Národní muzeum láká na Cestovatelské středy, přednášet bude i Duka

Cestování / 17.2.2015

Následující půlrok budou středy v Národním muzeu patřit cestovatelům z řad známých osobností, za stovku uslyšíte zážitky, které vám jen tak někdo nepoví.

O přednáškách cestovatelů vám zde píšeme poměrně často. Nyní vás ale budeme lákat na cestovatelská povídání od neméně zajímavých lidí, takových, kteří nejsou známí jen jako cestovatelé, ale i jako slavné osobnosti z různých oborů a známe je všichni. Jedná se o projekt cestovní kanceláře Livingstone s názvem Cestovatelské středy v nové budově Národního muzea v Praze.

Horolezci, tanečníci i herci

V roce 2015 byl cyklus besed s promítáním odstartován horolezcem Radkem Jarošemsea kajakářem Ondřejem Niklem. Radek Jaroš jako první Čech vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku, přičemž poslední byla rychlá K2. Dva další horolezci o týden později se svými příběhy pokračovali, nyní však budou „besedit“ hlavně známé osobnosti z oblasti kulturní.

Cestovatelské středy se budou konat zde, v nové budově Národního muzea známé jako Federální shromáždění. Zdroj: Wikimedia Commons, Jirka23

Cestovatelské středy se konají zde, v nové budově Národního muzea známé jako Federální shromáždění. Zdroj: Wikimedia Commons, Jirka23

Středa 11. února lákala na tanečního mistra Vlastimila Harapese a romantiku Itálie a Říma a jeho kolegou se pro tento večer stal syn světového režiséra Miloše Formana, Petr Forman, který mluvil o zemi neomezených možností – USA. Další únorovou středu se představí asi nejznámější český mim Boris Hybner se svým povídáním o Mexiku.

Snad jeho stálý úsměv na rtech nakazí i druhého hosta večera, herce Jiřího Vyorálka. Toho s úsměvem v televizi moc často nevidíme, ztvárnil však významné role hned ve dvou seriálech České televize. V historickém cyklu České století hrál Klementa Gottwalda a tato role mu přinesla i obsazení do seriálu První republika. Jiří Vyorálek má na programu hned tři destinace: Bogota, New York a Petrohrad.

S příchodem jarních měsíců se v Národním muzeu dočkáme i Miroslava Donutila, pro kterého jsou prkna, jež znamenají svět, druhým domovem a v jeho různých one man show a talk show napovídal o svém životě hodiny a hodiny. Nikdy nás nepřestane nudit a to platí i o pořadu Na cestě, jímž nás jeho hlas společně s Jiřím Bartoškou provází. Stejné jméno dostalo i jeho vystoupení v rámci březnové Cestovatelské středy, ale o jaké zemi či zemích bude vyprávět, to nám zůstává utajeno.

Steve Lichtag se jako první odhodlal vplout mezi bílé žraloky bez klece. Zdroj: Wikimedia Commons, Cenza

Steve Lichtag se jako první odhodlal vplout mezi bílé žraloky bez klece. Zdroj: Wikimedia Commons, Cenza

Žraloci, swing a možná přijde i kardinál (nebo prezident?)

Ten večer 4. března s ním bude pódium sdílet Steve Lichtag, nejen potápěč, ale také známý režisér dobrodruh (nenechte se zmást anglicky znějícím jménem, je to Čech). Steve se jako první odhodlal potopit bez klece k bílým žralokům a natočil dokument Carcharias – Velký bílý a později také Mýtus jménem žralok. Stálým nadhledem a černým humorem příjemně baví okolí, a pokud na jeho přednášku zavítáte, pobavíte se i vy.

Že cestovat se dá nejen za horami, žraloky a dalšími přírodními jevy, ale také za hudbou, nám dokáže milovník jazzu a swingu, stále elegantní Ondřej Havelka. 11. března nám prozradí, kam je nejlepší cestovat za swingem.

Kardinál Dominik Duka je vzhledem ke své funkci velmi zcestovalým člověkem. Na fotografii oceňuje vojáky v Afghánistánu. Zdroj: Wikimedia Commons, Josef Nerušil

Kardinál Dominik Duka je vzhledem ke své funkci velmi zcestovalým člověkem. Na fotografii oceňuje vojáky v Afghánistánu. Zdroj: Wikimedia Commons, Josef Nerušil

O týden později poctí Národní muzeum svou návštěvou ta nejveleváženější osoba pro všechny věřící (ale i nevěřící) – kardinál Dominik Duka – a nebude hovořit o ničem jiném než o Vatikánu. Jsme zvědaví, zda poodhalí nějaká tajemství, jež se za zamčenými dveřmi ve Vatikánu skrývají.

Z dalších osobnosti rozhodně nesmíme opomenout spisovatele Michala Viewegha a jeho africkou Sierru Leone, do Afriky se podíváme také s Ivanem Hlasembiatlonistka Gabriela Soukalová zavzpomíná na zimní olympiádu v ruském Soči. Herečka Anna Geislerová návštěvníky zavede do Kanady, hudebník Ondřej Hejma vyrazí stopem do Nepálu a pokud na Cestovatelské středy zavítáte 10. června, setkáte se s bývalým prezidentem Václavem Klausem, který odhalí své zápisky z cest.

Poslední beseda bude s ex-prezidentem Václavem Klausem, který je známý jako aktivní sportovec. Zdroj: Wikimedia Commons, prezydent.pl

Poslední beseda bude s ex-prezidentem Václavem Klausem, který je známý jako aktivní sportovec. Zdroj: Wikimedia Commons, prezydent.pl

Program je celý půlrok opravdu nabitý a příznivé je, že vstup na jednu besedu stojí pouhých 100 korun až na pár speciálních příležitostí, přičemž na každé besedě je plánovaná i autogramiáda účinkujících. Kompletní přehled všech besed, informace o časech a vstupech naleznete na webu celého projektu. Pokud jste z Prahy, tak máte výhodu, ale i nepražští cestovatelé by si alespoň jedno toto cestovatelské setkání neměli nechat ujít.

Zdroj perexové fotografie: koláž z fotografií z Wikimedia Commons (Petr Novák, SimcaCZE, Matěj Baťha)

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentářVaše názory

  • Jana

    Diky za zprostredkovani prednasek. Jana