Novinky v kinech: Tim Burton, Angelina Jolie nebo Stephen Hawking

Film / 2.2.2015

Rok se sotva přehoupl a leden už je ten tam. A my vám přinášíme únorové novinky, které budete moci vidět v kinech. 

A nabídka bude skutečně pestrá, jak tematicky, tak i geograficky. Můžete se také těšit na nejrůznější životopisná dramata o neobyčejných osobnostech.

Big Eyes

Marc sklízí slávu za práci svojí ženy. Zdroj: oficiální facebook filmu

Marc sklízí slávu za práci svojí ženy. Zdroj: oficiální facebook filmu

Big Eyes

Drama/životopisný

USA, 2014

Režie: Tim Burton

Hrají: Amy Adams, Christoph Waltz, Terence Stamp, Danny Huston a další

Na první várku únorových premiér se můžeme těšit již 5. 2., například na životopisné drama Big Eyes. Nový snímek z dílny Tima Burtona vypráví o jednom z největších uměleckých podvodů v historii, který se odehrál na sklonku čtyřicátých let.

Margaret (Amy Adams) se po rozvodu stěhuje do Kalifornie, kde chce se svojí dcerou začít nový život a věnovat se malování. Zde se seznámí s pouličním malířem Waltrem Keanem (Christoph Waltz), se kterým se krátce na to vezmou. Walter je ohromen Margaretinými obrazy postav s nepřirozeně a výrazně velkýma očima a chce je nabídnout k prodeji.

Malé nedorozumění (a nejspíš také Walterova touha po slávě) způsobí, že jeden z Margaretiných obrazů je považován za Walterovo dílo. Walter se rozhodne tuto lež podporovat, podaří se mu oklamat svět a zanedlouho se stává uznávaným umělcem s neobvyklým stylem.

Pravda nakonec vyšla najevo, když se zjistilo, kdo je skutečným autorem záhadných obrazů s velkýma očima. Příběh je příliš neuvěřitelný na to, aby byl smyšlený. Big Eyes se soustředí na Margaretino umělecké probuzení, fenomenální úspěch jejích obrazů a její bouřlivý vztah s manželem, který dosáhl mezinárodního věhlasu tím, že přijímal ocenění za její práci.

Bílý Bůh

Fehér isten

Drama

Maďarsko/Německo/Švédsko, 2014

Režie: Kornél Mundruczó

Hrají: Zsófia Psotta, Lili Monori, Gergely Bánki, Tamás Polgár, Orsolya Tóth, Kornél Mundruczó, János Derzsi, László Gálffi

Další snímek bude zcela jistě zajímavá podívaná. Drama Bílý Bůh z maďarsko-německo-švédské produkce je podobenstvím zpochybňující nadřazenost lidské rasy.

Hlavním hrdinou filmu je pes Hagen, který je kvůli nařízení o zákazu chování kříženců oddělen od svojí milující paničky, mladé dívky Lili, a musí se naučit přežít na ulicích Budapešti. Jako zatoulanému psovi mu stále hrozí nebezpečí ze strany lidí, ať už při hledání jídla nebo při útěku před pracovníky odchytové stanice. Přesto se Hagenovi podaří získat psí společníky a přežít, aby se ve strhujícím finále postavil do čela dvousethlavé smečky psů a vrátil svým trýznitelům vše i s úroky.

Zdroj: oficiální stránky filmu

Zdroj: Artcam

Podobné příběhy s lidskými charaktery, které se nebály vzepřít utlačování nebo své bídné životní situaci, jsme tu již měli spoustu. Ještě nikdy tu však nebyla alegorie s obsazením psů místo lidí. Režisér filmu Kornél Mundruczó se na toto téma vyjádřil, že si pro svůj film záměrně vybral psy místo společenské menšiny, aby mohl o tomto citlivém tématu, jakým postavení znevýhodněných a slabších menšin ve společnosti je, vyprávět svobodněji.

Jupiter vychází

Jupiter Ascending

Sci-fi/akční/dobrodružný

USA, 2015

Režie: Andy Wachowski, Lana Wachowski

Hrají: Mila Kunis, Channing Tatum, Eddie Redmayne, Sean Bean, Tuppence Middleton a další

Tak takové sci-fi jsme tu dlouho neměli. Všechno, co jste si dosud mysleli o původu planety Země, je špatně.

Jupiter vychází se bude muset utkat s vysokými očekáváními diváků vzhledem k tomu, že za ním stojí sourozenecká dvojka Wachovských, kteří zrežírovali legendární trilogii Matrix nebo úspěšnou adaptaci románu Atlas mraků.

Mysleli jsme si, že jediná osídlená planeta ve vesmíru je Země. Ale není tomu tak. Země, stejně jako mnoho dalších planet, byla před sto tisíci lety osazena společností Abraxas, kterou vlastní nejbohatší dynastie ve vesmíru. Na těchto planetách chtějí vytvořit co nejefektivnější jedince kombinací lidské a zvířecí krve.

Jupiter vychází. Zdroj: oficiální facebook filmu

Jupiter vychází. Zdroj: oficiální facebook filmu

Když se tři dědici tohoto impéria dozvědí, že na planetě Zemi žije bezvýznamná ruská imigrantka Jupiter (Mila Kunis), která má stejnou DNA jako oni, rozhodnou se ji zlikvidovat. Posílají na zem geneticky upraveného armádního lovce Caina (Channing Tatum), jehož úkolem je Jupiter sledovat a zničit. Caine se však do Jupiter zamiluje a rozhodne se pomoct jí v naplnění jejího osudu. Její genetická výbava ji předurčuje jako dědičnou následnici královny vesmíru. Toto neobvyklé následnictví by však mohlo ovlivnit rovnováhu vesmíru.

Film budete moci zhlédnout ve 3D kvalitě od 5. února.

Nezlomný

Louis Zamperini v podání Jacka O'Connella. Zdroj: Universal Pictures

Louis Zamperini v podání Jacka O’Connella. Zdroj: Universal Pictures

Unbroken

Válečný/životopisný/drama

USA, 2014

Režie: Angelina Jolie

Hrají: Jack O’Connel, Domhnall Gleeson, Garrett Hdlund, Jai Courtney, Alex Russell, Luke Treadaway a další

Druhý režijní počin Angeliny Jolie je opět poučný příběh podle skutečné události. Je natočen podle knižní předlohy s názvem Unbroken: A World War II, Story of Survival, Resilience and Redemption autorky Laury Hillenbrand a vypráví o chlapci jménem Louis Zamperini (Jack O’Connel) a jeho neobyčejném životním osudu.

Louis vyrostl ze zlobivého kluka v olympijského běžce, který v Berlíně v roce 1936 mimo jiných ohromil i Hitlera. O pár let později se stal členem posádky amerického letectva. Během jedné záchranné operace je však bombardér jeho posádky sestřelen v jižním Pacifiku a Louis společně se dvěma dalšími přeživšími stráví více než měsíc v záchranném člunu a bojuje o život. Po této zkoušce jej však čeká ještě mnohem horší, neboť z moře je „zachrání“ japonská loď, tedy loď nepřátel, a Louis se ocitá v zajateckém táboře, který připomíná peklo na zemi.

Navzdory všem zkouškám, které tomuto muži život přichystal, a navzdory všem, kteří jej chtěli zničit, on se nenechal. Byl prostě nezlomný.

Louis Zamperini se dožil 97 let a zemřel 2. července 2014, takže premiéry filmu v USA se bohužel nedožil. Jeho neuvěřitelný příběh ale můžete od 5. února vidět i v našich kinech a nechat se inspirovat jeho nezlomnou vůlí.

Tři srdce

Mohou být osudové ženy dvě? Zdroj: Film Europe

Mohou být osudové ženy dvě? Zdroj: Film Europe

3 coeurs

Drama

Francie, 2014

Režie: Benoît Jacquot

Hrají: Charlotte Gainsbourg, Chiara Mastroianni, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, Cédric Vieira

Francouzské drama Tři srdce vypráví o tom, jak málo stačí k tomu, aby se naše cesta životem obrátila úplně jiným směrem.

Marc potkal Sylvii, když jednoho večera zmeškal vlak. Za romantického večera se dali do řeči a zjistili, že ač jsou dva dosud cizí lidé, rozumí si, jako by se znali roky. Po noční procházce městem a mluvení o všem možném začali k sobě cítit zvláštní náklonnost. Byla by škoda nevyužít této až neuvěřitelné harmonie, která mezi oběma panovala. A tak se domluvili na další schůzce, tentokrát v Paříži. Marc však schůzku nestihne a tak Sylvii, o které vlastně nic neví, ztratí.

Po nějaké době, kdy marně doufá, že Sylvii někde potká, potkává jinou ženu. Sophii. Netuší však, že Sophie je Sylviina sestra. Když se Marc se Sylvií znovu setká, oba cítí, že jejich jedinečná harmonie stále přetrvává. Je už ale příliš pozdě.

Film byl promítán již na Festivalu francouzského filmu, který proběhl loni v listopadu, kde sklidil velký úspěch.

Kingsman: Tajná služba

Kingsman: The Secret Service

Akční/krimi/komedie

Velká Británie, 2014

Režie: Matthew Vaughn

Hrají: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson, Mark Hamill, Mark Strong, Michael Caine, Sofia Boutella a další

Zapomeňte na Jamese Bonda, přichází Kingsman. Supertajná špionážní agentura, která rozhodně nepracuje ve službách Jejího veličenstva. Tito elegantní gentlemani mají pevně daný počet mužů, takže když o jednoho přijdou, je potřeba za něj najít náhradu.

Superšpion Harry Hart (Colin Firth) ale tentokrát nesáhne do řad synáčků významných rodin, jak to dosud bylo zvykem. Novou posilou agentů Kingsman se stane Gary „Eggsy“ Price (Taron Egerton), kluk z ulice, který má vysoké IQ a kdysi měl nakročeno na slušnou kariéru. Nyní je však nezaměstnaný a má nakročeno do kriminálu.

Harry Hart a Eggsy v akci. Zdroj: oficiální facebook filmu

Harry Hart a Eggsy v akci. Zdroj: oficiální facebook filmu

A nebyl by to správný akčnák, kdyby neměl svého padoucha. Je jím Richmond Valentine (Samuel L. Jackson), miliardář a bojovník za ekologii zbavený iluzí. Jelikož lidskou rasu považuje za virus na Zemi, chystá se na ni spáchat masovou genocidu společně se svojí inteligentní a krásnou pomocnicí Gazelle (Sofia Boutella), která má místo nohou smrtící běžecké čepele.

Podaří se Harrymu a Eggsymu včas odhalit pravdu o Valentinově důmyslném plánu a zastavit ho? To se dozvíte od 19. února v kinech.

Kobry a užovky

Kobry a užovky

Drama

Česko, 2015

Režie: Jan Prušinovský

Hrají: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Jana Šulcová, Lucie Polišenská, Lucie Žáčková, David Máj

Můžeme se těšit také na něco z české produkce. Film Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského spojuje herecky dohromady bratry Kryštofa a Matěje Hádkovy.

Užovka (Matěj Hádek) cítí, že má nejvyšší čas, aby něco udělal se svým životem. Je mu skoro čtyřicet, nemá partnerku ani práci. Má však matku, která je alkoholička, a bratra Kobru (Kryštof Hádek), který je stále nezodpovědné dítě, fetuje a krade. Užovka ho musí neustále tahat z nějakých malérů.

Vždycky když se ukáže, že by Užovka mohl být konečně šťastný, objeví se Kobra a všechno zmaří. Proto se Užovka rozhodne mu dát pořádnou lekci. Situace se však vymkne kontrole.

Kobry a užovky. Zdroj: oficiální facebook festivalu

Kobry a užovky. Zdroj: oficiální facebook filmu

Režisér Prušinovský o filmu v rozhovoru pro Českou televizi řekl: „Kobry a užovky jsou podle scénáře, který jsem vždy toužil napsat, ale nikdy jsem k tomu neměl dostatek odvahy. Je to silný příběh dvou bratrů. Ti jsou si blízcí a zároveň vzdálení. Půjde o film, který je divácky atraktivní a nechybí mu humor ve stylu britských sociálních dramat Kena Loache nebo Stephena Frearse. Takový snímek české kinematografii stále chybí.“

Zda se mu jeho představu podařilo naplnit, se můžete přesvědčit od 19. února.

Proti přírodě

Martin vs. norská příroda. Zdroj: Aerofilms

Martin vs. norská příroda. Zdroj: Aerofilms

Mot naturen

Komedie/drama

Norsko, 2014

Režie: Ole Giæver

Hrají: Ole Giæver, Marte Magnusdotter Solem, Sivert Giæver Solem, Trond Peter Stamsø Munch, Rebekka Nystabakk

Film Proti přírodě je „one man“ projektem Oleho Giævera, který je autorem scénáře, režisérem i hlavní postavou filmu.

Vypráví o cestě třicátníka Martina do drsné norské krajiny. Martin nechal doma manželku i děti a vyrazil sám na víkend do hor. A my můžeme slyšet jeho necenzurované myšlenky, nekompromisně upřímné postřehy o jeho maloměstském životě, o něm samotném i o lidech v jeho okolí.

Proti přírodě nám přináší přímočarý a humorný portrét muže, který se touží vymanit ze zajetých kolejí.

Teorie všeho

The Theory of Everything

Životopisný/romantický/drama

Velká Británie, 2014

Režie: James Marsh

Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope a další

Už název filmu nám napovídá, že řeč je o Stephenu Hawkingovi, jednom z nejchytřejších lidí planety. Film je natočen podle knižní předlohy Travelling to Infinity: My Life with Stephen, kterou napsala Hawkingova první žena Jane Wilde Hawking.

Byl to velký talent a výrazná osobnost už na vysoké škole. Spolužáci a profesoři jej zbožňovali a měl nakročeno k velké kariéře. Zbožňovala jej i jeho dívka Jane, studentka umění. A právě láska a starostlivost milované osoby byla to, co Stephenu Hawkingovi nejspíše zachránilo život.

Když se jednou nešťastně zranil, byla mu diagnostikována amyotrofická laterální skleróza, čili postupné ochrnutí nervového systému, a lékaři mu odhadovali dva roky života. To ale Jane odmítla připustit a oba žili dál normální život. Když se ale Stephenův stav začal zhoršovat, oba se snažili z života dostat co nejvíce a užít si času, co jim zbývá.

Zdroj: oficiální facebook filmu

Velká láska respektovaného génia. Zdroj: oficiální facebook filmu

Díky nekonečné podpoře a sebeobětování své ženy Jane se však Stephen Hawking dožil již sedmdesáti tří let. Tento nevysvětlitelný životní příběh se vymyká naprosto všem teoriím, které tento geniální věděc za svůj život vynalezl. Je až neuvěřitelné, že život člověka, který dokáže vysvětlit fungování celého vesmíru, zachránilo něco tak jednoduchého, jako je láska.

V kinech od 26. února.

Violette

Emmanuelle Devos v roli Violette. Zdroj: Film Europe

Emmanuelle Devos v roli Violette. Zdroj: Film Europe

Violette

Životopisný

Francie, 2013

Režie: Martin Provost

Hrají: Emmanuelle Devos, Sandrine Kiberlain, Olivier Gourmet, Catherine Hiegel, Jacques Bonnaffé

Životopisný film Violette vypráví o francouzské spisovatelce Violette Leduc (1907-1972). Narodila se jako nemanželské dítě, vyrůstala v chudobě a celé dětství trpěla nízkým sebevědomím. Seberealizaci nalezla v literatuře.

Po válce se Violette stěhuje do Paříže, kde se setkává s významnou autorkou a feministickou ikonou Simone de Beauvior. Simone vidí ve Violette velký potenciál, a proto jí pomáhá propagovat díla. Violette se do Simone zamiluje, avšak její city nejsou opětovány. Přesto se mezi nimi vytvořil silný vztah, který trval celý život. Postupně se z Violette Leduc mění z nemilované a přehlížené dívky v uznávanou spisovatelku, která ovlivnila mnoho autorů.

Mezi nejznámější díla Violette Leduc patří romány La BâtardeRavages, kde navzdory společenským konvencím popisuje svou zkušenost s potratem a prvním lesbickým vztahem. Tento film byl zařazen do programu loňského Festivalu francouzského filmu a Febiofestu. Toto emoční drama budete moci vidět v kinech od 26. února.

Jak vidíte, nabídka je už tak velmi pestrá. Určitě se máme na co těšit. Dalšími únorovými premiérami budou například horor Žena v černém 2: Anděl smrti, slovenský dokument Vlna vs. breh nebo německé drama Fénix natočené podle knižní předlohy Huberta Monteilheta. Svá dítka budete moci vzít na pohádky SpongeBob ve filmu: Houba na suchu nebo Zvonilka a tvor Netvor a svou drahou polovičku (pokud se ovšem nechá) na ženami tolik očekávanou premiéru filmového zpracování románu Padesát odstínů šedi.

Tak co, vyberete si?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu, plakáty distributorů, upraven

Karla Melichnová

Zanechte komentář