Avignon

Omšelá krása provoněná levandulí, to je Avignon

Cestování / 22.3.2015

Pojďte se s námi ponořit do bohaté historie Avignonu a poznejte impozantní sídlo papežů i světově proslulý most.

Jižní Francie skýtá nespočet přírodních i kulturních památek a zajímavostí, které fascinují a přitahují lidi ze všech koutů světa. Někteří z nich přijíždějí na Azurové pobřeží za odpočinkem na nekonečných bělostných plážích, jiní zase touží poznat kouzlo města malíře Paula Cézanna Aix-en-Provence či ráje hazardu Monte Carla. Žádní z nich by ale při své návštěvě neměli opomenout navštívit francouzské město papežů – Avignon.

Avignonský most

Navzdory, nebo možná díky své historii je dnes Avignonský most mezi turisty velmi populární. Zdroj: foter.com, Arn@ud Ab@die

Historie Avignonu sahá až do dob antického Říma, kdy se město vybudované na levém břehu řeky Rhôny stalo centrem jedné z četných římských provincií. Po zániku římské říše sice ztratilo své politické postavení, avšak status kulturního centra nejen Provence, ale celé Francie zůstal Avignonu po staletí a v podstatě přetrvává až dodnes.

Pokud mají být obyvatelé Avignonu na něco hrdí, tak je to věhlasný Avignonský most. Přestože se o něm zpívá i v oblíbené francouzské písni, jeho historie nebyla tak růžová. Původně 900 metrů dlouhý most, vůbec první kamenný most, který koncem 12. století překlenul tok řeky Rhôny, spojoval Avignon s Novým městem na opačném břehu.

Papežský palác

Papežský palác byl domovem papeže bezmála 70 let. Zdroj: foter.com, abrocke

Zub času a především četné povodně se ale na mostě značně podepsaly a dnes z něj zbyla jen ruina se čtyřmi oblouky z původních dvaadvaceti. To ale mostu na slávě neubírá, spíše naopak. Mezi turisty je tak oblíbený, že se na něj vybírá i vstupné.

Vatikán severu

Katedrála Panny Marie

Katedrála Panny Marie se zlatou sochou madony na věži. Zdroj: foter.com, ell brown

Ačkoliv pád antického Říma znamenal pro Avignon politický úpadek, ve 14. století svou zašlou slávu zase rychle nabyl. Stalo se tak kvůli neshodám mezi francouzským králem Filipem Sličnýmpapežem Klimentem V., kterého panovník přiměl přesídlit z Říma do Avignonu. Hlava katolické církve se tak dostala pod kontrolu Francouzů a zároveň nad sebou měla ochrannou ruku panovníka.

Během takzvaného zajetí papežů v letech 1309 až 1378 se v Avignonu vystřídalo celkem sedm papežů. Po smrti Řehoře XI., posledního z nich, si Francouzi opět zvolili nového papeže a to samé učinili i v Římě. Nastalo tak období dvojpapežství, které trvalo dlouhých čtyřicet let.

Přesídlení papeže z Říma do Francie přineslo městu své plody. Avignon se stal centrem západního křesťanského světa, kam mířily davy poutníků ze všech koutů Evropy. Dodnes mohou turisté obdivovat monumentální gotický Papežský palác v historickém centru města, který po téměř sedm dekád hostil hlavu katolické církve. Toto období se významně podepsalo i na architektonické tváři Avignonu – v historickém centru se nachází třináct kostelů a unikátní katedrála Panny Marie.

Zašlá sláva římského impéria

Svůj odkaz v Provence nezanechal pouze papež, ale i Římané. Jejich dědictví je patrné na mnoha místech v okolí Avignonu dodnes. Nejznámějším starověkým artefaktem je bezesporu Pont du Gard, padesát metrů vysoký akvadukt nad údolím řeky Gard nedaleko Avignonu. Byl vybudován na přelomu letopočtů a přiváděl vodu z řeky Eure do 25 kilometrů vzdáleného města Nîmes.

Pont du Gard

Pont du Gard je jendou z nejnavštěvovanjších památek jižní Francie. Zdroj: foter.com, paul bica

Právě v Nîmes najdeme další starořímskou památku, a to antický amfiteátr, který se řadí k nejzachovalejším arénám světa vůbec. Podobnou arénu najdeme i v nedalekém Arles, ta ale není tak výrazná.

Amfiteátr v Nîmes

Amfiteátr v Nîmes patří k nejstarším a nejzachovalejším starořímským arénám. Zdroj: foter.com, Wolfgang Staudt

Jak je vidět, jižní Francie je doslova nabitá turistickými atrakcemi, které v mnoha případech nemají jinde ve světě konkurenci. Ať už se do Provence vydáte za historickými skvosty jako Avignon a Nîmes, dáte přednost ničím nerušenému odpočinku na Francouzské riviéře nebo se snad rozhodnete pro cyklotoulky mezi levandulovými poli, zůstává jen na vás. Věříme, že ani jedna z možností vás nezklame.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Chiugoran

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář