Andre Agassi - Open

Nenávidím tenis! Andre Agassi se otevírá ve své biografii

Sport / 1.3.2015

Autor:

Bývalý tenista přináší jedinečný vhled do zákulisí vrcholového tenisu i do své duše v obdivuhodně upřímné autobiografii.

Open

Open – otevřená éra světového tenisu, která začala v roce 1968. Profesionálové se mohou zúčastňovat amatérských turnajů a obráceně. Již neexistují vedle sebe dvě nepoměřitelné skupiny tenistů. Historické tabulky jsou často počítány pouze od roku 1968 a turnajovým titulům z dřívější doby je přisuzována nižší hodnota.

Kniha Andre Agassiho se ale nejmenuje Open podle tenisového termínu. Značí otevřenost. Upřímnou zpověď sportovce, který celý život nenáviděl to, co ho proslavilo – tenis.

Příběh o hledání

Více než čtyři sta stran jeho biografie se čte úplně samo a doporučit je lze jak sportovním fandům, tak i těm, kteří sportu běžně neholdují a o Agassim možná v životě ani neslyšeli. Nenaleznete tu žádný recept na úspěch, ale příběh muže, který hledá sám sebe a klid mu nepřináší výhry, prohry či peníze, ale až založení rodiny se Steffi Grafovou, jednou z nejlepších tenistek historie.

První v žebříčku bestselerů: 100 mimořádných knih roku 2009  –  New York Times.

Otec chtěl hvězdu

Agassi vyrůstal nedaleko Las Vegas a jeho tyranský otec se rozhodl, že z něj udělá tenisovou hvězdu. To, co se mu nepovedlo se starším bratrem Phillipem ani se sestrou Tami, má dokázat nejmladší ze sourozenců. Každodenní trénink malého Andreho mučí a „drak“, jak říká otcem vyrobenému přístroji na odpalování míčků, se mu stává úhlavním nepřítelem. Tenis sice nenávidí, ale otci je těžké vzdorovat.

Osmnáctiletý Andre Agassi

Osmnáctiletý Andre Agassi, jedna z mála fotografií v knize.

Brzy začne být jasné, že má obrovský talent. Poráží o několik let starší kluky, sází se s dospělými, že je porazí, ti mu pak neochotně vyplácejí výhru v nevíře, že je porazil ten malý kluk. Horší je to se školou, neučí se moc dobře a s obtížemi dokončí základní školu. S tenisem chce neustále seknout, ale honba za vítězstvími a skutečnost, že nemá žádné vyšší vzdělání, ho vždy přinutí pokračovat.

Koloběh výher a proher

A tak začíná kolotoč plný neustálých vzestupů a pádů, příběh o nekonečném boji na kurtu i ve hledání smyslu života. Prožíváme s ním jeho první výhru v grandslamu, olympijské zlato, zkompletování sbírky čtyř největších turnajových titulů, ale i mučivé prohry, drogové extempore či krátké manželství s herečkou Brooke Shieldsovou. Kniha se čte velmi snadno a občas připomíná film. Jako červená nit se jí linou některé vtipné momenty – jako třeba nenávist k Jeffu Tarangovi, který kdysi v žácích podvodem uštědřil Agassimu jeho první prohru v životě, či strasti s vypadáváním vlasů.

Pomáhal slavný novinář

Agassi knihu nevytvořil sám, přizval si k tomu novináře J. R. Moehringera, nositele Pulitzerovy ceny z roku 2000. Tenista nahrál své vyprávění na magnetofon a Moehringer materiál brilantně převyprávěl. Jediná výtka ke knize by mohla směřovat k počtu fotografií, kterých by se určitě slušelo v obsáhlé biografii použít více.

Agassi - Open, přední strana

OPEN Otevřená zpověď

Autor: Andre Agassi
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 416, cena: 318 Kč
Žánr: Biografie
Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj všech fotografií: Jakub Rygel, Generace 21

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář