Xiaomi v ČR

Technologie / 15.2.2015

O této značce mobilních telefonů slýcháme čím dál více a ještě se máme na co těšit.

Informace o firmě

Tato čínská firma je hlavně známá svými smartphony, ale mimo jiné prodává i spotřební elektroniku a aplikace. Xiaomi je často přirovnávána ke společnosti Apple. V čele firmy stojí Lei Jun, který si za svůj vzor vybral právě Steva Jobse. Lei Jun v minulosti investoval do menších začínajících firem, ale v roce 2010 se rozhodl, že je načase vytvořit svou vlastní. Očividně to bylo správné rozhodnutí, protože podle agentury Bloomberg je Xiaomi nejhodnotnějším technickým start-upem na světě.

Když tato firma vznikala, určitě si společnost Samsung nemyslela, že právě Xiaomi jí za 4 roky vytvoří v Číně tak velkou konkurenci. V roce 2014 totiž Xiaomi rapidně vzrostly prodeje a předčila tak v prodeji smartphonů společnost Samsung. Xiaomi začínala působit pouze na čínském trhu, ale od roku 2014 začala expandovat do dalších asijských států. Od roku 2013 se o mezinárodní růst společnosti stará Hugo Barra, který předtím pracoval v Googlu jako viceprezident product managementu pro platformu Android. Xiaomi zatím nemá v plánu oficiálně vstoupit na evropský trh.

Xiaomi v ČR

V České republice se značka Xiaomi v poslední době rozrůstá čím dál více. Všechny telefony této značky, které můžeme zakoupit v ČR, jsou dováženy na vlastní pěst prodejců. Proto je důležité kupovat tyto telefony pouze u ověřených prodejců, protože někteří je prodávají bez češtiny nebo jim v našich sítích nefunguje internet. Mezi nejpopulárnější modely patří Xiaomi Redmi Note LTE a Xiaomi Mi4.

A v čem spočívá velký úspěch této firmy? Nabízí svým zákazníkům vysokou kvalitu v poměru k nízké ceně. Některé modely sice nepatří mezi nejlevnější, ale svým výkonem můžou konkurovat velikánům, jako jsou iPhone nebo vlajkové lodi Samsungu. Za další příčinu úspěchu je považováno zaměření na samotné koncové uživatele. Například na modelu Mi2 se podílelo 1200 fanoušků, kteří prostřednictvím hlasování na čínské sociální síti rozhodli, jak bude tento model vypadat a jaké bude mít funkce.

Budoucnost

V čínských médiích se šušká, že by do budoucna Xiaomi mělo vytvořit svoji vlastní platformu a mělo by se tedy oprostit od platformy Android. Nový systém by měl vycházet z platformy Firefox OS, která je založena na technologii HTML5. Tento jazyk využívají i internetové prohlížeče a právě díky snadnému programování by měly rychle přibývat nové aplikace. Informaci o nové platformě Xiaomi oficiálně nepotvrdilo.

Nejnovější model Xiaomi Mi Note by se měl stát vlajkovou lodí. Bude se vyrábět taky ve verzi Pro, která bude disponovat větším výkonem. Tento nový model telefonu je přímý konkurent iPhonu 6. V některých oblastech ho dokonce předčí. Má velice hezký design a špičkovou výbavu. Hlavní výhodou Mi Note je nesrovnatelně nižší cena oproti iPhonu 6. Například Mi Note Pro koupíte přibližně za 12 500 Kč. Zato iPhone 6 Plus se stejnou kapacitou paměti nekoupíte pod 20 000 Kč.

Xiaomi Mi Note. Zdroj: www.svetandroida.cz

 

Zdroj perexové fotografie: www.businesskorea.co.kr

Patrik Kozlík

Patrik Kozlík

Jsem studentem žurnalistiky. Mezi moje nejhlavnější koníčky patří sport, čtení, psaní a technologie. Řídím se heslem: Dělej co tě baví a budeš nejšťastnější člověk.

Zanechte komentář