bobby orr, můj příběh

Hokejová legenda promluvila. Orr: Můj příběh

Sport / 20.2.2015

Autor:

Jednou provždy předefinoval pojetí hokejového obránce. V jednatřiceti letech byl uveden do hokejové síně slávy. Dnes o tom vypráví ve své knize. Bobby Orr.

Každý, kdo se trošku zajímá o hokej, už jméno Bobbyho Orra někdy zaslechl. V dobách, kdy mnozí hráči NHL mimo sezónu pracovali v dělnických profesích, aby se uživili, se stal nejlépe placeným hráčem ligy. Svým stylem hry vytvořil do té doby neznámý pojem: ofenzivní obránce. Stal se dokonce nejlepším střelcem ligy. Jako první obránce pokořil hranici 100 bodů v NHL. Dvakrát dovedl tým Boston Bruins k zisku Stanleyova poháru. Jak ale sám říká, když odejdete, zůstanou jen čísla. Statistiky. Ve své knize se zaměřuje na to podstatnější – motivaci, přístup, pocity. Na svůj příběh.

Skromný kluk z Parry Sound

Robert G. Orr (*1948)

Je bývalý kanadský profesionální hokejista. V letech 1966 – 1976 hrál za tým Boston Bruins. Do současnosti zůstává jediným obráncem, který získal trofej Arta Rosse za nejlepšího střelce ligy. Osmkrát po sobě získal Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce, třikrát po sobě Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče a dvakrát po sobě trofej Conna Smythe pro nejužitečnějšího hráče play-off. Jako jediný hráč v historii získal během jediné sezóny čtyři individuální trofeje.

Jedním z důvodů, proč napsal legendární hráč svoji knihu až s velkým odstupem času, je ten, že o sobě nerad hovoří. Bobby Orr je nesmírně skromným člověkem a tento přístup je patrný na všech stránkách. Nečekejte tedy senzace a skandální odhalení. Byli byste zklamáni. Namísto toho se v knize dočtete spoustu zajímavostí ze zákulisí profesionálního hokeje. Jak klíčovou roli sehráli rodiče, trenéři a mnoho dalších lidí.

„Mezi své nejlepší zápasy v dresu Bostonu řadím ty, v nichž jsem sice nezískal ani bod, ale fanoušci chápali, že dění na ledě lze ovlivnit mnoha různými způsoby, nejen střílením branek.“

Namísto popisu svých úspěchů Orr vypráví o lidech, kteří ovlivnili jeho kariéru. O pomoci, které se mu dostalo, když ji potřeboval. O šancích, které chytil za pačesy a nepustil. Protože v jeho éře neměl hráč jisté vůbec nic. Jeho první smlouva s Bostonem zahrnovala opravu omítky na domě jeho rodičů a základní plat. Co by tomu řekli dnešní hráči?

Kniha je tak kromě osobního příběhu hokejové legendy také sondou do dřevních dob NHL. V době, kdy Bobby Orr nastupoval za Boston Bruins, měla NHL pouhých šest týmů. Ještě za jeho působení se rozrostla na dvanáct. Při obracení stránek vám tak občas po tváři přelétne úsměv. Jindy zase vystoupí do očí slzy.

bobby orr, můj příběh

Ukázka z knihy.

To proto, že každá stránka je prodchnuta láskou k hokeji, emocemi a neuvěřitelným vděkem. Je jasné, že autor je upřímný a nebojí se jít do hloubky. Sám ale ve svém vyprávění stojí stranou a dává vyniknout ostatním. Neustále tak vidíte toho skromného kluka z Parry Sound, který se honil za pukem na zátoce. Úspěch Bobbyho Orra rozhodně nezkazil.

Víc, než jen příběh

Životopisů slavných sportovců už vyšlo spousty. Tento se od ostatních liší. Nese v sobě poselství. autor se často zamýšlí nad poměry v dnešním hokeji. Nečekejte ale dědkovské naříkání, že za starých časů bylo všechno lepší. Bobby se nad hokejem zamýšlí střízlivě. Lavíruje s myšlenkou, zda hráči odvádějí svoje maximum v každém zápase, když mají smluvně vše garantované. Přemýšlí nad motivací, která žene týmy za vítězstvím. S až rytířským přístupem vyjadřuje svůj postoj k fair play.

bobby orr, můj příběh

V knize najdete několik fotogalerií.

Právě díky těmto myšlenkám a tomu, že celá kniha je psaná z osobního úhlu pohledu, vás donutí přemýšlet také. Získáte lepší představu o světě profesionálního sportu. O chlebu o dvou kůrkách, kdy na jedné straně čeká bohatství a sláva a na straně druhé frustrace, stres a zranění. Slouží také jako skvělý průvodce pro rodiče mladých hráčů. Na jasných příkladech autor vysvětluje, co je pro kluka, který chce hrát NHL, klíčové.

Kniha má zkrátka co nabídnout. Potenciál dalece přesahuje rozměr obyčejného životopisného příběhu. Když k tomu přidáme výbornou čtivost, výsledkem je svazek, který by neměl chybět v knihovničce žádného fandy sportu. Ocení jej ale každý, kdo má rád silné příběhy a inspiraci. Tou totiž Bobby Orr rozhodně je.

ORR: MŮJ PŘÍBĚHBobbyOrr

Autor: Bobby Orr

Nakladatelství: Jota, 2014; cena 328 Kč

Počet stran: 240 + 24 stran přílohy.

Žánr: biografie

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií včetně perexu: Jan Markel, Generace 21

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář