Nový prohlížeč Vivaldi od spolutvůrců Opery

Technologie / 5.2.2015

Internetový prohlížeč Vivaldi je především určen pro minimalisty nebo lidi, kteří nevyužívají velké množství funkcí a doplňků.

Vivaldi je nový název pro prohlížeč, který byl prozatím spuštěn jako Tech Preview, verze beta. Prohlížeč je určen pro 64bitové systémy, pro operační systém Linux, Windows a Mac. Tým Vivaldi je tvořen členy z USA, Norska, Islandu, Finska, Ruska a České republiky, kteří společně pracují na chodu nového prohlížeče. Ujme se v našem světě tento nový prohlížeč?

Tvoříme prohlížeč pro naše přátelé, řekl Jon von Tetzchner.

Bývalý CEO Opery Jon von Tetzchner spustil dne 27. ledna 2015 svůj první náhled prohlížeče Vivaldi na bázi podobné Chromu. Prohlížeč je zacílen pro pokročilejší uživatele a mezi hlavními nástroji můžete vidět rychlé příkazy, Speed Dial (nové záložky s rychlejším přístupem, nejnavštěvovanější a historie prohlížení), funkce pro psaní poznámek a schopnost organizovat záložky do hromad.

Design

Design zdůrazňuje jednoduchost, ale je tu mnoho hravých funkcí. První z mnoha věcí, které si určitě všimnete, bude efekt „chameleon“. Prohlížeč je přizpůsoben tak, že karty a menu mění barvy na základě dominantní barvy vaší aktivní webové stránky. Pokud se vám tento chameleon nebude líbit, můžete ho snadno vypnout. Stejně jako dřívější verze Opery i Vivaldi vám dá nabídku využívat v levém rohu okna menu, ke snadnému přístupu k záložkám a dalším nástrojům prohlížeče.

Další skvělou funkcí je již zmíněný Speed Dial, který byl u tohoto prohlížeče ihned zaveden. Pokud nedokážete být bez hlasového vytáčení, je tato funkce přímo pro vás.

Rychlé příkazy a navigace

Naleznete zde velmi propracované klávesové zkratky, díky kterým můžete ušetřit čas, kdykoliv potřebujete otevřít například novou kartu.

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky.

 

Nebudujeme prohlížeč pro každého, ale budujeme jeden pro lidi, kteří chtějí víc, řekl Tetzchner.

Poznámky

Tato funkce je zcela nová. Nový trend pro psaní poznámek u webových stránek. Své poznámky můžete psát na jakékoliv stránce, kterou navštívíte. Vivaldiho psaní poznámek je spíše určeno pro zálohu záložek s odkazem, kde si poznamenáte, proč jste si tuto stránku uložili, z jakého důvodu.

Zabudovaný email a rozšíření prohlížeče

Nový emailový klient

U těchto funkcí se zatím jedná o beta verzi, která je pouze pro náhled pro budoucnost. Plánované funkce zde zcela chybí a nejedná se tedy o finální verzi. Emailový klient bude dostupný pro více emailových poskytovatelů. Je to návrat k dřívějším prohlížečům?

Jak už bylo řečeno na začátku, Vivaldi funkce je na bázi Chrome a bude podporovat rozšíření Chromu. Takže i když tým slibuje nenáročný prohlížeč pro uživatele, budete si ho moci přizpůsobit  a rozšířit jeho funkce podle vašeho gusta.

„Existuje mnoho prohlížečů pro masy lidí, kteří neočekávají mnoho od prohlížeče,“ argumentoval von Tetzchner: „Jsme zaměřeni na druh uživatelů, kteří tráví spoustu času na internetu, mají mnoho otevřených záložek a rádi efektivně pracují s velkým množstvím času.“

Na čem tým Vivaldi momentálně pracuje:

  • Emailový klient
  • Synchronizace
  • Prostorová navigace
  • Výkon prohlížeče
  • Více rozšíření
  • A v neposlední řadě se snaží o zakomponování vašich návrhů

Jít s WebKit nedávalo moc smysl. A jít s Mozillou – cítili jsme, že ho používá málo lidí. Byly to dvě správné volby, po které jsme se rozhodli, šli jsme bezpečnější cestou, řekl von Tetzchner.

Vivaldi má v současné době asi 25 zaměstnanců  a v dlouhodobém horizontu plánuje získat peněžní částku prostřednictvím obchodů.

Zdroj všech fotografií: Lucie Vymyslická, Generace 21

Lucie Vymyslická

Lucie Vymyslická

jsem celoživotní nadšenou čtenářkou, ráda čtu fantasy, detektivní a romantické příběhy. Jsem také vášnivým otaku.

Zanechte komentář