Kobry a užovky: Příběh dvou bratří

Film Kultura / 26.2.2015

Český film Kobry a užovky momentálně dobývá kina a pyšní se hromadou pozitivních recenzí. 

Kobry a užovky

Režie: Jan Prušinovský

Žánr: Drama

Česko, 2015, 111 minut

Hrají: Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Lucie Polišenská, Jana Šulcová, Jan Hájek, Věra Kubánková a další

Nejnovější filmový počin Jana Prušinovského vypráví příběh dvou bratří, kteří jsou zcela rozdílní. Užovka (Matěj Hádek) má pocit, že jeho život nikam nevede. Nemá žádnou holku a kvůli častým neshodám se svým zaměstnavatelem byl vyhozen z fabriky, kde pracoval. Nicméně zanedlouho se mu naskytne příležitost, jak se postavit na vlastní nohy. Má možnost začít podnikat; konkrétně v obchodu s oblečením. A tuto šanci nehodlá promarnit, ať se děje, co se děje.

Naopak jeho bratr Kobra (Kryštof Hádek) je známý tím, že fetuje a stále bydlí se svou neustále opilou matkou (Jana Šulcová) a žije si ve svém vlastním světě. Zdá se, že Užovka by mohl dosáhnout svého štěstí, ale v tu chvíli se objevuje na scéně Kobra a všechno zkazí. Užovka se mu rozhodne dát pořádnou lekci. Ta se ale vymkne kontrole.

Režisér Jan Prušinovský na svém režisérském kontě zase tolik filmů nemá, nicméně za zmínku určitě stojí seriály Soukromé pasti, Nevinné lži, Čtvrtá hvězda či Okresní přebor. Z filmů jsou to například Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, František je děvkař nebo právě nejnovější Kobry a užovky. Nutno podotknout, že většina těchto Prušinovským zrežírovaných děl má vysoké hodnocení.

Kobra (Kryštof Hádek) si žije ve svém vlastním světě. Zdroj: Falcon

Kobra (Kryštof Hádek) si žije ve svém vlastním světě. Zdroj: Falcon

Realistické postavy s reálnými problémy

Kobra je klasický feťák žijící si svůj vlastní život na okraji společnosti. Žije s matkou a dá se říci, že jeho okolí je mu ukradené. Nejčastěji bývá v ulicích vídán s nůžkami na železo, tudíž se nebojí vykrást kdejakou chatku jen proto, aby měl peníze nejen na drogy. Dokonce mu není hloupé okrást své příbuzné. Nicméně celý tento způsob jeho života se mu později vymstí.

Naopak jeho bratr Užovka je už, co se života týče, poněkud zkušenější. Ví, co od něj očekávat. Ačkoli se mu nedaří žít spořádaný život, přesto je ten rozumnější. Když se setkává se svým známým, rozhodne se podnikat s obchodem s oblečením a ačkoli se to nezdá, začne se mu dařit. Zaměstná manželku svého nejlepšího kamaráda, ale později s ní začínají být problémy, protože není zvyklá pracovat.

Když se ale objeví Kobra, jeho štěstí je v ohrožení a on, ačkoli celou tu situaci přežene, chce dát svému bratrovi co proto, aby si uvědomil, jak má třeba žít a jak se chovat. Téměř vždy, když mu někdo zavolá, okamžitě jede svého bratra hledat, případně jej zachránit.

Zážitky všedních dnů

Začátek filmu začíná poněkud obyčejně. Kobra prochází ulicemi s cílem vykrást jednu z chatek. Na někoho může tento začátek filmu působit omšele či zkrátka nudně s tím, že film nebude nic moc. Ale je to přece jen začátek. Postupem času se děj filmu i film samotný rozjíždí, nicméně má své slabé i silné stránky.

Celý film bych zhodnotila celkem kladně. Jedná o české dílo, které přichází s netradičním tématem, což je na dnešní dobu i příjemná změna. A nesmíme opomenout bratry Hádkovy, kteří ve světě filmu vůbec poprvé ztvárnili bratry i na scéně.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: falcon.cz

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář