Bez „druhých očí“ se špatně studuje

Krása a móda / 13.2.2015

Autor:

Víte, že kolem dvacátého roku se u studujících zrychluje vývoj krátkozrakosti? A jak se vady efektivně zbavit?

Řada studentů trpí sníženou zrakovou ostrostí, ale nemá diagnostikovanou refrakční vadu a korekci nenosí. To jsou ti, co na tabuli mžourají a v kině mžourají, aby viděli ostře. Část už od dětství nosí brýle, někteří je na studiích vyměňují za kontaktní čočky. Ale trapasy i vtipné historky s „druhýma očima“ zažili všichni…

Vidíte rozmazaně?

Stává se vám, že nerozeznáte, jestli přijela tramvaj, nebo autobus? Ztrácejí se vám v mlze čísla a názvy ulic? Nevidíte titulky filmů v kině ani poznámky na tabuli? Nezdravíte lidi, když jsou od vás dál než jeden metr? Pak by možná stálo za to jít si nechat vyšetřit zrak. Nekorigovaná oční vada nezpůsobuje jen každodenní trapasy, ale i bolesti hlavy, únavu, ospalostčervené oči.

Brýle překážejí nejen při líbání

Říká se, že brýle jsou známkou inteligence. A je pravda, že několik oftalmologických studií prokázalo spojitost mezi zrakovou ostrostí a inteligencí s tím, že krátkozrací častěji dosahují vyššího vzdělání a akademických stupňů. Ovšem nosit brýle znamená na ně pořád myslet a stokrát za den si je střídavě nasazovat a odkládat. A neustále mít po ruce hadřík na otření, protože na skla se nalepuje kdeco a pot, brek ani déšť jim nepřidá. Obrýlené krátkozraké slečny se v koupelně musí doslova lepit na umyvadlo, aby si mohly namalovat oči, sportovně založení mladí muži zase řeší věčné dilema: nechat si brýle na očích a riskovat deformaci obrouček, nebo nevidět. Těžko říci, co je bezpečnější. O líbání dvou krátkozrakých ani nemluvě. A kolikrát brýle upadnou na zem nebo zmizí z očí a jak se bez brýlí špatně hledají? Ostatně ani shánění těch správných obrub není jednoduché: chcete, aby vám slušely, netlačily na nose ani za ušima, aby skla měla alespoň antireflexní úpravu a brýle nějaký čas vydržely. Chytré hlavy říkají, že je lepší mít vždycky další v rezervě a jedny sluneční k tomu, ale kde na to máte vzít?

I kontaktní čočky omezují

Možná nosíte kontaktní čočky z důvodu širšího zorného pole, celkového vzhledu a větší pohodlnosti při sportování. Čočky mají spoustu dalších výhod: nemlží se, umožňují nošení slunečních nebo lyžařských brýlí a z oka vám jen tak nevypadnou. Ale při sportu nebo v mrazu se vám snadno vysuší oči a zážitek se promění v pekelné pálení. Stejně tak můžete dopadnout na party, kde se kouří, nebo v klimatizovaném prostředí. Slečny, co se malují, dobře vědí, co čočky občas s očima dělají. Nehledě na to, že musíte neustále hlídat čas, protože čočky je třeba za pár hodin z očí vyjmout. Průměrná doba nošení je jedenáct hodin, přičemž někdo je má na očích dvě hodiny, jiný zase déle. Každopádně potřebujete mít i brýle na střídání. Náklady na kvalitní měsíční čočky jsou ročně asi čtyři tisíce, torické čočky jsou ještě dražší a něco stojí roztoky. Když k tomu připočtete, co dáte za brýle, už se částka blíží ceně zákroku, který vás dioptrií zbaví jednou pro vždy.

Kontaktní čočky dnes nosí mnoho mladých lidí. zdroj: commons.wikimedia.org, Etan J. Tal

Kontaktní čočky dnes nosí mnoho mladých lidí.
zdroj: commons.wikimedia.org, Etan J. Tal

Hit současnosti – brýle v očích!

Co takhle „odložit“ dioptrie natrvalo? Laserové operace očí se dnes provádějí velmi přesnými a mimořádně rychlými lasery v podstatě na počkání. Novou éru odstraňování dioptrií představují progresivní metody NeoSMILE 3DNeoLASIK HD, které vyřeší problém s krátkozrakostí, dalekozrakostíastigmatismem. A jak zákroky probíhají? U metody NeoLASIK HD vytvoří tzv. femtosekundový laser na rohovce lamelu (flap), kterou šetrně odklopí oční chirurg. Excimerový laser pak vysokým teplem odpaří dioptrické vrstvy z rohovky a chirurg lamelu přiklopí zpět. U metody NeoSMILE 3D pracuje pouze femtosekundový laser, který na základě precizních výpočtů odstraní dioptrie přímo v rohovce – bez řezu a bez pálení tkáně. Během zákroku se tak nenaruší pevnost ani stabilita rohovky, její povrch zůstane celistvý. Zákrok volí mladí lidé s krátkozrakostí (od 3 do 10) a astigmatismem.

Pozvěte obrýlené blízké na „LASIK party“!

Pokud vlastníte kartu ISIC, ITIC nebo IYCT, získáte v oční klinice NeovizeDuovize nejen studentskou slevu na laserovou operaci obou očí, ale budete si moci rozdělit celkovou částku na splátky bez navýšení a jiných poplatků. Když se domluvíte s příbuznými, kamarády, známými či spolužáky, můžete si nechat provést vyšetření i operaci společně ve stejný den. Svolej „LASIK party“ a ušetříte všichni! Party se může zúčastnit maximálně osm osob, ale už ve čtyřech ušetříte téměř padesát tisíc korun. Čím víc vás tedy bude, tím líp pro vaše peněženky!

http://www.neovize.cz/cenik/akce/sleva-pro-studenty/

http://www.neovize.cz/cenik/akce/lasik-party/

Zdroj perexové fotografie: duovize.cz

Generace21

Generace21

Zanechte komentář