Chcete oslnit okolí? Úsměv, prosím!

Krása a móda / 23.2.2015

Chcete oslňovat? Usmívejte se. Ale jen upřímně. Jak se na věc dívají psychologové a jaká je realita?

„Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.“ Tak jednoho dne pravil anglický básník Percy Bysshe Shelley. A měl pravdu. Ani dnes, skoro dvě stě let po jeho smrti, se nic nezměnilo. To, že usměvaví lidé působí pozitivně a jsou ve společnosti oblíbení, není nic nového. Stejně tak to, že se zatvrzelým pesimismem moc daleko nedojdete. Když se nad tím tedy zamyslíme, celé to zní úplně jednoduše. Chcete oslňovat? Usmívejte se! Od ucha k uchu, od rána do večera. A máte vyhráno. Jenže, co si budeme povídat, teorie je sice fajn, ale zrealizovat to v praxi, v našich uspěchaných životech, je už přeci jen o něco těžší. Jak zařídit, abychom byli skutečně šťastní?

Zdroj: Wikimedia

Říká se, že s úsměvem jde všechno lépe. Zdroj: Wikimedia.org

Dobrá nálada na počkání

Existuje jistá teorie zvaná facial feedback hypothesis, která tvrdí, že jsou naše pocity ovlivňovány výrazem tváře. V reálném životě to znamená, že pokud se usmějeme, i když k tomu zrovna nemáme důvod, pocit štěstí se dostaví sám. Platí to prý i tehdy, když si mezi zuby vložíme obyčejnou tužku. Po aktivování mimických svalů vyšle mozek do těla hormon štěstí serotonin,  který nám pozitivní náladu navodí. To vše potvrzuje ve své studii i americký psycholog Paul Ekman. Je to tedy vážně tak triviální? Stačí nahodit american smile  a svět bude růžovější a my krásnější?

Celou teorii si můžete ostatně sami ověřit, stejně jako Barbora Šťastná, blogerka a editorka české ELLE, která si pro svůj usměvavý den zvolila hned první den v týdnu, což považuji za velké odhodlání.

(left_to_right)_Henry_Granger_Knight_(1878-1942)_and_unidentified_woman_(probably_Nelly_Dryden_Knight)_(5493916651)

Úsměv samotný prý navozuje dobrou náladu. Zdroj: Henry Granger

Anebo je to celé úplně jinak

Kdybych teď skončila, bylo by to krásné. Konečně bych vyřešila problém, se kterým se lidstvo potýká odnepaměti. Všichni, počínaje dnešním dnem, budeme šťastní. Amen. Jenže je tu další odborník a nová teorie. Brent Scott došel totiž k odlišnému závěru. Nepopírá, že předstírání může náladu opravdu zlepšit, ale je to prý jen velmi krátkodobé. Dlouhodobě pozitivní náladu spíše potlačuje. Jeho výzkum se zaměřil hlavně na profese, jako jsou letušky, baristé či servírky, kde je usměvavá tvář každodenní nezbytností. Nicméně jsme zase na začátku. Samotný úsměv, zdá se, nestačí.

Všechno, co potřebujeme ke štěstí, už máme

Osobně si myslím, že falešný úsměv z nás v očích okolí bohy neudělá. Ani v našich vlastních. Lepší bude zaměřit se na podněty, které nám na tváři vykouzlí úsměv samy. Takový ten opravdový a upřímný. Kde ale hledat? Nemusíme chodit daleko, většinu už máme, jen si to s oblibou zapomínáme uvědomovat. Naše zdraví, rodina, to jsou důvody, ze kterých bychom se měli radovat každý nový den. Je to sice klišé, ale něco na tom přeci jen bude, co myslíte?

Zdroj: Wikimedia.org

Nezapomínejme, že štěstí máme ve svých blízkých. Zdroj: Wikimedia.org

Začněte den s úsměvem

V neposlední řadě nás šťastnými mohou udělat i naše osobní rituály. Vychutnávejte si ranní kávu ve své oblíbené kavárně, přečtěte si noviny, zapalte si cigaretu, pokud vás to činí šťastným. Najděte si něco, na co se budete těšit s každým novým ránem. Jestli vás baví leštit okna, prosím, dělejte to. Protože cesta ke štěstí je v závěru docela jednoduchá. Mějte dobrou náladu a čiňte jen to, co vám dělá radost. Eliminujte negativní lidi z vašeho okolí, vnímejte svoje pocity a chovejte se podle toho. Protože co jiného už by mělo být smyslem života, než užít si ho nejlépe, jak jen to jde?

Pro zlepšení nálady navštivte i Šťastný blog Barbory Šťastné.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia.org

Veronika Tázlerová

Veronika Tázlerová

Studium, káva, móda, jazyky, knihy, cestování, psaní... Co víc říct? Sledujte mě i na instagramu @veronikatazlerova

Zanechte komentářVaše názory

  • Martina

    Super článek, myslím, že na tom opravdu něco bude. ♥