Zůstaň se mnou: romantika s violoncellem a kytarou

Film Kultura / 18.2.2015

Chloë Grace Moretz a Jamie Blackley vás vtáhnou do příběhu odehrávajícího se na hranici života a smrti a protkaného příjemným spojením rockové a vážné hudby.

If I Stay 

Režie: R. J. Cutler

Žánr: drama / hudební / romantický

USA, 2014, 102 min

Hrají: Chloë Grace Moretz, Jamie Blackley, Mireille Enos, Joshua Leonard a další

Na první pohled typický americký film pro teenagery, kde se oblíbený zpěvák středoškolské rockové kapely zamiluje do šedé myšky hrající na violoncello a jejich láska hory přenáší. Na pohled druhý ale tento snímek režiséra R. J. Cutlera do téhle šablony tak jednoduše nezapadne. O romantický film se sice jedná, rozhodně to ale není komedie a typická slaďárna, kterých americká filmová produkce ročně zplodí desítky. Název If I Stay (v české verzi Zůstaň se mnou) totiž krásně vystihuje nejistý, dramatický a mírně mysteriózní nádech celého filmu.

Režisér R. J. Cutler nemá na svém kontě nijak sáhodlouhou řádku filmů, ale v minulosti se zaměřoval spíš na dokumentární filmy. Mezi jeho nejznámější patří snímek Zářijové číslo (The September Issue), který zobrazuje přípravu zářijového vydání módního časopisu Vogue v čele s jeho šéfredaktorkou Annou Wintour. I další Cutlerova díla jsou spíše televizní filmy a seriály, proto lze film If I Stay  podle knižní předlohy autorky Gayle Forman označit za jeho celovečerní prvotinu, co se hraných filmů týče.

V průběhu filmu Mia zjišťuje, že ve hře na violoncello opravdu vyniká.

V průběhu filmu Mia zjišťuje, že ve hře na violoncello opravdu vyniká.

Mia Hall, hlavní postava ztvárněná herečkou Chloë Grace Moretz, je velmi hudebně nadaná dívka, která se narodila milujícím pohodovým rodičům – rockerům (Mireille Enos a Joshua Leonard), ale místo kytary si za svou životní lásku zvolila violoncello. Oproti tomu Adam (Jamie Blackley) je rocker srdcem i duší a doma to nemá jednoduché, jeho dětství bylo jeden velký zmatek, přesto se stal velmi oblíbeným školním „playboyem“ a v jeho kariéře se mu s kapelou plní jeden sen za druhým.

Když jednoho dne Adam prochází okolo třídy, kde Mia intenzivně cvičí na cello a svůj okolní svět vůbec nevnímá, chvíli ji poslouchá, dívá se na ni a jeho srdce pro ni okamžitě vzplane. Uplyne pár dní a Adam Miu pozve na rande. A ne tak ledajaké – bere ji na koncert violoncellistky. To samozřejmě na Miu udělá obrovský dojem a sympatie Adamovi opětuje, i když ne zas tak intenzivním způsobem, jak by si Adam přál.

V tomto momentě si divák řekne to, co již bylo naznačeno v úvodu – že je to typická romantická slátanina, od které je třeba dát ruce pryč, pokud se v tomto žánru zrovna nevyžíváte. Ale když překonáte nutkání zmáčknout tlačítko stop, dočkáte se (ne)příjemného překvapení. Zjistíte, že to, co jste dosud viděli, byla už jen retrospektiva, vzpomínky, které se Mie honí hlavou při cestě autem, když jede na výlet s rodiči. V den, kdy čeká na dopis s vyjádřením o přijetí z prestižní hudební univerzity v New Yorku.

Adamova kapela se jmenuje Willamette Stone a znamená pro něj vše.

Adamova kapela se jmenuje Willamette Stone a znamená pro něj vše.

Co se přihodí poté je tak trochu vysvětlením názvu filmu. Auto dostane smyk a tím vznikne ošklivá dopravní nehoda, následuje převoz do nemocnice, který Miina matka nepřežije, její otec umírá v nemocnici a mladší bratr zanedlouho také. Mia, respektive její „duch“, celou situaci sleduje, zatímco je v kómatu, a dostává tak jednu citovou ránu za druhou. Do nemocnice přicházejí její babička s dědou, teta, nejlepší kamarádka Kim (Liana Liberato) a všichni si přejí jediné – aby z celé rodiny alespoň Mia zůstala s nimi.

To, jaký mají o Miu všichni strach a chtějí, aby bojovala, ji samozřejmě těší a děsí zároveň. Musí se rozhodnout, jestli zůstane nebo odejde, musí rozmyslet všechny následky, ale hlavně nemůže přestat myslet na Adama, který se v nemocnici objeví také. Celý film se tedy vlastně odehrává při Miině pobytu v nemocnici a každou chvíli se promítne průstřih do minulosti s nějakým konkrétním příběhem, který je pro Miino rozhodnutí důležitý.

Jak se Mia nakonec rozhodne a jakou roli v tom sehraje Adam, to se nedozvíte nijak jinak, než když film zhlédnete. A protože se blíží svatý Valentýn, budete k tomu mít jedinečnou příležitost. V objetí s vaší drahou polovičkou se vám bude chtít brečet o trochu méně. A nebo více? Kdo ví.

Mia se musí rozhodnout, zda zůstane žít či odejde navždy.

Mia se musí rozhodnout, zda zůstane žít či odejde navždy.

Zvláštní pozornost si v tomto filmu zaslouží hlavně hudba. Protože Mia miluje Beethovena a další vídeňské klasiky, zazní zde několik skladeb pro cello, které s ostatní rockovou hudbou Adamovy kapely vytvářejí příjemný kontrast. V jedné scéně se tyto dva protiklady dokonce spojí, to když Mia na cello doprovází Adamův zpěv s kytarou.

Celý film bych zhodnotila jako příjemnou oddechovku vhodnou zřejmě spíš pro dívky, ale rockový nádech celého příběhu by mohl přitáhnout i nějaké citlivější pány. Rozhodně bych ale neřekla, že nadchne jen náctileté obecenstvo, protože v příběhu je zapleteno i mnoho mezigeneračních situací. A pokud hrajete na violoncello, je jedno kolik je vám let, If I Stay vás zkrátka dostane.

DVD k recenzi poskytl Bontonfilmobjednat si ho za 299 Kč můžete zde.

V bonusech na DVD najdete videoklip „Never coming down“, vynechané scény, komentáře režiséra R. J. Cutlera a producentky Alison Greenspan, galerii a ještě jeden režisérův komentář, tentokrát k hudbě.

Film si můžete pustit buď anglicky nebo polsky, titulky zde jsou dokonce ve 12 jazycích.

Zdroj všech fotografií: oficiální facebook filmu

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář