LTE a 4G sítě. Dnes nutnost

Technologie / 17.2.2015

Technologie se pořád vyvíjejí a objevují se rychlejší internetová připojení. V dnešní hektické době je právě rychlost hlavní prioritou.

Ze všech stran se na nás valí pojem LTE. V televizi, na internetu, prostě ve všech médiích. A co to vlastně LTE je? Je to technologie určená pro vysokorychlostní internet v mobilní síti. Nejvyšší možná rychlost stahování je 172 Mb/s a rychlost uploadu 57 Mb/s. Tyto rychlosti jsou teoretické a ve skutečnosti se pohybují níže.

V České republice se LTE spustilo v roce 2012. V roce 2013 se tři nejhlavnější mobilní operátoři (O2, T-Mobile, Vodafone) zavázali, že do pěti let bude území ČR pokryto z 98 % signálem LTE. Momentálně se operátoři snaží co nejrychleji zvětšovat pokryté území, ale zatím to není žádná sláva. Pokud třeba jedete vlakem z Ostravy do Prahy, jste rádi, že se připojíte přes technologii EDGE. Někdy se nepřipojíte vůbec a jste úplně bez signálu.

Výhody LTE oproti starším technologiím:

  • Vysoká přenosová rychlost
  • Rychlost odezvy
  • Lepší stabilita v hůře pokrytých oblastech
  • Větší bezpečnost

 

Co potřebujete k používání LTE?

1) Zařízení, které podporuje LTE

V dnešní době je skoro povinnost koupit si mobil s podporou LTE. Dejte si ale pozor při koupi nového telefonu na frekvence a na zkratky TDD a FDD. Pokud budete kupovat mobilní telefon na českém trhu od známějších výrobců, neměli byste mít problém. Jestli si chcete pořídit čínský telefon, může se vám stát, že mobil bude podporovat pouze LTE TDD. Tento typ LTE se používá například v Číně. U nás fungují zařízení s LTE FDD.

2) Novější SIM kartu

Pokud vlastníte SIM kartu již delší dobu a neměnili jste ji několik let, budete si ji muset vyměnit u vašeho operátora. Novější SIM karty již LTE podporují.

3) Být na pokrytém místě

Poslední podmínkou je být právě tam, kde má váš operátor dobře pokrytý LTE signál. Zde se můžete podívat na mapu pokrytí jednotlivých mobilních operátorů.

 

Zdroj perexové fotografie: www.adsl.cz

Patrik Kozlík

Patrik Kozlík

Jsem studentem žurnalistiky. Mezi moje nejhlavnější koníčky patří sport, čtení, psaní a technologie. Řídím se heslem: Dělej co tě baví a budeš nejšťastnější člověk.

Zanechte komentář