Navštivte nejgrotesknější zemi Evropy – Podněsterskou republiku

Cestování / 7.2.2015

Padesátikilometrový pás při řece Dněstr mezi Moldavskem a Ukrajinou je místem pro opravdové dobrodruhy.

Dříve narozené ročníky si ještě dobře pamatují, jak vypadala naše vlast před rokem 1989. Všudypřítomná propaganda, sochy Lenina, nedostatek zboží a služeb, přísné kontroly na hranicích, strach říkat, co si myslíte… Jistě – nic příjemného – ovšem pro někoho, kdo žije ve svobodné společnosti, může jít svým způsobem o unikátní zážitek. Ostatně člověk občas cestuje i proto, aby si mohl říci „všude dobře, doma nejlíp“. A návštěva Podněsteří je pro tento účel jako dělaná.

Kolik máš pasů, tolikrát jsi člověkem

Ne každý pas otevírá cesty přes hranice. Zdroj: Wikimedia Commons, Luciferus

Ne každý pas otevírá cestu do světa. Zdroj: Wikimedia Commons, Luciferus

Pokud se zadíváte do mapy světa, pravděpodobně v ní žádnou Podněsterskou republiku nenajdete. Není divu. Formálně totiž toto území náleží Moldavsku a jediný stát, který tento obskurní subjekt uznává a zároveň notně finančně podporuje, je Rusko. Nejde tedy z formálního hlediska o uznaný stát, to však zdá se Podněsterce (zahrnující etnické Moldavany, Ukrajince, Rusy a další) příliš netrápí.

Přísně střežené hranice lze překročit, pouze pokud vyplníte registrační kartu, kterou v žádném případě nesmíte ztratit, a zavážete se opustit zemi do deseti hodin. To při její rozloze není až takový problém, přesto se silně doporučuje tuto lhůtu dodržet – v zemi, kde se nachází pouze konzulát Ruska, Jižní Osetie a Abcházie, můžete těžko spoléhat na nějakou diplomatickou ochranu v případě zatčení.

Ostatně sami Podněsterci to nemají s cestováním úplně lehké. Většina z nich, pokud se chce podívat za hranice samozvané republiky, musí vlastnit i několik pasů – zpravidla ruský, ukrajinský a rumunský, podle toho, kam zrovna jedou.

Sheriff nebo Lenin?

Hlavní městem Podněsterské republiky je stopadesátitisícový Tiraspol, kde žije více než čtvrtina obyvatel. Sídlí zde všechny ústřední orgány a jedná se zároveň o kulturní a ekonomické centrum země.

Jak se žije v Pevnosti?

V roce 2012 natočili studenti FAMU Lukáš Kokeš a Klára Tasovská o Podněstří úspěšný dokument Pevnost, a poskytli tak českému divákovi unikátní náhled do života místních obyvatel i do politické reality, která právě v době natáčení dokumentu prodělávala zásadní změny v souvislosti s výměnou dlouholetého prezidenta Igora Smirnova.

Před budovou zákonodárného sboru stojí monumentální Leninova socha hledící v dál. Oficiálně se tedy zdá, že se země hlásí k odkazu Sovětského svazu, realita však je jiná. Najdete zde poměrně dosti obchodů s různým druhem „západního“ zboží, z nichž nejvýznamnější je jeden s v pravdě chlapáckým názvem Sheriff, který sponzoruje místní fotbalový klub Sheriff Tiraspol hrající i Evropskou ligu. Podněstří bylo v roce 2013 dokonce přijato do Mezinárodní fotbalové asociace, což sice nemá valný význam z hlediska mezinárodně-právního uznání, sebevědomí Podněsterců to však jistě zvýšilo.

Tady se vládne jedna radost. Zdroj: Wikimedia Commons, Dl. goe

Tady se vládne jedna radost. Zdroj: Wikimedia Commons, Dl. goe

Nejen z paneláku je člověk živ

Bendery (moldavsky Tighina) je druhé největší město Podněstří a na rozdíl od Tiraspolu, který zaujme spíše obdivovatele socialistického realismu, zde můžete najít i skutečné historické památky. Patrně nejpozoruhodnější je rozsáhlá středověká pevnost, kde v současnosti sídlí ruská armáda střežící pozorným okem ovečky ve svém satelitu. Pokud jste se tedy těšili na prohlídku s průvodcem, asi budete zklamaní.

Kromě toho se v Benderách nachází i několik pravoslavných a řeckokatolických chrámů, které jistě zaujmou nejednoho obdivovatele východního ritu.

Starosti, které v našich městech způsobují panelové domy uprostřed historických center, místní samosprávu patrně netíží – naprostá většina památek je jimi důsledně obestavěna, dokonce i hřbitov sovětských vojáků se nachází v bezprostřední blízkosti panelového sídliště.

Středověká pevnost dodnes slouží k původnímu účelu. Zdroj: Wikimedia Commons, Krumsamagi

Středověká pevnost dodnes slouží k původnímu účelu. Zdroj: Wikimedia Commons, Krumsamagi

Jistě netradiční turistická destinace, navíc ne tak bezproblémová. Pokud se chcete vydat do Podněstří, je nutné tuto cestu řádně promyslet, dodržet zásady a chovat se nenápadně. Všem dobrodruhům přeji mnoho štěstí!

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Dl.goe

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář