barvy v interiéru

10 rad pro použití barev v interiéru

Design / 11.3.2015

Autor:

Pomalu se blíží jaro a vy byste rádi spojili velký jarní úklid s vymalováním bytu? Dobrý nápad! Tyto pravidla vám poradí jak na to.

1. Víc barev, víc vás

Nepoužívejte jednu barevnou kombinaci v celém bytě. Proč? Jednotlivé barvy totiž povzbuzují, nebo naopak potlačují určité psychické rozpoložení a energii. Takže se v každé místnosti můžete cítit jinak a jít pravě tam, kde je vám v danou chvíli nejlépe.

Přečtěte si také: Barvy jako terapie

2. Jeden pokoj, jedna kombinace

Rozhodně neplatí první pravidlo v jednom pokoji. Tím, že každý roh místnosti budete mít jiný, nevytvoříte čtyři zóny – každou pro jinou náladu. Tím akorát docílíte toho, že se v dané místnosti možná nebudete cítit úplně v pohodě.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

3. Zářivé a intenzivní minimum

Kolik zářivých barev? Ne, že by neměly být vůbec, ale když už, tak v menším množství a v kombinaci s neutrální barvou – třeba bílou či světle šedou.

4. Bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila

Už dávno jsou pryč doby, kdy byla bílá jedinou možnou barvou na stěnách. Dnes se hodí hlavně jako dělicí prvek mezi jednotlivými barevnými kombinacemi. Její neutralita dokáže celý prostor vyvážit a nebude vypadat tak kýčovitě.

Jsou ale prostory, kde je nenahraditelná. Třeba v takových, kde by mělo být čisto – například spíž, kuchyň nebo koupelna. Nicméně ani bílý interiér není k zahození.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

5. Zesvětlit tmavé, ztmavit světlé

Obecně používáme do tmavých místností barvy rozjasňující, nejvíce bílou. Naopak do světlých místností si můžeme dovolit dát i barvy syté a tmavší povahy.

6. Black and white

Pokud nemáte žádnou představu, nechte se okouzlit kombinací bílé a černé. Nic nezkazíte.

7. Bláznova moudrost

Ale pokud se nechcete svazovat, můžete se klidně pustit z řetězu a využít kombinací šílených barev. V tomto případě ale dodržujte jen jeden vzor. Letos jsou v módě kytky.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

8. Modrá a žlutá?

Ne, ne a ne! Nejhorší kombinace, kterou můžete do interiéru vsadit. Opravdu. Ať už si říkáte, co chcete, nedělejte to. Pokud totiž vymalujete žlutou a hned vedle modrou, pořídíte si k tomu i takové doplňky, zemře nevinný králíček Ušáček.

9. Takže žlutá a…?

Jednoznačně zelená. Svěží zelená a lehká, decentní žlutá rozzáří každou místnost a budete se v ní cítit plní energie.

10. Řiďte se podle sebe

Budete tam bydlet vy, nikdo jiný, takže vsaďte hlavně na to, co se líbí vám. Myslete ale do budoucna, co se vám líbí teď, se vám nemusí líbit za měsíc, za rok. Proto doporučujeme zvolit extravagantní spíše doplňky než výmalbu.

 Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář