Bezpečí především aneb jak zabezpečit počítač

Technologie / 24.2.2015

Je nezbytně nutné znát opatření, která ochrání váš počítač před útoky škodlivých virů. Ukážeme vám, jak se můžete bránit. 

V dnešní době se vystavujeme riziku škody způsobené škodlivým virem, kdykoliv jsme online. Hrozí nám například vir typu malware nebo jiný škodlivý sotfware. Tyto naprogramované kódy se každým dnem zdokonalují a my se proti nim musíme umět bránit. Dříve jsme se mohli setkat s tím, že škodlivý vir měl za následek pouze vypnutí počítače, dnes přicházejí situace, kdy nám tyto viry ukradnou osobní data nebo jiné citlivé informace. Jak se proti tomu můžeme bránit? Je potřeba dodržovat jistou prevenci.

Pravidelně aktualizujte operační systém počítače

V současné době je velice důležité mít aktualizovaný operační systém. Pokud nemáte nejnovější verzi, hackeři mohou využít programátorských chyb a nabourat se do vašeho systému. Speciální program, který těchto chyb využívá, se jmenuje Exploit. Ten způsobí nezamýšlené chování softwaru a tím si umožní získat kontrolu počítače ve svůj prospěch. Obvykle se jedná o ovládnutí počítače nebo instalaci nechtěných programů.

Používejte antivirový program

Antivirus je jedním z nejdůležitějších programů, který nesmí ve vašem PC rozhodně chybět. Slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci různých virů a chrání systém  na základě virové databáze. Kvalitních a zdarma dostupných antivirů je velice málo, nicméně v minulém článku jsme vám předvedli 4 nejlepší a bezplatné antiviry, nechte se inspirovat!

Mějte zapnutou bránu firewall

Firewall představuje zeď mezi počítačem a online světem. Chrání váš počítač proti útokům a rozhoduje, zda povolí programům přístup k internetu, nebo nikoliv. Zjednodušeně řečeno zakazuje služby, které se zdají podezřelé, nebo na ně upozorňuje.

Pokud si chcete zapnout bránu firewall, například v operačním systému Windows, otevřete ovládací panely, do vyhledávacího pole zadejte text firewall a poté klikněte na položku Brána Windows Firewall. V levém menu uvidíte možnost zapnout nebo vypnout bránu.

Neriskujte

Základní body prevence:

  • Ujistěte se, že děláte pravidelné zálohy systému. Nejlepší způsob, jak se zbavit infikovaných souborů, je nahradit je zcela novými neinfikovanými.
  • Vždy používejte aktualizovaný antivirus, případně pokud jste znalci, můžete využívat brány firewall v rámci antivirového programu. Případně použijte programy Kerio a Symantec.
  • Volte vhodná hesla pro vaše účty. Nedoporučují se hesla, která lze snadno uhádnout (např. 12345). Především si nastavte heslo pro administrátorský účet.
  • Používejte bezpečné komunikační protokoly webových stránek SSH, HTTPS. Pro poštu použijte SSL protokol.
  • Věnujte zvýšenou pozornost otvírání stránek, emailů a odkazů.
  • Buďte opatrní při stahování doplňků pro prohlížeče.
  • Nedovolte, aby váš webový prohlížeč automaticky spouštěl programy.
  • Vzdělávejte se v oblasti zabezpečení počítače. Viry a útoky se stále zdokonalují, proto musíte i vy.

Pokud si nejste jistí vaším zabezpečením, můžete využít webovou stránku test.bezpecnosti.cz, která váš počítač otestuje, jak jste chráněni proti vnějším útokům.

Zdroj perexové fotografie: blog.tionetworks.com

Lucie Vymyslická

Lucie Vymyslická

jsem celoživotní nadšenou čtenářkou, ráda čtu fantasy, detektivní a romantické příběhy. Jsem také vášnivým otaku.

Zanechte komentář