Hudební „Oscaři“ ničím nepřekvapili

Hudba / 12.2.2015

Losangeleský Staples Center hostil 57. ročník Grammy, hudebního ekvivalentu k filmovým Oskarům. A bylo na co koukat.

Tento rok byl v rámci Grammy výjimečný tím, že rovnou tři hudebníci získali každý po šesti nominacích. Kdo byl tedy z trojice Pharrel, Beyoncé a Smith úspěšnější?

Debutant Sam Smith úspěšně proměnil čtyři ze šesti nominací. A to v těch nejdůležitějších kategoriích: nejlepší popové album, píseň a nahrávka roku a objev roku. Zajímavostí je, že se jedná o prvního homosexuála, který Grammy vyhrál a ke své orientaci se přiznává. To, že je absolutním vítězem letošního ročníku potvrdil i svým vystoupením s Mary J Blige, se kterou zazpíval právě vítězný song Stay With Me.

Jedinou důležitou cenu, kterou Smith nezískal, byla ta za nejlepší album. To velice překvapivě získal Beck se svým Morning Phase, které vydal po šestileté kariérní pauze.

Jinak se dá konstatovat, že všechny písničky, které v rádiích ohrávají tak často, že z toho šílíte, se někde umístily. Zmínit můžeme Happy od Pharrella Williamse (sólový popový výkon, videoklip a nejlepší městské album). Beyoncé a její manžel Jay Z získali ocenění za nejlepší R&B píseň Drunk In Love (povědomé, viďte?). 

Co se hudebních vystoupení týče, můžeme vypíchnout hned úvodní číslo AC/DC, kteří mimo jiné zahráli i nejklasičtější rock v podobě Highway to Hell. Šlo o jejich první vystoupení na Grammy. Neuvěřitelné, kde tihle dědové pořád berou energii.

Vystoupení, které mně osobně udělalo největší radost bylo Ed SheeranElectric Light Orchestra (ELO). Těžko uvěřit, že něco takového lze vidět právě na Grammy.

Toto vystoupení roztančilo i Paula McCartneyho, který se o pár momentů později sám postavil na pódium vedle Rihanny a Kanye Westa a střihli si FourFiveSeconds.

K samotnému vystoupení nemohu nic moc říci, na internetu se ještě neobjevila nám Čechům přístupná videa z inkriminující noci. Co se samotné písničky týče, jsem negativní vůči takovým výtvorům. Je hezké, že mladší generace se aspoň skrz Westa a Rihannu dozví, kdo je McCartney, ale za jakou cenu? Poslední člen Beatles je dle mého názoru trochu ostudnou karikaturou sám sebe. Zhodnoťte sami:

Grammy 2014

Nejlepší píseň: Sam Smith – Stay With Me

Nejlepší nahrávka: Sam Smith – Stay With Me

Nejlepší album: Beck – Morning Phase

Hudební objev: Sam Smith

Nejlepší hudební videoklip: Pharrell Williams -Happy

Nejlepší popové album:  Sam Smith – In The Lonely Hour

Nejlepší rockové album: Beck – Morning Phase

Nejlepší elektronické album: Aphex Twin – Syro

Nejlepší alternativní album: St. Vincent – St. Vincent

Nejlepší country album: Miranda Lambert – Platinum

Nejlepší R & B album: Toni Braxton & Babyface – Love, Marriage & Divorce

Nejlepší hiphopové album: Eminem – The Marshall Mathers LP2

Ke koloritu předávání hudebních scén samozřejmě patří Westovy hysterické reakce na vítěze, o kterých má dojem, že jsou hluboko pod jeho vlastní úrovní. Tento rok vtrhl na podium ve chvíli, kdy Beck dostával cenu za nejlepší album roku za své Morning Phase. Později se West vyjádřil, že Beck není opravdový umělec a svou cenu by měl dát Beyoncé. Jeho posedlost Beyoncé a jejím hudebním umem však trvá minimálně od roku 2009, kdy udělal podobnou scénu na VMA při předávání ceny za nejlepší video Taylor Swift.

Celkově na mě slavnostní udělování cen působilo dojmem, že se musí jen co nejvíce zaujmout. Madonna ukazovala pozadí fotografům, Rihanna se objevila v šatech, které vypadaly, že jí každou chvíli pohltí a Katy Perry zpívala dojemnou píseň o domácím násilí, kterou ji snad nikdo nemohl uvěřit a aby to vážně zanechalo efekt, musel se k domácímu násilí skrz nahranou zprávu vyjádřit i prezident Obama. Taková klasická hra na emoce průměrného amerického diváka.

Otázkou je zdali má vůbec smysl dávat ceny tvářím, které zpívají. Už jen při pohledu na kategorie, ve kterých lze zvítězit je jasné, že s tím daná celebrita neměla nic společného – jako příklad můžeme použít Beyoncé a její cenu za nejlepší prostorový zvuk. Nevím proč, ale v mysli mi vyvstávají jisté pochybnosti o jejím přínosu k technické stránce zvuku. Proč by zpěvák měl vůbec vyhrávat cenu typu Nejlepší album roku, když na tom albu udělal jen naprosté minimum. Jsem z toho na rozpacích.

Zdroj videí: Youtube.com

Zdroj perexové fotografie: www.grammy.com

Klára Filipová

Zanechte komentář