V Cirkusu Mlejn si už zase hrají, tentokrát se železem

Divadlo Kultura / 18.2.2015

Představení plné cinkání a břinkání, to je FeRPLAY.

Po odkladech zapříčiněných zraněními a nemocemi se konečně příznivci nového cirkusu, konkrétně Cirkusu Mlejn dočkali. V kulturním domě schovaném v okrajové části Prahy mezi stanicemi metra Luka a Stodůlky se konečně ozvalo dlouho očekávané chrastění řetězů a břinkání kbelíků padajících ze stropu na jeviště. Začala premiéra představení FeRPLAY.

Jak už je to pro Cirkus Mlejn typické, v celém sále se rozprostřela přátelská atmosféra. Tady si nikdy nepřipadáte jako cizinec, první řady dělí od performerů jen pár centimetrů, všichni jsou si zde tak blízko. A stejně jako vždy působí představení velmi hravě, laskavě, přívětivá komičnost se odráží v obličejích vystupujících a přenáší se i do jejich triků.

Eliška Brtnická, Stéphanie N’Duhirahe a Josef Toman se pošťuchují a škádlí, ale jak se diváci mohou na vlastní oči přesvědčit – co se rádo škádlívá, to se rádo mívá. A takhle trojice akrobatů se má ráda moc, stejně jako si k sobě může hodně dovolit. Třeba nasát do tváří spoustu vody a pak ji prsknout kolegovi do obličeje.

Prsknout druhému vodu do obličeje? Proč ne! Zdroj: Vojtěch Brtnický

Prsknout druhému vodu do obličeje? Proč ne! Zdroj: Vojtěch Brtnický

Voda však v tomhle představení nezískala hlavní roli, naopak exceluje železo v podobě kyblíků, řetězů a drobných řetízků. Na řetězech zavěšených ze stropu září při svém sólu Stéphanie N’Duhirahe, ostatním dvěma nechá jenom chvilkovou příležitost povozit se na řetězech jako na kolotoči. Jim to ale nevadí, mají na hraní své drobné řetízky, Eliška Brtnická je použije jako velmi elegantní náušnice, se kterými lze zlobit. A Josef Toman? Ten si dlouhý řetízek jako správný zvídavý kluk nacpe rovnou do pusy. A tak předvede několik akrobatických triků, které seberou dech publiku, ale jemu nikoliv. Po pěti minutách řetízek putuje ven, jen tak mimochodem, jako by v Tomanově puse nikdy ani nebyl.

Jedním z cílů akrobatů při přípravě tohoto představení bylo zjistit, zda se skutečně všichni mohou stát oním nosným prvkem, který utvoří stabilní základnu, na kterou se navěsí či postaví ostatní. Výsledek byl během večera několikrát důrazně demonstrován – mohou! I ta nejtenčí a nejhubenější z celé trojice, Eliška Brtnická, se mohla stát oporou svým hereckým partnerům. Všechny tyto lidské koláže byly ohromující a udivující, virbl ale nečekejte, ta hravá atmosféra stále zůstává, však proč dramatizovat, když si vlastně všichni hrají.

Jako když vypustíte bandu neskutečně ohebných a zábran a strachu zbavených dětí na hřiště, přesně tak působí představení FeRPLAY. Jen si místo skluzavek a prolézaček vystačí s řetězy a různě se přeskupujícími kbelíky. A jsou u toho neodolatelní!

Inscenace: FeRPLAY
Účinkují, koncept a choreografie: Eliška Brtnická, Stéphanie N’Duhirahe, Josef Toman
Herecká a pohybová spolupráce: Nguyen Minh Hieu
Divadlo: Cirkus Mlejn
Premiéra: 11. února 2015
Cena: 150-200 Kč

Zdroj perexové fotografie: Vojtěch Brtnický

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář