Nemáte rádi gruntování? Tohle vás bude bavit!

Osobní rozvoj / 16.2.2015

Občas je potřeba uklidit nejenom v bytě, ale i v životě… Oprašte pavučiny a udělejte si v něm pořádek.

Tak jako se dům či byt po čase zaplní nepotřebnými a rozbitými věcmi, zahltí se někdy i náš život různými nevyhovujícími situacemi, špatnými návyky a nefungujícími vztahy. Jediným východiskem se pro nás potom stává natáhnout si rukavice, vzít hadr a pytel na odpadky a udělat si kolem sebe konečně pořádek.

Proto, abychom se cítili ve svém bytě dobře, potřebujeme mít dostatečný prostor sami pro sebe, mít všechny své věci hezky srovnané a na svém místě a mít v bytě vždy čerstvý vzduch. Proto, abychom se cítili dobře ve svém životě, potřebujeme podobně dostatečný prostor sami pro sebe, mít v hlavě vše srovnané a žít v čistých fungujících vztazích. S bytem si poradíme, ale co s životem?

Příprava před úklidem

Generální úklid v životě není práce na jeden den ani na víkend. Možná, že vám úklid zabere celý měsíc, možná rok, i tak to však stojí za to. Než se do gruntování pustíte, udělejte si plán toho, co přesně budete uklízet a ve které oblasti vašeho života máte největší nepořádek.

K tomu vám poslouží například jednoduchá a velmi stará technika, tzv. čínský stůl života. Na papír si nakreslete stůl se čtyřmi nohami. Ke každé noze si připište jeden ze čtyř pojmů – zdraví, práce (seberealizace), peníze (prosperita), vztahy (láska). Na těchto pilířích totiž stojí celý náš život. Délku každé z noh zakreslete podle toho, jak se v dané oblasti cítíte, jak jste spokojení (můžete si je i očíslovat na škále od 0 do 10).

Je váš život v rovnováze? Zdroj: Petra Pospíchalová

Je váš život v rovnováze? Zdroj: Petra Pospíchalová

Každá noha představuje jednu oblast vašeho života, měli byste proto dbát na to, aby byly všechny v pořádku a v rovnováze. Pokud je totiž jedna noha kratší než druhá, automaticky se váš stůl života klopí jen k jedné straně a ve vašem životě tak nemůže být stabilita a pořádek. Zeptejte se tedy sami sebe, která nožka potřebuje opravit?

Jinou možností je nakreslit si kruh, případně si rozdělit papír do čtyř oblastí (zdraví, práce, peníze, vztahy), tak jako kdybyste si rozdělili dům na jednotlivé místnosti. V kterém pokoji je největší nepořádek? Co mi v jednotlivých oblastech slouží, naplňuje mě, dělá můj život spokojeným? Co mi naopak v jednotlivých oblastech neslouží, omezuje mě nebo mi škodí? Všechny své postřehy si zapište.

Čím jasnější plán svého úklidu budete mít, tím lépe se vám bude dařit všechno dát do pořádku.

Gruntujeme

Zaměřte se na oblasti svého života, které máte nejvíce zaprášené a v nepořádku a rozplánujte si úklid do jednotlivých etap. Měli byste si dopřát dostatek času, nejlépe týden na každou etapu. Můžete se inspirovat naším rozvrhem:

1. týden

Co vám ve vašem životě už neslouží? Zdroj: foter.com, Andrew Gustar

Co vám ve vašem životě už neslouží? Zdroj: foter.com, Andrew Gustar

Vyházejte ze svého života všechno, co vám neslouží:

 • Vykliďte prostor kolem sebe – ukliďte důkladně svůj dům či byt, vyházejte nepotřebné věci, proberte skříně, pořádně vyvětrejte. Zbavte se všech zbytečností, které zahlcují váš prostor. Není to jenom tak, podle starého učení Feng shui tím totiž oživíte energii vašeho domova i života.
 • Odstraňte špatné návyky – ať už je to dlouhé sezení u PC, přejídání či žárlivost. Možná se vám zdá, že je to běh na dlouhou trať, ale pokud začnete už dnes a budete sami chtít, určitě se vám to podaří.
 • Přestaňte se věnovat činnostem, které vám berou energii – prostě je vyškrtněte nebo alespoň omezte. Musíte opravdu uklízet dvakrát týdně?
 • Vyhněte se osobám, které na vás mají negativní vliv – pokud máte sami sebe rádi, udělejte to pro sebe. Nemusíte se přeci stýkat s kamarádkou, která mluví stále jen o sobě a nikdy nevyslechne vás. Ani se podřizovat kolegovi, který má snahu vámi neustále manipulovat.

2. týden

Pořiďte si novou výbavu do svého života. To, co jste z života vyházeli, nahraďte něčím, co vám bude dobře sloužit a bude vás činit šťastnými.

 • Pořiďte si něco nového do bytu – ať se váš prostor oživí. Vytvořte si vlastní knihovničku, kupte si nové závěsy a hned bude poznat, že se u vás dějí změny.
 • Špatné návyky nahraďte novými dobrými návyky – nejlepší způsob, jak s těmi špatnými skoncovat. Například místo večerního brouzdání po internetu choďte na procházku se svým psím nebo člověčím miláčkem.
 • Najděte si činnosti, které vás dobíjí a dělají vám radost – je to nezbytné proto, abyste se ve svém životě cítili dobře. Určitě vás potěší až budete moct před přáteli o svých zájmech vyprávět: Začal jsem chodit s klukama na tenis, konečně něco, u čeho vypnu. / Změnila jsem práci – mám sice méně peněz, ale je to můj splněný sen, velmi mě baví.
Seznamujte se s novými lidmi. Zdroj: freedigithalphoto.net, photostock

Seznamujte se s novými lidmi. Zdroj: freedigithalphoto.net, photostock

 • Vytvořte si nové přátele – běžte a seznamte se s někým novým. Nebojte se navazovat kontakty – ačkoli se v našem státě skoro všichni na potkání tváří jako bubáci, uvědomte si, že možná prostě jen nemají uklizeno ve svých životech. Proto buďte přátelští. Stýkejte se s lidmi, kteří jsou podobně naladěni jako vy nebo vás něčím inspirují.
 • Začněte dělat věci jinak – úplně jinak, než jste byli dosud zvyklí. Stačí třeba jít jinou cestou do práce, usmívat se na lidi v tramvaji nebo místo sledování televize začít číst. I taková maličkost váš život pročistí.

3. týden

Udělejte si pořádek ve svých věcech:

 • Srovnejte si myšlenky – že nemáte jasno v tom, co chcete? Ujasněte si to. Právě teď a tady si položte otázky: Jaká jsou moje přání? Po čem už léta toužím? Kam bych se chtěl/a ve svém životě dostat?
 • Vyřešte všechny konflikty – v klidu, s pochopením a ochotou odpustit. Uvolněte se a začněte jednat. Běžte si promluvit s šéfem, který proti vám neustále něco má. Usmiřte se s otcem, se kterým měsíc nemluvíte. Vyříkejte si s partnerem, co vás trápí. Uvidíte, jak se vám uleví, když konečně řeknete to, co vás pálí.
 • Splňte všechny své závazky – nejenom, že konečně splatíte tu složenku, ale splníte závazky i vůči sobě samým. No jen si vzpomeňte, neslibujete si už dva roky, že začnete pravidelně cvičit? Nespěchejte na sebe, stačí dělat malé krůčky (třeba pro začátek cvičit každý den 5 minut).

4. týden

Věnujte pozornost sami sobě. Zdroj: foter.com, JenavieveMarie

Věnujte pozornost sami sobě. Zdroj: foter.com, JenavieveMarie

Očistěte své tělo a svou duši.

 • Udělejte si detoxikaci – návodů na to je plný internet.  Dopřejte svému zanešenému tělu očistu pomocí půstu, čajů, bylinek, ovocných a zeleninových šťáv nebo jiných prostředků. Nečekejte až vaše tělo onemocní.
 • Změňte svůj jídelníček – nekonzumujte potraviny, jejichž složení zní jako ze sci-fi filmu. Zaměřte se na ty, které neobsahují více než tři složky. Všímejte si toho, co svému tělu dáváte.
 • Začněte cvičit a dopřávat tělu dostatek pohybu na čerstvém vzduchu – většina chorob dnešní civilizované společnosti pramení právě z toho, že lidé se nedostatečně pohybují a netráví čas venku v přírodě. Že na to nemáte čas? K tomu, abyste se cítili lépe, stačí třeba už jen chodit pěšky k vlaku nebo vystoupit z tramvaje o dvě zastávky dřív a dojít to po svých.
 • Pročistěte si mysl – jestliže je vaše mysl zahlcená a jste duševně vyčerpaní. Vyzkoušejte meditaci. Najděte si klidné místo, zhluboka dýchejte a představujte si něco hezkého. Můžete si třeba představit, že vás prozařuje bílé světlo a v něm se všechny vaše starosti rozpouští.

Hotovo!

Po úklidu svého života budete jako znovuzrození. Zdroj: foter.com, ...love Maegan

Po úklidu svého života budete jako znovuzrození. Zdroj: foter.com, …love Maegan

Uvidíte, že až dáte svůj život do pořádku, začnou se dít velké změny. Vlastně změnu pocítíte, pokud budete důkladní, už po prvním týdnu. Stejně tak, jak krásný pocit máte, když vydrhnete celý dům od shora dolů, se budete cítit, až uděláte čistku ve svém životě. Věřte, že pořádný úklid si váš život jednou za čas opravdu zaslouží. Ale nezapomeňte, ať už si úklid rozvrhnete jakkoli, uklízejte s chutí, je to přeci váš život!

Zdroj perexové fotografie: foter.com, OnTask

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář