10. ročník La Película přinese novinky, starší hity a Antonia Banderase, jak ho neznáte

Film Kultura / 10.2.2015

Festival španělských filmů už klepe na dveře. Pojďme se podívat na to, co nás v rámci jeho programu čeká.

Provokace, aktuální témata, naturalismus, bláznivé komedie, odhalování historie či například dokumentární road film – na to vše se mohou diváci těšit při desátém ročníku festivalu španělských filmů La Película. Festival, který chce co nejlépe vystihnout rozmanitost španělsky mluvené kinematografie posledních dvou let, i letos představí dosud neznámé, ale kritiky oceňované snímky ze Španělska a Latinské Ameriky, připomene favority minulé sezony a v samostatné kategorii ukáže herecké začátky mnohými zbožňovaného Antonia Banderase.

Festival slavnostně zahájí v úterý 17. února film Arktida režiséra Gabriela Velázqueze, který získal zvláštní ocenění na festivalu v Berlíně. Snímek předkládající portrét čtyř mladých lidí ztracených ve světě zasaženém ekonomickou recesí slouží zároveň jako příklad současného španělského autorského filmu. Podobným tématem se zabývá také Stockholm Rodriga Sorogoyena, ve kterém se dva lidé ve zdánlivě obyčejném příběhu dostanou do vyhrocené situace obsahující již předznamenaný stockholmský syndrom.

Na festivalu se také představí snímek 10 000 km.

Na festivalu se představí také snímek 10 000 km.

Premiéru bude mít také dalších osm snímků. 10 000 km ukáže strasti vztahu na dálku a Blesk zase způsob, jakým se dá nelegálně přejet Španělsko v traktoru. Budapešťský andělVyjednávač nadchnou milovníky filmů natočených na základě skutečných událostí, Černé diamanty naopak příznivce fotbalu. Představí se ale také dokument V podivné zemi, psychologická experimentální hra Hlupáci a pitomci a milostné drama Věčná láska.

V rámci La Película budou k vidění také filmy, které už za sebou mají českou premiéru – černá komedie Divoké historky a drama Příšerný vlasy.

V cyklu věnovanému Antoniu Banderasovi, letošnímu čestnému držiteli ocenění Goya, se diváci mohou těšit na filmové perličky z hercových počátků. Na rozdíl od typického svůdníka se tak Banderas představí v Kůže, kterou nosím jako plastický chirurg, ve Faraónův dvůr jako zpívající egyptský řádový bratr a v Slast ze zabíjení jako patologický vrah. Čestné místo mezi filmy nese také snímek Letní déšť, u kterého si Banderas vyzkoušel práci z režisérského křesla.

Festival potěší fanoušky herce Antonia Banderase, jemuž je v rámci letošního ročníku věnována celá sekce.

Festival potěší fanoušky herce Antonia Banderase, jemuž je v rámci letošního ročníku věnována vlastní sekce.

Festival nabídne více než 50 projekcí ve 4 městech. Od  17. do 22. února bude probíhat v pražském kině Světozor a od 19. do 22. února v kině Scala v Brně. Pro ostravské diváky budou vybrané snímky promítány v Minikině od 23. do 25. února, pro královehradecké diváky v Bio Central zase od 26. do 28. února.

Vstupenky je možné zakoupit od 5. února na internetových stránkách nebo na pokladnách ve zmíněných kinech za cenu od 80 do 110 Kč.

Kompletní program je k vidění na webu festivalu a nebo na oficiálních facebookových stránkách. ¡Viva la película!

Zdroj všech fotografií: La Película

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář