Připadá vám česká zima příliš teplá? Zkuste Ojmjakon!

Cestování / 18.3.2015

Nejchladnější obydlené místo na Zemi. V zimě tady tuhne krev v žilách – může být i minus 70 stupňů Celsia.

Dálný východ, dokonce tak dálný, že od Moskvy je to ještě více než 5 000 km. Ojmjakon ležící v Jakutské republice je místo, kam jen tak někdo nezavítá a pokud, musí jít o pěkně drsnou náturu. Je neuvěřitelné, že zde žije trvale několik stovek lidí, kteří snáší kruté klimatické podmínky a nepohodlí po celý svůj život.

Chov sobů a víra v duchy

Původní obyvatelé – Jakuti – odjakživa koexistují se svými soby, kteří jim poskytují všechno, co k životu potřebují. Z kůže si vyrobí oblečení, z masamléka se nasytí a z parohů vyrobí nástroje. Je zřejmé, že ani Ojmjakon nebyl ušetřen nějaké té moderní technologie, proto mnohé tradice jsou dnes spíše prezentací pro turisty, kterých na „pól chladu“ míří každoročně několik tisíc z celého světa.

Soby a Jakuti k sobě patří od pradávna. Zdroj: Wikimedia Commons, Irkutsk State University

Soby a Jakuti k sobě patří od pradávna. Zdroj: Wikimedia Commons, Irkutsk State University

Přesto Jakuti nepouštějí ze svého srdce dobré a zlé duchy tajgy, udobřují si je a dávají jim obětiny. Šamani a šamanky se dodnes těší velké úctě – patří k intelektuální elitě tamní společnosti a dávají odpovědi na různé komplikované otázky.

Kultura i na Sibiři

Cesta autem do hlavního města oblasti Jakutska trvá i dva dny, a to samozřejmě pouze za příznivého počasí. Nejbližším sídlem je 40 kilometrů vzdálený Tomtor. Nachází se zde malé letiště, odkud se přiváží zásoby pro celou oblast, tedy i pro Ojmjakon. Každoročně se zde koná takzvaný festival chladu, kdy se lidé navlečou do kostýmů zimních postaviček, vytesají ledové sochy a uspořádají soutěž o Miss pólu chladu spojenou s promenádou v plavkách.

Vzhledem k izolaci je zřejmé, že potřeba v Ojmjakonu zajistit minimálně povinnou školní docházku je nasnadě. Budova školy je proto nezbytnou součástí místního života – navštěvuje ji více než 200 dětí, které se v moderních učebnách výpočetní techniky, chemie nebo biologie učí podobně jako jejich vrstevníci kdekoliv na světě. Nesmí ale klesnout teplota pod minus 50 °C – to je vyhlášeno cosi jako „uhelné prázdniny“ a děti se mohou oddávat zimním radovánkám (pokud jim tedy neomrznou tváře).

Pro případné turisty bylo v nedávné době otevřeno muzeum Gulagu. „Sovětské koncentráky“ měly na svědomí snad ještě více obětí než jejich německé obdoby jistě i z důvodu extrémního klimatu, jemuž vězni museli čelit.

Když roztají ledy

Cestování po Rusku má svá pravidla – pokud chcete na nějakém místě přespat, je nutné se zaregistrovat na místním obecním úřadě. V Omjakonu ale kromě bezpohlavního úřednického razítka obdržíte i certifikát o pobytu na „pólu chladu“ s vyznačenou dnešní teplotou.

Tato teplota však může působit poněkud absurdně, zejména pokud se rozhodnete vydat se do Ojmjakonu v létě. Není žádnou výjimkou, že teploty v červenci překročí plus 30 stupňů! Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší teplotou během roku (tzv. amplituda teplot) může být vyšší než 100 °C, což pro Ojmjakon znamená další světový rekord.

Tundra může překvapit vysokými teplotami. Zdroj: Wikimedia Commons, Dr. Andreas Hugentobler

Tundra může překvapit vysokými teplotami. Zdroj: Wikimedia Commons, Dr. Andreas Hugentobler

Jistě, není to zrovna výlet pro milovníky teplých krajů, sluníčka, moře a all-inclusive, přesto věřím, že se najde někdo, kdo spatří i na takovémto místě určitou romantiku a vymění pohodlí domova za drsný prožitek. Věřím, že nebude litovat.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Maaten Takes

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář