Průvodce, se kterým se v Paříži neztratíte

Cestování / 9.2.2015

Průvodců po francouzské metropoli není nikdy dost, a tak pokud i vás očarovalo pařížské kouzlo, neměli byste si tuto novinku od National Geographic nechat ujít.

S blížícím se svátkem zamilovaných, svatým Valentýnem, vás jistě napadlo, že by bylo fajn své drahé polovičce dát něco netradičního. A protože Valentýna lze skutečně oslavit i jinak než čokoládou či plyšovým méďou, velmi příjemnou alternativou může být výlet do nejromantičtějšího města světa, do Paříže. Jistě, právě si říkáte, že to přeci není ve vašich možnostech – jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná a takový výlet do Paříže není žádný levný špás.

Ale pokud byste se přeci jen rozhodli, že chcete toto město lásky navštívit, jen ne hned teď v únoru, ale třeba až v létě, můžete k Valentýnu darovat takový menší předvojprůvodce Paříží s mapou od National Geographic. A budete mít jistotu, že až se na cestu vydáte, s touto malou knížečkou se v Paříži rozhodně neztratíte.

Jednoduchost a přehlednost

Paříž – průvodce s mapou je už páté aktualizované vydání takto koncipovaného cestovního průvodce od National Geographic. Kniha je na cesty přímo stvořená, jak svojí velikostí, tak i přehledností a rozložením obsahu. Vejde se vám do kabelky, u pánského kabátu třeba i do kapsy, můžete ji mít pořád u sebe a připadat si jako pravý turista. S touto knihou nebudete potřebovat Google mapy, zde máte vše na jednom místě, rychle a přehledně.

Na začátku knihy najdete dvoustránkovou mapu, která zobrazuje deset částí Paříže, jak se vzájemně prolínají a pod jakými písmeny a barvami je ve zbytku knihy najdeme. V mapě jsou také vyznačeny hlavní dominanty Paříže, takže když hledáte nějakou konkrétní, okamžitě víte, ve které čtvrti, tedy zároveň ve kterém oddílu knihy se nachází. Na první pohled tedy poznám, že když chci jít do Musée d’Orsay, musím hledat zelený oddíl C, tedy Opéra / Louvre / Orsay. Jak jednoduché!

Průvodce je přehledně rozdělen na oddíly.

Průvodce je přehledně rozdělen na oddíly.

Must-see v Paříži

Než se ale dostanete k samotným čtvrtím, dozvíte se, jakých deset míst v Paříži nutně musíte vidět. Tato kniha je také tak trochu hlavolamem, při jejím prohlížení je nutné dávat pozor, jestli se náhodou nějaké informace neskrývají i jinde než na obvykle otevřených stránkách. Ve většině případů tomu totiž tak je, listy se všemožně rozkládají a obracejí, není tedy divu, že je kniha tak skladná.

Jakmile zjistíte, kterých deset míst v Paříži nesmíte minout, můžete tedy stránky rozložit a naskytne se vám spoustu praktických informací o otevíracích dobách, nákupech, vstupném, občerstvení, státních svátcích a o dalších věcech, které je dobré při cestování vědět. Tato dvojstrana (čtyřstrana?) vám doporučí, kam se vydat i v blízkém okolí Paříže do Versailles nebo radši do Disneylandu?

Autoři sepsali 10 míst, která v Paříži musíte vidět.

Autoři sepsali 10 míst, která v Paříži musíte vidět.

Žít v rytmu Paříže!

A nyní už procházíme jednotlivé čtvrtě. Zastavíme-li se například v Invalides / Tour Eiffel / Trocadéro, zjistíme, že ctnostné ulice sedmého obvodu zdobí ministerstva, ambasády a prestižní instituce, mezi nimiž se neočekávané vynořuje zlatá klenba Invalidovny. Zavítáme zde i do domáckého patnáctého a nóbl okázalého šestnáctého obvodu.

Eiffelova věž je nyní neodmyslitelnou chloubou Paříže, najde se však spousta obyvatel, kteří ji nemohou vystát.

Eiffelova věž je nyní neodmyslitelnou chloubou Paříže, najde se však spousta obyvatel, kteří ji nemohou vystát.

Dozvíme se, že levně se najíme v restauraci Au Pied de Fouet a že nejpohyblivější otevírací dobu má rozhodně Club des Poètes, kde by nás snad nepřekvapila ani návštěva Charlese Baudelaira. A památky? Již zmíněná Invalidovna, Eiffelova věž, se kterou se leckterý Pařížan dosud nesmířil, Palais de Tokyo, kde se nachází muzeum moderního umění, či snad Musée Rodin, tam najdeme asi 500 umělcových soch a 8000 kreseb a rytin. Přiložená rozkládací mapa nás všude zavede a důležitá místa opět přehledně vyznačuje.

Kdo by nechtěl žít v rytmu Paříže?

Kdo by nechtěl žít v rytmu Paříže?

Na závěr autoři přiložili deset skvělých nápadů, jak objevovat Paříž jinak. Zahrnuli sem například piknik, přehrabávání se u bukinistů, lenošení na Paris Plages, večeři v hostinci či cestu metrem. Tyto „petits plaissires“ vám návštěvu Paříže ozvláštní – a když k nim přidáte ještě nějaké, budete se za chvíli v Paříži cítit jako doma, nebo se sem minimálně s láskou vracet.

Řekni mi, kde bydlíš, a já poznám, kdo jsi. Toto rčení platí v Paříži víc, než kde na světě, protože je toto město tak rozmanité, že ho nelze charakterizovat jednoduše. Dalo by se však říct, že tvůrcům tohoto průvodce se to alespoň zčásti povedlo, protože s touto knížkou se před vámi Paříž skutečně otevírá jako na dlani.

PAŘÍŽlarge

Autoři: Mélani Le Bris, Vincent Grandferry, Hélène Le Tac (přeložila Barbora Antonová)

Nakladatelství: CPRESS, 2014

Počet stran: 64, cena: 212 Kč

Žánr: průvodce s mapou

Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář