Jízda z Vancouveru po Sea-to-Sky Highway vám vytře zrak

Cestování / 13.2.2015

Autor:

Sea-to-Sky Highway je dálnicí v Kanadě, která pro milovníky přírody nabízí nespočet vyhlídek, odboček k vodopádům a vysokohorským jezerům.

Pokud jste sportovnějšího založení a milujete toulky po horách, lyžování nebo i jednodušší procházky za krásnými jezery, vodopády či po naučných stezkách, pak je pro vás Vancouver jasnou volbou.

Samotné město Vancouver se nachází na západním pobřeží Kanady a leží nedaleko hranic se Spojenými státy. Pravda, na české poměry tam není úplně lacino ve všech směrech a i letenka není zrovna nejlevnější, nicméně pro případ, že byste se na tomto území někdy ocitli, vám přinášíme několik tipů na výlety mimo město.

Návštěva Lookout Toweru v centru města by vás rovněž neměla minout. Na sníku můžete vidět město Severního Vancouveru, jehož panorama tvoří zdvihající se hory, kde se rovněž nacházejí lyžařská střediska. Zdroj: Jan Břeň, Generace 21

Na snímku pořízeném na Lookout Toweru v centru vidíte v dálce město Severního Vancouveru, jehož unikátní panorama je pro obyvatele města denním chlebem.

Zalyžujte si v jednom z přilehlých středisek

Hned poblíž města se nachází tři lyžařská střediska: Seymour Mountain, Grouse MountainCypress Mountain. Nejbližší z nich je Grouse Mountain, kam se k lanovce vedoucí na vrchol dostanete dokonce i městskou hromadnou dopravou. Jinak cesta do žádného z nich by vám z centra města, ať už autobusem, nebo autem, neměla zabrat déle než hodinu. Na Seymour a na Cypress si můžete rovněž půjčit sněžnice a využít několikero z nabízených tras. Na Cypress mají pro návštěvníky i několik kilometrů udržovaných běžeckých tratí.

Pohled na Two Lions z lyžařského střediska na Cypress Mountain. Zdroj: Jan Břeň, Generace 21

Pohled na Two Lions ze sjezdovky na Cypress Mountain.

Sea-to-Sky Highway – aneb vezměme to popořadě

Jak již bylo předznamenáno, z Vancouveru vede dálnice, která se táhne asi sto padesát kilometrů na sever do městečka s názvem Pemberton. Pro důkladné prozkoumání toho, co cestovatelům nabízí, je určitě dobré mít k dispozici auto, které si můžete zapůjčit v několika pobočkách ve městě (například u firem Budget, Dollar a jiných) a rozhodně nebudete litovat. Tato dálnice rovněž protíná světoznámé město Whistler, kde se v roce 2010 během Vancouverem pořádaných zimních olympijských her nacházela většina sportovišť. Na následujících řádcích vám však v několika málo bodech nabídneme několik kratších i celodenních zastávek při vaší cestě po této dálnici.

Two Lions – chlouba Vancouveru

Two Lions, v překladu Dva lvi, jsou dva špičaté vrcholy dominující panoramatu města Severního Vancouveru. Oba mají něco málo přes 1 600 metrů a výlet k nim je skutečně jen pro zdatnější jedince, neboť na osmikilometrové trase z parkoviště musíte zdolat přes dvanáct set výškových metrů. Trasa vede převážně lesem z městečka Lions Bay, ale výhledy shora skutečně stojí za to a jsou parádní odměnou za poměrně náročný výšlap.

Pohled na Howe Sound z trasy na Two Lions opravdu nezapomenutelný. Zdroj fotografie: Jan Břeň, Generace 21

Pohled na mořskou úžinu Howe Sound z trasy vedoucí na Two Lions je opravdu nezapomenutelný.

Zastavte se u několika nádherných vodopádů

Shannon Falls. Zdroj fotografie: Jan Břeň, Generace 21

Shannon Falls.

Pokud cestujete z Vancouveru do Whistleru a neplánujete se nikde příliš dlouho zastavovat, pak ale stejně doporučuji, abyste si rozhodně nenechali ujít návštěvu pár vodopádů, které rozhodně neleží nikterak daleko od silnice.

První z nich je vodopád s názvem Shannon Falls, který se nachází asi v půli cesty mezi Vancouverem a Whistlerem nedaleko města Squamish. Jedná se o třetí nejvyšší vodopád v Britské Kolumbii, kde voda padá z výšky 335 metrů.

Kdybyste návštěvu tohoto vodopádu přeci jenom chtěli spojit s polodenním výletem, pak od Shannon Falls vede strmá stezka na Stawamus Chieftři žulové hory tyčící se nad Squamishem, které opět nabízí spektakulární výhledy do okolí.

Pohled na jih ze Stawamus Chief. Zdroj fotografie: Jan Břeň, Generace 21

Pohled na jih ze Stawamus Chief.

Druhý sedmdesátimetrový vodopád se nazývá Brandywine Falls a nachází se kousek před Whistlerem. Svůj název po brandy a po víně získal podle sázky dvou zeměměřičů, kteří se svými odhady o jeho výšce vsadili o láhev brandy.

Vyšlápněte si k fascinujícímu jezeru v Garibaldi Provincial Park

Tyrkysově zbarvené vysokohorské jezero nese název Garibaldi Lake a odbočku směrem k tomuto jezeru naleznete mezi Squamishem a Whistlerem. Z parkoviště je to ještě kus cesty a vyhranit byste si na to měli určitě celý den. U jezera máte také možnost přespat, a to na speciálně vyhrazených místech. Zároveň je také nutné za stanování dopředu zaplatit malý poplatek správě parku.

Protože v těchto kanadských lesích se rovněž nachází medvědi, jsou ve vzdálenosti asi sto metrů od tábořiště umístěny kladky pro vytahování potravin do výše, aby na ně medvědi nedosáhli a abyste nepřechovávali potraviny ve stanu. Skutečně nepříjemnou představou může být taková noční návštěva nějakým hladovým medvědem, jehož dokonalý čich by jej k vám přivábil klidně i z několika kilometrů. Od Garibaldi Lake se dá jít dále několika trasami, z nichž nejužívanější a nejoblíbenější je trasa na vrchol sopečné horniny vysoké 2 319 metrů nad mořem s názvem Black Tusk (Černý kel), který svým tvarem a barvou černý kel skutečně připomíná.

Tyrkysově modré zbarvení jezera Garibaldi způsobuje horninová moučka, tzv. ledovcové mléko. Zdroj fotografie: Wikimedia Commmons, User:Seattle Skier

Tyrkysově modré zbarvení jezera Garibaldi způsobuje horninová moučka, tzv. ledovcové mléko. Zdroj fotografie: Wikimedia Commmons, User:Seattle Skier

Okolí dálnice toho samozřejmě nabízí mnohem více a pokud se do Vancouveru vydáte a budete se chtít vyřádit na výletech tamní divočinou, pak rozhodně navštivte webové stránky vancouvertrails.com, kde naleznete popisy těchto a mnoha dalších tras, z nichž ještě za zmínku určitě stojí cesty na Wedgemount Lake, Elfin Lakes, Joffre Lakes a mnoho dalších míst.

Zdroj většiny fotografií v článku: Jan Břeň, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: Jan Břeň, Generace 21

Jan Břeň

Jan Břeň

Jsem studentem filosofie na FFUK. Cestování je záliba, která podle mě může zásadním způsobem utvářet naše životy, neboť poznáváním různých regionů, krajů i celých kultur přispíváme nejen k rozšiřování našich intelektuálních schopností, ale rovněž jsme vedeni k toleranci vůči "cizímu", odlišnému obecně.

Zanechte komentářVaše názory

  • Jiří Wald

    Je to skvěle popsané a doplněné úžasnými fotografiemi. Poznat Vancouver a okolí je skutečně zážitek na celý život. Přeji všem, kdo to plánují šťastnou cestu a autorovi děkuji.
    Jiří Wald