Pasta Oner

Jsme vesničani a já se tady někdy cítím jako cizinec, říká PASTA ONER

Design / 30.1.2013

Pasta Oner, český pop-artový umělec, v našem rozhovoru popisuje nejen spojení graffiti a demokracie. Čtěte dál!

Pasta Oner, občanským jménem Zdeněk Řanda, je absolvent grafické průmyslovky a hlavně průkopník a propagátor streetartu a graffiti, jehož tvorba je do velké míry ovlivněná pop artem. Výrazně se podílel na vzniku první české knihy o graffiti In graffiti we trust a pravidelně vydává časopis Clique mapující českou graffiti scénu. Vystavuje po celém světě – od německého Linzu po brazilské Sao Paulo. V roce 2010 vytvořil instalaci v rámci expozice Metropolis v Šanghaji při Světové výstavě EXPO. Do podvědomí české veřejnosti se dostal jako odborný poradce a autor filmových graffiti snímku Tomáše Vorla Gympl. Více inrofmací o Pastovi najdete na oficiálním webu nebo na  Facebooku . Jeho díla si také můžete koupit prostřednictvím galerie The Chemistry gallery.

Jak probíhala vaše příprava na výstavu „Městem posedlí“?

Zhruba dva měsíce. Součástí mé instalace je laminátová socha, která byla náročná na výrobu.

 Jak dlouho trvala samotná práce na výstavě?

Prací přímo v galerii, kde jsem svoji instalaci složenou z pláten a sochy doplnil malbou na zeď, jsem strávil zhruba čtrnáct dní.

 Čím jste se inspiroval?

Mě vždy inspiruje stav společnosti nebo okolí, ve kterém se pohybuji. V tomto případě únava z „hippie“ přístupu některých lidí, která je do jisté míry dána českou mentalitou. Jsme vesničani a já se tady někdy cítím jako cizinec.

Co si myslíte o názoru, že graffiti nepatří do galerií?

Klasické graffiti, tedy to, co se objevuje také na ulici, včetně barevných pieces na legálních zónách, vypadá podle mě v galerii trošku zvláštně a já osobně se tímto způsobem v galerii neprezentuji. Graffiti podle mě patří na ulici. Vyrostl jsem na něm a rekreačně ho občas stále dělám. Od mé první výstavy v roce 2003 se věnuji umění, které z graffiti a street artu vychází a je jím inspirováno.

ČTĚTE TAKÉ: rozhovor s Pointem: „AVU je nejliberálnější ústav jaký jsem poznal!“

 Je street art a graffiti prací na plný úvazek? Jak je tomu u vás?

Určitě. Já se už věnuji převážně práci v ateliéru, kde maluji plátna a vytvářím objekty. První graffiti jsem udělal v roce 1993 a v současnosti se mu věnuji pouze okrajově, přesto dění na scéně pečlivě sleduji a graffiti stále pokládám za jeden z nejsvobodnějších výtvarných projevů vůbec. Street artu, v mém případě spíše mural artu, se věnuji více. Několikrát do roka maluji legálně zdi větších rozměrů.

Pasta Oner

Pastova instalace v rámci Světové výstavy EXPO- Metropolis 2010 v Šanghaji, zdroj: pastaoner.cz

Je finančně náročné být sprejerem?

Pokud jste teenager, tak ano. Musíte tomu podřídit a obětovat naprosto vše.

 Jak vypadá váš běžný den?

Vstávám okolo deváté, po ranní klasice, jako je sprcha a snídaně, řeším maily spojené s mojí výtvarnou činností. Pokud nemám žádné pracovní schůzky, tak se věnuji tvorbě. Ale takhle nalinkovaných dní mám spíš méně.

Pasta Oner

Společný projekt na Národní třídě, zdroj: pastaoner.cz

Jaký názor máte na současnou graffiti scénu? Je to jiné, než když jste začínal?

Jiné je to ve všem, i v dobrém i v tom špatném. Pražská graffiti scéna je určitě na světové úrovni a jsem hrdý, že jsem byl v minulosti její aktivní součástí.

 Co vy a vaše plány do budoucna?

Momentálně se začínám koncentrovat na svou sólovou výstavu na podzim 2013.

Pasta Oner

Pasta Oner pro LG, zdroj: pastaoner.cz

Máte nějaký vzkaz pro naše čtenáře?

Nemějte předsudky vůči graffiti. Graffiti zbavuje město sterility, vdechuje mu život, dělá z malého města velké. Je důkazem přítomnosti subkultur a otevřených myšlenkových a názorových proudů. V neposlední řadě je i důkazem demokracie.

Zdroj perexové fotografie: pastaoner.cz

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář