Život s chobotnicí na hlavě

Krása a móda / 1.3.2015

Dávno pryč jsou doby, kdy dredy měli pouze bezdomovci. I současná žena, která se chce líbit, může mít hlavu plnou dredů.

Vlasy jsou ozdobou a pýchou každé ženy. Na tom se shodneme dozajista všechny. Jak upravené ale své vlasy budeme nosit, to už je věc individuální. Některá má ráda blond mikádo, další černou hřívu do pasu. Martina chce růžové proužky do ofiny, Karolína zase modré ombré.
Ráda bych se v tomto článku zaměřila na ne zcela obvyklou úpravu vlasů, a sice dredy.
Sama jsem nositelkou této vlasové záležitosti, i když jen pár měsíců. Přesto ale věřím, že mohu podat objektivní posouzení výhod i nevýhod dredů, zejména proto, že si ještě čerstvě pamatuji, jaké to je dredy nemít.

Důkaz, že dredy sluší opravdu každému. autoři fotek: M. Kopřivová, L. Macková, J. Dušek, M. Schirlo, B. zajícová, E. Koltoková

Důkaz, že dredy sluší opravdu každému.
autoři fotek: M. Kopřivová, L. Macková, J. Dušek, M. Schirlo, B. Zajícová, E. Koltoková

Dredit, nebo nedredit?

První otázka, kterou si klade každý člověk, který si chce háďata na hlavu nechat udělat. Možnosti máte v podstatě dvě, dalo by se říci tři, ale dvě jsou určitě základ. Můžete si nechat udělat dredy ze svých vlasů, přičemž u vlastních vlasů je nutná určitá délka, aby dredy alespoň nějak vypadaly. Pokud své vlasy nemáte dostatečně dlouhé, nebo nechcete, aby byly dredy přímo z vašich vlasů, můžete využít syntetické náhrady, kanekalonu, který se připraví jako normální vlasový dred, ale na vaše vlastní vlasy se naplete jednoduchým copánkem. Výhoda této metody je to, že nezatěžuje tolik vlasy, dredy můžete kdykoliv sundat a případně i měnit jejich barevné variace. Vlastní dredy jde také rozmotat, ale je to samozřejmě podstatně náročnější záležitost. Třetí zmiňovanou variantou je kombinace vlastních dredů, ke kterým se buď přiháčkují syntetické části, nebo se na hlavu přidají celé syntetické dredy jednotlivě.

Varianty vlastních dredů. Vlevo: s kulatými zaháčkovanými konci. Vpravo: zahuštěné syntetickými a volné konce. autor: Lenka Kotrbová

Varianty vlastních dredů. Vlevo: s kulatými zaháčkovanými konci. Vpravo: zahuštěné syntetickými a volné konce. autor: Lenka Kotrbová

První okamžiky a dny

Já osobně jsem nositelkou pseudodredů, tedy syntetických. Mám své vlasy ráda a ačkoli do dredů jsem se během pár dní naprosto zamilovala a téměř jsem s nimi srostla, o vlastních zatím neuvažuji. Stále je pro mě zajímavější mít možnost volby a v případě potřeby dredy sundat. Což jsem málem udělala během prvních dvou dnů. Pocit, kdy vám někdo na hlavu naplete něco, co váží snad dvě kila (ve skutečnosti mají dredy asi dvacet deka, ale pocitově se vám opravdu přitíží), co je všude, co v prvních chvílích hrozně kouše. Musím uznat, že jsem si chtěla všechny dredy do jednoho ostříhat a být radši plešatá. Člověk si ale po pár dnech zvykne a teď je pro mě utrpení být bez dredů pár dní, kdy je pošlu kamarádce, která se mi o hlavu stará (mně a spoustě lidem po celých jižních Čechách i mimo ně).

Dredy vypadají skvěle v jakékoli barvě i délce. autor: Alena Raisová

Dredy vypadají skvěle v jakékoli barvě i délce. autor: Alena Raisová

Proč jsou dredy tak super?

Předně, ráno vstanete a můžete směle vyrazit ven. Samozřejmě nepočítám čas, který je potřebný k líčení, oblékání, venčení psa atd., ale v zásadě dredy prodlužují ráno až o půl hodiny. Odpadá nutnost vlasy mýt, fénovat, česat, žehlit, případně se pokoušet o jakýsi účes, přičemž stejně většinou skončíme u klasického culíku. Zkrátka vstanu, hodím hlavou vlevo vpravo a jsem učesaná. Další nespornou výhodou je fakt, že nepotřebujete gumičky. Kde uděláte uzel, tam drží. Z dredů se dají vykouzlit krásné efektivní copy, drdoly i složitější kreace. Mohou působit elegantně i ležérně. A hlavně vám dodají sebevědomí. S jakoukoli ženou s dredy se bavím, všechny jsou zajedno, že dredy velmi pozitivně ovlivnily jejich psychiku a ve chvíli, kdy se s háďaty sžily, nestačily odhánět nápadníky. A že jich je.

Důkaz, že s dredy můžete vypadat elegantně i rozpustile. autor: vlevo: Lucie Baldé, vpravo: Kateřina Tomanová

Důkaz, že s dredy můžete vypadat elegantně i rozpustile. autor: Lucie Baldé, Kateřina Tomanová

Úskalí dredatých hlav

Samozřejmě mít na hlavě dredy nese i několik nevýhod. Jste pořád vidět. I když nechcete, dívají se na vás spousty očí. Navzdory kabelce od Gucciho budíte pozornost revizorů i security v obchodech. Pokud zrovna sháníte práci, většinou se na vás skepticky podívají a řeknou, že se ozvou. Naštěstí ale ne všude jsou takto povrchní personalisté, a tak není až takový problém, jak by se možná mohlo zdát, narazit na pracovní pozici, kde dredy nevadí. I práce je ovšem o prioritách, jsou pracovní pozice, kvůli kterým stojí za to dredy sundat (alespoň na chvíli), a jsou pozice, kdy člověk prostě nechce popřít sám sebe jen kvůli práci.

Další nevýhodou této ozdoby je samozřejmě její váha, zvláště v namočeném stavu. Ačkoli umělotina na dredu je suchá téměř hned, voda se hodně drží v konečcích a u hlavy na vlastních vlasech. Je proto takřka nemyslitelné jít plavat a chtít ponořit hlavu (zkusila jsem jednou). Nicméně i pro nás, dredaté jedince, existují vychytávky v podobě koupacích čepic v rozměrech XXL, a to ať už na kratší, nebo na delší dredy. Osobní zkušenost zatím nemám, ale určitě mám v plánu čapku pořídit a nosit do bazénu. Při jiných sportech dredy absolutně problémem nejsou. Zašmodrcháte drdol a jdete běhat, jezdit na kole, na bruslích nebo čemkoli jiném. Akorát do přilby na snowboard bude nejspíš trochu problém hlavu dostat.

Ukázka délek, barevných provedení i materiálů užívaných ke dredům. autor: Lenka Kotrbová

Ukázka délek, barevných provedení i materiálů užívaných ke dredům. autor: Lenka Kotrbová

Zaujaly vás dredy?

Zkuste si jejich pořízení, třeba od skvělé Lenky Kotrbové ze Soběslavi nebo od Aleny Raisové z Kladna v jejím novém studiu A-Lion.

Zdroj perexové fotografie: Lenka Kotrbová

Veronika Vrzalová

Zanechte komentářVaše názory

  • viky

    Ahoj, můžu se prosím zeptat jesti se ty pseudodredy dají koupit už udělané? a nebo se ten Kanekalon koupí a ve studiu mi to udělají? 🙂