Nezlomný: Příběh lidského ducha, na kterého si osud jen tak nepřijde

Film Kultura / 20.2.2015

Angelina Jolie si jako začínající režisérka nevybrala zrovna lehký oříšek k rozlousknutí. Životní příběh Louise Zamperiniho je šokující i  fascinující zároveň a my se ptáme – dokázala Angelina přenést to vše na filmové plátno?

Unbroken

USA, 2014, 137 min.

Režie: Angelina Jolie

Hrají: Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund a další

Jedna rána za druhou

Louis Zamperini. Jméno, které se mnohým vrylo do paměti již v roce 2010, kdy jej na stránky své knihy zvěčnila autorka Laura Hillenbrand.

Jméno, které dokazuje, že síla lidského ducha překoná i veškerá úskalí války, lidského utrpení, ale i pomsty.

Rošťák s italskými kořeny měl v roce 1933 na olympiádě v Berlíně, kde si dokonce podal ruku s Hitlerem, asi trochu jiné představy o své budoucnosti. Ale 20. století se s nikým nepáralo a o osudu tohoto nadějného sportovce rozhodlo zcela jinak.

Louis Zamperini jako nenápadný nováček na Olympiádě v Berlíně v roce 1933. Nenápadnost byla ale po jeho výkonu tatam.

Louis Zamperini jako nenápadný nováček na olympiádě v Berlíně v roce 1933. Nenápadnost byla ale po jeho výkonu tatam.

Druhá světová válka Zamperinimu rozhodně neukázala svou nejvstřícnější tvář – zažil v ní leteckou havárii, po které téměř ztratil příčetnost za více než 40 dní uprostřed širého moře – jen proto, aby ho pak zachránila nepřátelská loď a v pracovním kempu ho suroví japonští věznitelé dodělali.

Jenže to by nebyl Zamperini, kdyby to vzdal: ani po takovýchto „ťafkách“ se jednoduše nedal. A tak mu to osud zase nedaroval a rozhodl se uštědřit mu ránu poslední – alespoň v to asi doufal.

Zamperini byl převezen do pracovního tábora v Tokiu, kde veškeré nelidské podmínky zastiňuje postava, která ztělesňuje veškerou lidskou zlobu, surovost a touhu po moci – seržant Watanabe. Tak co myslíte, zůstane Louis nezlomný až do konce?

Uvidíte sami.

Nevím jak vás, ale mě by  Zamperiniho uhrančivý pohled rozhodně zlomil.

Nevím jak vás, ale mě by Zamperiniho (Jack O’Connell) uhrančivý pohled rozhodně zlomil.

Výpravná bomba

Jestli je v Nezlomném něco ještě více fascinující než osud hrdiny samotného, je to opravdu do detailů dotažené zpracování.

Ne nadarmo si toto Angelinino děťátko vysloužilo hned 3 oscarové nominace – a to jak kvůli perfektní kameře, tak i zvuku.

Letecké záběry z druhé světové války by mohl Michael Bay s romantickým Pearl Harbour závidět. Zezelenat závistí by ale mohl i sám Spielberg – nechceme spoilerovat, ale kam se hrabou Čelisti (1975) na Zamperiniho boj s přírodou i vlastním vědomím uprostřed širého moře.

Před hladinou, pod hladinou, nikdo nesmí stát - jinak si žraloci budou hrát.

Před hladinou, pod hladinou, nikdo nesmí stát – jinak si žraloci budou hrát.

Zajímavý je ale i vhled do podmínek japonských pracovních kempů, které v záplavě filmů o druhé světové válce moc často zobrazovány nebývají.

Jasný záměr – slzy, nebo život

O síle životního příběhu Louise Zamperiniho není pochyb. Přesto ale tvůrci, v čele s investigativní Angelinou, sázeli na jediné – dojmout vás každou minutou filmu. Od začátku jsme zaplaveni emocemi – ať už jde o první vítězství Louise jako teenagera, nebo o ztrátu přátel v bojích druhé světové války.

Mladičký Zamperini uměl více utíkat z průšvihu než za vítězstvím.

Mladičký Zamperini uměl více utíkat z průšvihu než za vítězstvím.

Tvůrci jednoduše chtěli natočit film, který má jediný hlavní cíl – rozbrečet své diváky za každou cenu.

Bohužel ale tato přílišná sentimentálnost snímku spíše ubližuje a degraduje dějovou linku, která je natolik působivá sama o sobě, že žádné emoce a dojemnou hudbu navíc nepotřebuje.

Hodný, zlý a ošklivý

Sentimentálnost a přílišný důraz na emoce pak jsou i důvodem absolutního nevykreslení hlavních postav a scenáristicky amatérské selhání v kategorizaci na pouhopouhé – ten je hodný, ten je zlý a ten se bude zamyšleně koukat do dáli.

Výkon mladičkého Jacka O’Connella, známého hlavně ze seriálu Skins, je velmi obstojný a dodává Zamperinimu rebelský šmrnc – o ostatních postavách se ale příliš pozitivního říci nedá.

Bojovný plukovník Fitzgerald (Garett Hedlund) jako jeden z vězňů v pracovním táboře v Tokiu má fungovat jako symbol vzdoru, přesto si ale nemůžu pomoct a přestat ho vnímat jako směšnou postavičku, která se jen drsně tváří a zle zahlíží na své japonské nepřátele.

Fitzgerald se Zamperinim kují pikle.

Fitzgerald se Zamperinim kují na Japonce pikle.

A vůdce tohoto tábora jako takový, ztvárněný japonským umělcem Takamasou Ishiharou, je scenáristicky absolutní fail.

Watanabe má zjevně s olympijskými sportovci trochu problém.

Watanabe (Takamasa Ishihara) má zjevně s olympijskými sportovci nějaký nevyřešený problém.

Charismatická postava, která má symbolizovat krutost lidí na pozadí válečných hrůz, je ve filmu vylíčena spíše jako karikaturistická loutka užívající si trápení svých vězňů bez jakékoli motivace a logiky.

Přitom postava Watanabeho by mohla být výborným záporákem, z jehož chladnokrevnosti, způsobené zoufalou snahou uspět a dosáhnout vzoru svého otce, by vám mohl jít mráz po zádech. V podání svérázného Ishikary ale tato charakterová vrstva vůbec nevyzní a Watanabe se vám prostě jen hnusí.

Paradoxně nejzajímavější co do poznání postav jsou pak ve filmu právě scény, kdy jsou přeživší vojáci necháni na pospas osudu uprostřed oceánu. Záběry, ve kterých se zdánlivě nic neděje, velmi dobře líčí děsivý rozklad mysli, z které se postupně vytrácí veškerá naděje na přežití.

Není to Ray, ani Walk the Line, ale za viděnou stojí

Tak co, dokázala to Angelina? Nuže, jakkoli je Nezlomný opravdu silný příběhem, ještě to z něj rozhodně nedělá nejlepší biografický film, co kdy byl natočen.

Jen těžko jej můžeme řadit na stejnou úroveň, jakými jsou filmová ztvárnění životních příběhů Raye Charlese (s neuvěřitelným výkonem Jamieho Foxxe v Rayovi z roku 2004) či Johnnyho Cashe (Walk the Line z roku 2005, kdy Joaquin Phoenix dokráčel pro Oscara po boku nikdy více „pravé blondýny“ Reese Witherspoon).

Přesto ale musíte tvůrcům i investigativní Angelině Jolie ta více než drobná zaváhání odpustit. Nezlomný je totiž nesporně příběhem, který byste neměli přehlédnout. Příběh muže, který kdykoli upadl, vždy našel motivaci na to znovu vstát, je inspirující a dokazuje, že síla lidského ducha zvládne opravdové zázraky. Ba co víc, je to zároveň příběh muže, jehož motivací nikdy nebyla honba za pomstou, ale za vírou v ryzí lidskost, kterou válka a utrpění nemohou zlomit.

Jak říká sama režisérka: „Louis Zamperini byl mužem, který jednoduše odmítl selhat, mužem, který to nikdy nevzdal.

A my se můžeme jen těšit na její další počiny – protože přes veškeré amatérské chybičky, Angelininu oddanost a lásku k tomuto silnému příběhu filmu bez debat nelze upřít.

A bonus na závěr - české premiéry se na počest této nejen sportovní osobnosti zúčastnili takové sportovní špičky jako například Věra Čáslavská.

A bonus na závěr – české premiéry se na počest této nejen sportovní osobnosti zúčastnily takové sportovní špičky, jako například Věra Čáslavská.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář