Filmový přehledník: Zlaté maliny, Glóby a Saudkova biografie

Film Kultura / 11.2.2015

Do nového roku 2015 nás přivítala pořádná nálož premiér jak na české, tak světové filmové scéně. Tak si pojďme společně připomenout, co zajímavého přinesl leden.

České premiéry: úspěch či propadák?

Hned začátkem ledna jsme mohli v kině zhlédnout film režisérky Ireny Pavláskové s názvem Fotograf. Je volně inspirován životem slavného českého fotografa Jana Saudka a stejně jako jeho život je protkaný kontroverzí. Část diváků ho miluje a část zatracuje. Na kterou stranu se přikloníte vy? Novinkou mezi českými komediemi jsou také Babovřesky 3 režiséra Zdeňka Trošky. Přestože mělo promítání tohoto filmu poměrně vysokou návštěvnost, oproti předchozím dvěma dílům byla výrazně nižší, film zatím tedy očekávaný úspěch příliš nesklidil. Přesto režisér podle svých vlastních slov očekává, že film pobaví diváky stejně jako předchozí dva díly.

Dámy, radím vám ke klidu! Zdroj: Bioscop

Dámy, radím vám ke klidu! Zdroj: Bioscop

Perly ze zahraničí

I na zahraniční filmové scéně se objevila spousta nových filmů, přičemž některým z nich se daří opravdu dobře a jsou skutečnými poklady zasněženého ledna. Patří mezi ně například brazilské dobrodružné drama Odpad režiséra Stephena Daldryho o partě mladých chlapců bojujících proti korupci a bezpráví v jihoamerickém slumu.

Dalším takovým je komedie S láskou, Rosie režiséra Christiana Dittera, který nám příjemně zpestřil lednové zamilované i osamělé večery a stejně tak je to podle mě film vhodný na valentýnský večer, který se nezadržitelně blíží.

A do třetice můžeme jmenovat animovaný film Velká šestka vhodný jak pro děti, tak pro unavené rodiče a dospělé. Komedie režisérů Halla a Williamse nás zavede do života mladého a nadaného konstruktéra robotů a jeho kamarádů, s nimiž si užijeme spoustu legrace a dobrodružství.

Ceny české filmové kritiky

V sobotu 24. ledna 2015 se některé české filmy dočkaly ocenění v podobě Cen českých kritiků, kde čeští publicisté hodnotí filmy, které měly v ČR v uplynulém roce premiéru. Vítězem této soutěže se stalo sociální drama Petra Václava Cesta ven, které posbíralo ceny za nejlepší film, režii a scénář. Cenu si odnesla i hlavní hrdinka tohoto filmu Klaudia Dudová.

V kategorii mužů byl za herecký výkon oceněn Martin Finger za roli v černé komedii Krásno režiséra Ondřeje Sokola.

Cenu za nejlepší dokumentární snímek získal Martin Dušek za film o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme.

Cenu pro Objev roku si domů odnesl režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři Jiří Mádl. Jedná se o jeho první režisérský počin, Mádla však známe především jako herce z velmi úspěšných filmů (Snowboarďáci, Probudím se včera, Colette).

Filmové klasiky znovu na plátnech kin

Leskne se vám při sledování starších filmů nostalgická slza v oku, nebo jen rádi sledujete filmové klasiky a říkáte si, že by bylo pěkné moct si na ně zajít do kina? Festival Projekt 100 se rozhodl těmto fanouškům splnit přání a chystá se promítat v kině filmy, které se otiskly do historie jak světové, tak domácí.

Letos už jsme mohli vidět film Okno do dvora, což je klasický Hitchcockův thriller, který měl premiéru 22. ledna v pražském Světozoru. Pokud jste ho však nestihli, nezoufejte, další filmy, které se letos objeví na plátnech kin po celé ČR, jsou Klub rváčů, Vynález zkázy, Kouř nebo Perný den. Více informací najdete na stránkách projekt100.cz. Projekt pořádá od roku 1995 Asociace českých filmových klubů a dosud uvedla 179 filmů, které zhlédlo přes 800 000 diváků.

Chlapectví uspělo na Zlatých Glóbech

Drama režiséra Richarda Linklatera získalo v neděli 11. 1. 2015 tři Zlaté glóby, a to v kategoriích nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquettovou. Režisér tento film natáčel v průběhu 12 let, během kterých mapoval život a dospívání jednoho chlapce.

Oproti očekáváním získal americký snímek Birdman pouze dva Glóby, přestože byl nominován v sedmi kategoriích. Nakonec film uspěl pouze svým scénářem a cenu získal i herec Michael Keaton ve své herecké kategorii.

V kategorii dramatických seriálů uspěl The Affair (Románek) a v kategorii komediálních seriálů ocenění získal Transparent (Průhledný).

V kategorii animovaných filmů zvítězila komedie Jak vycvičit draka 2 a nejlepším cizojazyčným filmem se stal ruský dramatický snímek Leviathan.

Film Chlapectví získal tři Zlaté Glóby Zdroj: CinemArt

Film Chlapectví získal tři Zlaté glóby. Zdroj: CinemArt

Zlatým malinám letos vládnou Transformers

Zlaté maliny jsou pro film poměrně nepopulární ocenění, diváci a filmoví fanoušci je však sledují se zájmem. Ceny se udělují nedlouho před udělováním Oscarů a šanci je získat mají nejhorší filmy loňského roku. Letos je absolutním favoritem film Transformers: Zánik. Tak sledujte spolu s námi, kolik ocenění nakonec získá ze sedmi nominací.

Mezi další nominované hollywoodské filmy patří Saving Christmas, Left Behind, The Legend of Hercules a Želvy Ninja. Cameron Diaz získala nominaci za výkon ve filmu Annie, remake muzikálu z osmdesátých let. Film je zároveň nominován na nejhorší remake roku.

Transformers vládne nominacím na Zlaté maliny Zdroj: CinemArt

Transformers vládne nominacím na Zlaté maliny. Zdroj: CinemArt

Politická situace zasahuje do světa filmu

Hned dva filmy, které jsou letos nominované na nejslavnější filmovou cenu světa, mají letos problém kvůli své politické tématice. Jedním z nich je film Timbukt, který zakázal promítat pařížský starosta kvůli jeho údajnému omlouvání terorismu, což se mu zdálo po útocích na pařížskou redakci Charlie Hebdo krajně nevhodné. Po nátlaku veřejnosti se však nakonec film promítat bude a tvůrci filmu zdůrazňují, že je právě naopak zaměřen proti terorismu.

Další film, který má kvůli svému námětu potíže, je ruský Leviathan, který má problémy ve své domovině. Ukazuje odvrácenou tvář života v sibiřském menším městě, kde vládne korupce. Podle některých politiků by film dokonce měl vrátit dotace. Kvůli tomu, že je nevlastenecký, a nebo proto, že ukazuje pravdu?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Aneta Baierová

Zanechte komentář