LiStOVáNí na lednovém turné představilo Bertíka a čmuchadlo

Kultura Literatura / 4.2.2015

Představením v pražském Minoru bylo ukončeno „listovací“ turné s Bertíkem a čmuchadlem.

Cyklus scénického čtení LiStOVáNí vymysleli a v roce 2003 též zrealizovali herci Lukáš Hejlík, Pavel Oubram a Věra Hollá. Od té doby měsíc co měsíc jezdí po městech a představují knihy z české i světové tvorby, pro děti i pro dospělé. V lednu vyšli vstříc zejména mladým divákům – s první dětskou knihou Petry Soukupové, Bertík a čmuchadlo.

Mezi 11. a 27. lednem ansámbl LiStOVáNí navštívil 10 měst. Turné začalo v Třinci a skončilo v Praze, v divadle Minor.

Scénické čtení v podání LiStOVáNí je o něco kreativnější než scénické čtení v pravém slova smyslu. Tudíž ani tentokrát nechyběly knihy v ruce, skromné kulisy na jevišti a kostýmové variace pro jednotlivé představitele. Tři herci si tedy rozdělili hned 7 rolí! V Praze se představili Jakub Zedníček v hlavní roli Bertíka, Lenka Janíková jako maminka a dvě sestry Andula a Zuzana a především Alan Novotný, který se brilantně zhostil trojrole Richarda, Pepana a čmuchadla.

LiStOVáNí představilo knihu Bertík a čmuchadlo.

Kniha Bertík a čmuchadlo se dotýká velmi vážného tématu – Bertíkovi se rozvedli rodiče a on se s tím neumí vyrovnat. S maminkou a jejím přítelem Richardem odjíždí o prázdninách na chalupu, kde jsou ještě další dvě rodiny, s dětmi Pepanem, Andulou a Zuzanou. Bertík se zamotává do svých lží a utíká do lesa – v tu chvíli přichází na scénu čmuchadlo, aby Bertíkovi pomohlo napravit, co zpackal.

Petra Soukupová podepisovala svou knihu.

Navzdory silnému tématu při představení hlediště bouřilo smíchy a především malí diváci byli u vytržení ze čmuchadla, jak ostatně potvrdila i následná diskuze – „Já bysem chtěl říct, že se mi všichni líbili… Ale nejvíc se mi líbilo to čmuchadlo. Hlavně jak říkalo blbeček!“ zaznělo hned v několika obměnách. Dospělí diváci měli naproti tomu otázky na autorku knihy, Petru Soukupovou (která se představení zúčastnila), a také na tvůrce projektu.

Na představení byla též možnost si knihu zakoupit za zvýhodněnou cenu a následně si ji nechat podepsat. Všichni přítomní byli navíc pozváni na neformální a značně improvizovaný „večírek“ přímo v Minoru, jelikož otec LiStOVáNí, Lukáš Hejlík, právě ten den slavil narozeniny.

Za sebe musím říct, že se mi představení velmi líbilo, stejně jako celkový přístup tvůrců. Pokud jste ještě žádné LiStOVáNí neviděli, vřele vám doporučuji to napravit!

Více informací o celém projektu včetně programu dalších představení najdete na oficiálních stránkách LiStOVáNí: www.listovani.cz a také na Facebooku.

Zdroj fotografií v článku a perexové fotografie: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář