Kauza zpoplatnění Wi-Fi

Technologie / 10.2.2015

Během ledna se objevila zpráva z Ministerstva obchodu a průmyslu o zpoplatnění nelicencovaného frekvenčního pásma.

V tomto pásmu je používáno Wi-Fi. Díky bezlicenčnímu pásmu nemusí poskytovatelé tohoto způsobu připojení k internetu, který je v České republice nejrozšířenější, platit licenční poplatky, jako je tomu například u mobilních operátorů. Toto zpoplatnění se netýká domácích Wi-Fi sítí, ale pouze Wi-Fi sítí používaných ke komerčním účelům. Příkladem může být P2P (Peer To Peer), používané k přenosu internetového připojení na větší vzdálenosti.

p2pc

Zdroj schématu: vlastní tvorba (Václav Burger)

Co se stane v případě schválení návrhu?

Uživatelům využívajícím připojení k internetu pomocí Wi-Fi by se zvýšily poplatky za připojení v řádu stovek korun. Toto navýšení ceny může donutit uživatele ke zrušení stávajícího způsobu připojení a využití jiného (xDSL, mobilní síť). Jelikož připojení k internetu je přes Wi-Fi v České republice nejrozšířenější, může po jeho zpoplatnění dojít k bojům konkurence o poskytnutí služeb nové mase potenciálních zákazníků. Zájem bude o poskytovatele internetového připojení, budující optické kabely, ale i o mobilní operátory (O2, T-Mobile a Vodafone) poskytující mobilní připojení k internetu pomocí stále se rozšiřujícího LTE.

Naštěstí se nic takového dít nebude, neboť žádný takový návrh neexistuje a neměl by ani existovat za vlády ministra Jana Mládka.

Zdroj perexové fotografie: wikipedia.org

Václav Burger

Pokud tě můj článek zaujal a chceš se na něco zeptat, neboj se mi napsat na mail329@generace21.cz

Zanechte komentář