ANIFILM 2015: Vlasta Pospíšilová převezme cenu za životní dílo

Film Kultura / 27.2.2015

Letošní ročník Anifilmu připadá na 5. – 10. května 2015 a legenda animovaného českého filmu, Vlasta Pospíšilová, letos slaví 80. narozeniny – dárkem jí budiž cena za celoživotní dílo.

Jak jsme zmiňovali výše, Vlasta Pospíšilová se dožívá 80 let a při této příležitosti jí bude v květnu předána významná cena za celoživotní dílo. Především je tomu tak kvůli jejímu podílu na tvorbě české animace. Vystudovala v Praze Vyšší školu uměleckoprůmyslovou, kde se specializovala hlavně na výtvarnictví a loutkářství. V roce 1956 úspěšně ukončila studia a byla přijata do Studia loutkového filmu.

Za celou svou kariéru se Vlasta Pospíšilová neúnavně věnovala především loutkovým filmům, dokonce i kombinaci hraného a loutkového filmu. Postupem let se z ní stala úspěšnávyhledávaná animátorka, mezi její nejhlavnější díla patří scéna s elfy, kteří Titanii zdobí plášť ve Snu noci svatojánské z roku 1959, na které se podílela.

Jak přišla 70. léta, Vlasta se posunula o krok dál a animace začala i sama režírovat. Můžeme zmínit například O Maryšce a vlčím hrádku z roku 1979, ale proslavila se i adaptacemi Jana Wericha. Ty začaly například Lakomou Barkou a před čtyřmi lety přispěla do filmové tvorby pohádkou O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny do fimfára – Do třetice všeho dobrého.

Adaptace díla Jana Wericha Lakomá Barka, kterou vytvořila Vlasta Pospíšilová. Zdroj: anifilm.cz

Adaptace díla Jana Wericha Lakomá Barka, kterou vytvořila Vlasta Pospíšilová. Zdroj: anifilm.cz

Samotný festival se bude konat v Třeboni a jeho návštěvníci se mohou těšit na bohatý program. Budou zde promítány filmy, na kterých se Vlasta Pospíšilová nejen podílela, ale i snímky, které sama zrežírovala. To, na co se možná budete těšit nejvíce, je uvedení kuriozity typu oživení loutky; konkrétně se bude jednat o dvojníka živého herce pana Tau. Pro menší diváky je nachystané promítání celé série Broučků.

Vlasta Pospíšilová je mimo jiné váženým hostem tohoto festivalu. S tvůrci festivalu totiž spolupracuje již od samého začátku.

Vlasta Pospíšilová. Zdroj: trebonsko.cz

Zdroj: trebonsko.cz

Vlasta Pospíšilová

Legenda českého animovaného filmu. Po ukončení studia získávala první profesní zkušenosti ve studiu Jiřího Trnky. Na svém kontě má nespočet animovaných filmů, přičemž z těch nejznámějších si můžeme zmínit například Broučci (1995), Broučci: Dobrodružství na pasece (1998) či Broučkova rodina (2000).

Zdroj perexové fotografie: anifilm.cz

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář