klaun. Mimo klauny se v lhářkách objevují ještě hrůzostrašnější panenky v nabíraných šatičkách a s hlavou třikrát větší než tělo. Nikdy jsem netušila, jak děsivé panenky můžou být.

Další charakteristickou věcí pro lhářky jsou děsivé děti. Ty se v dílech neobjevují tak často, za což můžeme být snad jen rádi. Cenu o nejděsivější dítě spolehlivě vyhrává dívka v bílých šatech, duch, kterého Hannina máma vidí v jednom z halloweenských dílů. A když už jsem vzpomněla děsivé děti, můžu sem rovnou připsat i děsivé lidi. Jako třeba pán, který vyrábí masky – odlitky obličeje. Z paní Grunwaldové s pronikavýma očima mě však mrazilo ještě víc. Rozhodně tím teď nechci naznačit, že co jsem viděla seriál, bojím se dětí, starých modrookých paní a výrobců masek, ale – víte co. Některé děti, staré modrooké dámy a výrobci masek jsou opravdu děsiví.

Aria u výrobce masek. Zdroj: csfd.cz

Aria u výrobce masek. Zdroj: ABC Family

Když už jsem nakousla ty masky – to je kapitola sama pro sebe. V několika dílech se odehrávají maškarní plesy, na kterých se objevuje spousta masek, což je ideální příležitost pro A, které tak může hrdinky (i diváky) pořádně vylekat. Už i maska z Benátského karnevalu visící u nás v obýváku mě občas znervózní.

Jedna z halloweenských masek A. Zdroj: google.com

Jedna z halloweenských masek A. Zdroj: youtube.com

Abych ale nebyla pořád jen negativní, přihodím i něco z pozitivního hlediska. Když jsem začala sledovat PLL, vyvinul se u mě úžasný smysl pro detail. A je to totiž úžasně vynalézavý člověk, ať už jde o ukradená písmenka od B po Z v polévce nebo důmyslné vzkazy v panenkách.

Tento seriál mě naučil vnímat i drobnosti – skoro v každé důležité scéně si pak všimnete nějaké věci, kterou tam mohlo nastražit zrovna A. Na závěr snad jen můžu napsat – pokud se chcete začít bát masek, panenek a zkoumat chybějící písmenka v polévce, není nic lepšího, než si pustit Pretty Little Liars!

Zdroj perexové fotografie: ABC Family

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář