Dálnice Icefields Parkway vás vcucne jako žádná jiná

Cestování / 23.3.2015

Autor:

Vyrazte na road-trip po kanadské dálnici Icefields Parkway, která je díky svému malebnému okolí považována za jednu z nejkrásnějších na světě.

Dálnice s názvem Icefields Parkway se nachází v kanadských Rocky Mountains v provincii Alberta a táhne se celých 232 kilometrů od nádherného jezera Lake Louise do městečka Jasper. Nejedná se ale o běžnou transportní spojnici, pro její návštěvu budete potřebovat povolení ke vstupu do kanadských národních parků, neboť silnice protíná dva nejnavštěvovanější národní parky v Kanadě: Bannff a Jasper, které jsou zároveň na seznamu světového dědictví UNESCO.

V tomto článku vám tedy nabídneme několik míst, na které tato projížďka své návštěvníky jednoznačně naláká. I když kanadské Rocky Mountains nejsou jenom Icefields Parkway, i tak na této trase můžete navštívit mnoho unikátních jezer, vodopádů, vyhlídek či ledovců, jejichž ekvivalent jinde ve Skalistých horách nenajdete. Zkrátka o několikadenní road-tripový program máte v klidu postaráno.

Lake Louise je lyžařským i turistickým rájem

Lake Louise je název nejen pro místní smaragdově zbarvené jezero, pro přilehlý gigantický hotel i pro blízký ski areál. Pojmenování Louise vzešlo jako pocta dceři tehdejší královny Viktorie, která byla též manželkou kanadského generálního guvernéra. Oblast pro návštěvníky nabízí skutečně široké spektrum možností: přes běžnou pěší turistiku, horolezectví, udržované běžecké tratě či již zmíněný ski areál po luxusní služby v místních ubytovacích zařízeních.

Pohled na Lake Louise a přilehlý hotel z Malého úlu (Little Beehive).

Pohled na Lake Louise a přilehlý hotel z vyhlídky na Malém úlu (Little Beehive).

Nedaleko Lake Louise se nachází další velmi navštěvované, oblíbené a dobře přístupné jezero, takzvané Morénové (Moraine Lake), které mnozí považují za ještě krásnější než Lake Louise – už jen pro jeho fotogeničnost. Jezero svým návštěvníkům také nabízí několikero turistických tras, kterými se můžete vydat dále do kanadské divočiny. Dříve než se však do místní divočiny vydáte, dbejte několikerých doporučení a varování, které stanovuje správa místních parků, předejdete tak možnému ublížení jak vám, tak místní fauně i flóře.

Údolí deseti vrcholů spolu s Morénovým jezerem láká nejednoho fotografa.

Údolí deseti vrcholů (Valley of the Ten Peaks) spolu s Morénovým jezerem láká nejednoho fotografa.

Nejmodřejší jezero Skalistých hor – Peyto Lake

Hovoříme-li o jezerech, pak nesmíme opominout Peyto Lake nacházející se kousek severně od Lake Louise. Peyto Lake je jezero ledovcového původu, jehož neskutečně modrá barva je dána množstvím ledovcové horninové moučky, které do jezera proudí o letních měsících. Jedná se skutečně o nejmodřejší jezero v oblasti a o jedno z nejkrásnějších na světě, proto by jeho návštěva rozhodně neměla chybět na seznamu těch, kdo by Icefields Parkway jen projížděli.

Jezero Peyto Lake láká ročně statisíce návštěvníků.

Jezero Peyto Lake láká ročně statisíce návštěvníků. Nepřipomíná vám mimochodem třeba hlavu psa?

Nechte se vyvézt na povrch ledovce Athabasca

Ledovec Athabasca je jedním z největších ledovců ve Skalistých horách. Pro návštěvníky je přístupný díky autobusům s obřími koly, které vás vyvezou téměř až na vrchol. Samotný ledovec pokrývá rozlohu šesti čtverečních kilometrů a v některých místech je tři sta metrů tlustý. Voda z ledovce rovněž vyživuje turisty často navštěvovaný vodopád Sunwapta Falls, který se taktéž nachází nedaleko Icefields Parkway.

Netradiční autobus vás vyveze na povrch jednoho z největších ledovců Skalistých hor.

Netradiční autobus vás vyveze na povrch jednoho z největších ledovců Skalistých hor.

I milovníci pěší turistiky si přijdou na své

Pokud jednou po této dálnici pojedete a milujete pěší turistiku, pak budete přímo uneseni z nespočtu tras vedoucích k vysokohorským jezerům, vrcholům, či jen překrásným vyhlídkám. Nejnavštěvovanějšími z nich jsou stezky nesoucí názvy Parker RidgeWilcox Pass, které se nacházejí kousíček před zastávkou u ledovce Athabasca. Tyto krátké trasy nabízejí nezapomenutelná panoramata Skalistých hor a jejich mnohých průsmyků.

Pohled průsmyku Wilcox Pass, jedné z místních nejnavštěvovanějších turistických tras.

Pohled z průsmyku Wilcox Pass, z jedné z místních nejnavštěvovanějších turistických tras.

Icefileds Parkway toho samozřejmě nabízí mnohonásobně více, než je tento stručný článek schopen pojmout. Například můžeme zmínit stezku k vysokohorskému jezeru Helen Lake, vodopád Athabasca Falls, plačící skálu aneb Weeping Wall, nádherné ledovcové jezero s názvem Bow Lake a mnoho, mnoho dalšího. Pokud se do těchto oblastí někdy chystáte, pak rozhodně doporučuji si na cestu po Icefields Parkway vyhranit několik dní až týdnů – a hodně peněz.

Zdroj všech fotografií: Jan Břeň, Generace 21

Jan Břeň

Jan Břeň

Jsem studentem filosofie na FFUK. Cestování je záliba, která podle mě může zásadním způsobem utvářet naše životy, neboť poznáváním různých regionů, krajů i celých kultur přispíváme nejen k rozšiřování našich intelektuálních schopností, ale rovněž jsme vedeni k toleranci vůči "cizímu", odlišnému obecně.

Zanechte komentář