Žena v černém 2: Stojí jim ta hororová pokračování za to?

Film Kultura / 25.2.2015

Pokračování úspěšné Ženy v černém (2012), kde náš milovaný Harry Potter (eh, Daniel Radcliffe) bojoval o život svého synka, je tady – podaří se tvůrcům navázat tam, kde jednička velmi slušně skončila?

Jak už to s horory bývá, zaboduje-li u diváků některý snímek z tohoto žánru v kinech, vrhnou se tvůrci jako harpyje na copyright jména a šupky dupky vytvoří jeho pokračování. Žena v černém v kinech zabodovala. Ať už to byla láska fanynek k nestárnoucímu Danielovi (bohužel už bez jizvy na čele) či nápad se zpracováním starého anglického duchařského příběhu se mstícím se duchem, Žena v černém před dvěma roky dosáhla takového kasovního úspěchu, že dvojka (a s ní i skepse hororových fandů) na sebe zákonitě nenechala dlouho čekat.

Radcliffe bez hábitu, ale s kotletami opravdu záviděníhodnými. Zdroj: CBS Films

Radcliffe bez hábitu, ale s kotletami opravdu záviděníhodnými v Ženě v černém (2012). Zdroj: CBS Films

The Woman in Black 2: Angel of Death

Velká Británie, 2014, 98 min.

Režie: Tom Harper

Hrají: Phoebe Fox, Jeremy Irvine, Helen McCrory a další

Troška dramatu, romantiky i děsu na pozadí druhé světové války

Stejně jako jsme ocenili nápad prvního dílu, s investigativním právníkem odhalujícím hrůzy napáchané ženou v černém a snahou o záchranu vlastního syna, ani dvojka se nápadem nezdá být špatná.

Namísto přímého pokračování, které by bylo zárukou absolutní hororové katastrofy, Žena v černém 2: Anděl smrti volně navazuje až desítky let po příběhu jedničky, a to rovnou v průběhu druhé světové války.

Investigativní právník Kipps (Daniel Radcliffe) z jedničky je nahrazen sličnější, ale neméně investigativní učitelkou Eve (Phoebe Fox) a jedno Kippsovo dítko je vystřídáno rovnou celou třídou rozkošných, vyjukaných dětí. A dětičky, společně se dvěma učitelkami, si nezvolí jako úkryt před hrůzami rozbombardovaného Londýna žádné jiné místo než právě panství Eel Marsh, kde si žena v černém vesele spí a znovu čeká na svou příležitost.

Určitě si dokážete představit, že takové znásobení nevinných obětí znamená pro tohoto zlovolného ducha druhé Vánoce a její přítomnost v odlehlém domě uprostřed močálů na sebe nenechá dlouho čekat.

A my diváci budeme mít o zábavu postaráno.

Žena v černém ráda si svou kořist ráda vychutnává. Zdroj: Hammer Films

Žena v černém si ráda svou kořist vychutnává. Zdroj: Hammer Films

Originalita? Raději ne

Myšlenka druhé světové války a zoufalé skupinky lidí, která zkrátka nemá na výběr a musí zvolit panství Eel Marsh jako své útočiště, zní velmi slibně a okořeňuje Ženu v černém 2 o toto nestandardní zasazení. V ostatních vrstvách filmu ale žádný punc nápaditosti nečekejteŽena v černém 2 totiž těží opravdu jen z pochmurné atmosféry celého panství, kterou nastolila již jednička, a nenabízí žádný upgrade, co se zpracování týče.

Postupná gradace snímku je velmi dobrá, rušivé zvuky ze sklepa rozhodně nejednoho diváka poškádlí, dokonce je neotřelá i práce s kamerou, díky které na postavy pohlížíme očima vyčkávající mstitelky samotné.

Tak co, zahrajeme si v domě upřestřed močálů na skovku? Zdroj: Hammer Films

Tak co, zahrajeme si v domě upřestřed močálů na schovku? Zdroj: Hammer Films

Velmi hrozivě pak zároveň působí i dětská říkanka, která celý film provází a dodává příběhu kouzlo strašidelných historek typu Bloody Mary v zrcadle:

Zemřela v neděli, viděna v pondělí. Kdo umře další? Budeš to ty.

To vše si zaslouží palec nahoru a bezesporu postraší více či méně lekavé diváky. Na kvalitní horor je ale toto až příliš málo.

Tom Harper, režisér známý hlavně díky seriálu Misfits, se evidentně bál zajít dál než za hranice tradičně funkčních „lekaček“ a temné atmosféry, a tak se na konci filmu ani nebudete bát jet sami večer domů.

Autistické dítě nesmí chybět

Žena v černém 2 je navíc přehlídkou všech typických hororových klišé, která můžeme vidět v každém druhém snímku podobné povahy.

Středem filmu samozřejmě musí být malý outsider, nejlépe alespoň bez jednoho z rodičů, kterého nikdo nemá rád. V našem případě tedy až na samotnou ženu v černém, která si ho oblíbí možná až příliš. Podobně tomu pak bylo v kultovních thrillerech jako Šestý smysl (1999) či Kruh (2002). A který samozřejmě celou zlověstnou habaďúru tuší, ale nikomu nic neřekne, protože mu ta sociální komunikace moc nejde.

I nemluvný Tom tuší, že je cosi shnilého v panství Eel Marsh. Zdroj: Hammer Films

I nemluvný Tom tuší, že je cosi shnilého v panství Eel Marsh. Zdroj: Hammer Films

A nechybí ani další klišé, jako například typický trik s houpacím křeslem, které se jen tak samo od sebe rozkymácí, děsivé, polorozpadlé hračky, které se skrývají v různých zákoutích domu, ale i pofidérní stíny, které čekají za zavřenými dveřmi. Na druhou stranu, tato hororová klišé nejsou filmu úplně na škodu a fungují k dotvoření klasického duchařského konceptu, který své povedenější předchůdce nevykrádá, ale vzdává jim tímto hold.

Přestože vezmeme v potaz i tuto ctnostnou myšlenku a uvěříme, že to tak tvůrci opravdu mysleli, Žena v černém 2 se ani tak nevyhrabe ze zoufalé podprůměrnosti, o které si říká už svým názvem s trapným dovětkem …Anděl smrti. Wow, třeste se.

Že si ta pokračování neodpustí

Inu, nedá se říct nic jiného, než že se skepse nás, nadšenců, zase potvrdila. Hororová pokračování prostě tvůrcům nejdou a nemůžu se ubránit pocitu, že povětšinou je jejich výhradním záměrem opravdu pouze vyždímat co nejvíce peněz z naivních diváků, kteří se nechají zlákat frázemi jako „Ještě děsivější pokračování úspěšného prvního dílu.“ Protože až na výjimky se „ještě děsivější“ vážně nekoná.

Jakkoli je Žena v černém 2 neoriginální a nepříliš děsivá, bohužel i přesto převyšuje hororové šílenosti, které do kin vstoupily v uplynulém roce (Annabelle, Jessabelle, Ouija a další). Ale ani tím si pozitivní hodnocení nevyslouží a my musíme stále zoufaleji vyčkávat na hororovou pecku, která tento žánr zase vyzvedne ze smutné tuctovosti, ve které se nyní plácá.

Zdroj perexové fotografie: Hammer Films

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář